Rowerem po Islandii

Dziennik miesięcznej wyprawy dookoła Islandii

Podróż do odległej krainy

A co, gdyby wiek nie był żadnym ograniczeniem?

Główny bohater to podróżnik na emeryturze, który czuje, że ma w życiu jeszcze wiele do zrobienia. Jako środek transportu wybiera rower, którym zamierza przebyć całą Islandię! Ten z pozoru nieprzyjazny region przez wielu obieżyświatów określany jest nawet mianem innej planety, zarówno pod względem geologicznym, jak i społecznym.

Karol Ryszard Spiżewski to inspiracja dla młodych, motywacja dla starszych i bohater dla dzieci. Ktoś, kto… zdecydował się na podróż w nieznane! Czy TY masz tyle odwagi?

Autor nie tylko relacjonuje swoją wyprawę, ale również podaje masę informacji przydatnych zarówno podczas organizacji wyprawy, jak i samej podróży! Jesteś ciekaw – jak potoczyła się jego wielka przygoda?

 

Zamarzyła mi się Islandia. Chciałem z bliska zobaczyć te przyciągające turystów z całego świata cuda natury – oglądane w folderach i na portalach gejzery, lodowce, wulkany, pejzaże jakby nie z tej ziemi…

Co znajdziesz
w e-booku Rowerem po Islandii?

^

Wspomnienia

Pod hitlerowską okupacją

^

Wydarzenia

Czasy współczesne

^

Młodość

Studenckie życie

^

Relacje rodzinne

Czy rodzina to tylko pokrewieństwo?

^

Mieszkanie

Problemy majątkowe

^

Inspiracje

Życiowe cytaty

Dzień 21

Trasa: Reykjahlid – Akureyri, odległość 100 km. Jazda drogą nr 1. Nocowanie w hostelu, cena 5000 koron.

Pada drobny deszcz, jest bezwietrznie i dość zimno. Początkowo trasa wiedzie wokół jeziora Myvatn i jest dość łatwa, jedynym problemem są chmary muszek. Do wodospadu Godafoss szlak biegnie wokół i wzdłuż małych jezior. Naokoło są pola lawowe. Często mijam miejsca kempingowe i inne miejsca noclegowe, takie jak hotele i punkty agroturystyczne. Okolica jest bezludna, tylko od czasu do czasu zlokalizowane są małe gospodarstwa oferujące różne usługi turystyczne.

Po przejechaniu ok. 50 km natrafiam na duży wodospad Godafoss (po islandzku „wodospad bogów”) (fot. 61). Wodospad znajduje się na rzece Skjanfandalfjol. Ma 12 m wysokości i 30 m szerokości.

Jest to najbardziej dostępny duży wodospad w Islandii. Znajduje się niedaleko drogi nr 1, blisko miasta Akureyri. Wokół jest sporo obiektów obsługi turystycznej: hotel, kemping, punkty informacyjne, restauracja, stacja benzynowa. Z tego miasta ruszają wycieczki autokarowe z turystami chcącymi zwiedzić wodospad Godafoss oraz jezioro Myvatn. Przy wodospadzie spotkałem sporo turystów, mimo że na trasie nie napotkałem zbyt wielu samochodów. Większość z nich dostała się tutaj wycieczkowcami zawijających do przystani w Akureyri. W Polsce dostałem kilka ofert zachęcających do zwiedzenia Islandii wycieczkowcem, w programie było między innymi zwiedzanie wodospadu i jeziora, do których dotarłem o własnych siłach…

Po przejechaniu drogi nr 85 rozpoczyna się mozolna wspinaczka. Droga wije się przez 28 km wzdłuż dwóch pasm wulkanów. Po drodze spotykam liczne stada swobodnie pasących się owiec. Zastanawia, jak przy tak skromnych w trawę zboczach wulkanów, pokrytych lawą, owce potrafią się wyżywić przez kilka miesięcy?

Przy skrzyżowaniu z drogą nr 83 zatrzymuję się na chwilę, aby nacieszyć się z osiągnięcia podczas tej wyprawy swojego najdalej wysuniętego punktu na północy Islandii: 65 stopni i 25 minut szerokości geograficznej. Najdalej położony punkt na północy Islandii: 66 stopni i 66 minut, znajduje się na wyspie Grimsey (tu już jest koło podbiegunowe).

Od tej krzyżówki czeka mnie kilkudziesięciokilometrowy ostry zjazd do celu dzisiejszej trasy – do miasta Akureyri.

Po drodze docieram do Eyjafiordur, największego fiordu w Islandii. Ma 70 km długości. Wzdłuż wybrzeża leży wiele osad rybackich oraz drugie co do wielkości miasto w Islandii – Akureyri. Fiord jest miejscem do obserwacji pływających tutaj waleni, dochodzących nawet do 100 ton! Jest to główna atrakcja dla turystów z wycieczkowców.

Islandia była jednym z największych na świecie łowców wielorybów. W przeszłości wieloryby były cennym źródłem mięsa, tranu oraz oleju do oświetlania ubogich domów. Obecnie połowy tych ssaków morskich są na ograniczonym poziomie. Islandczycy usprawiedliwiają się przed światową opinią publiczną, że połowy odbywają się w celach naukowych lub wynikają z ich tradycji żywieniowych. Jednakże dzisiejsi Islandczycy mają pełny dostęp do towarów spożywczych z importu i mogliby zrezygnować z połowów wielorybów. Dochody z wielorybów mogą się zwiększać z rozwoju turystyki – oferowania obserwacji z wycieczkowców pływających w oceanie „wolnych waleni”.

Miasto to jest widoczne już z odległości ok. 20 km. Po przeszło godzinnej jeździe docieram do grobli przecinającej fiord, przekraczam go ze strony wschodniej do zachodniej, jeszcze kilometr jazdy i jestem w mieście Akureyri (na północy wyspy). Przejechałem rowerem z południowego krańca wyspy na północną część, zahaczając o wschodnie wybrzeże. W tym czasie padał dość solidny deszcz. Po kilkudziesięciu minutach docieram cały mokry do hostelu zlokalizowanego w centrum miasta. Z zamówieniem noclegu nie ma problemu, tym bardziej że natrafiam w recepcji na polską obsługę. Nie dowierzają, że samotnie przejechałem już 1245 km. Miejsce na nocleg mam nawet na dwa dni, lecz niestety nawet po „znajomości” nie mogą mi zaoferować przynależnej zniżki. Hostel nie należy do międzynarodowej sieci Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych. Zatem cena jest dość wysoka – 5000 koron za dzień plus 1,3 tys. koron za śniadanie. Słono… Jednakże standard hostelu jest dość wysoki. Do dyspozycji mam kuchnię z urządzeniami do gotowania, przechowywania swojej żywności i bardzo schludne urządzenia sanitarne, w tym prysznic z ciepłą wodą. Jedynym mankamentem jest nieprzystosowanie hostelu do przechowywania rowerów.

Można tutaj spędzić mile czas, zwiedzając okoliczne miejsca.

Duże wrażenie zrobił na mnie turysta z Belgii, który przeszedł dużą część Islandii pieszo, głównie zwiedzając interior i lodowce wyspy. Przegadaliśmy kilka godzin w hostelu w czasie przygotowywania i spożywania posiłków, wymieniając się doświadczeniami.

Fot. 61. Widok na wodospad Godafoss, najbardziej dostępny z dużych wodospadów Islandii, zlokalizowany obok drogi nr 1. Wokół jeziora znajduje się szereg obiektów dla turystów: hotele, kemping, punkt informacyjny, gastronomia. Na zdjęciu widać, że otoczenie wodospadu ma charakter wulkaniczny

 

Dni podróży

Strony

Przewodnik po wyspie skutej lodem

Po godzinnym krążeniu po okolicy nie znalazłem objazdu, postanowiłem więc przejechać tunelem. Ciemno, słabe oświetlenie, nie widać przysłowiowego światełka w tunelu. Włączyłem wszystkie światła, jakie miałem zainstalowane na rowerze. Kierowcy z mijających samochodów ostrzegali mnie klaksonami (…)

Czujesz podekscytowanie na myśl o takiej podróży?

W e-booku i książce Rowerem po Islandii znajdziesz masę patentów, jak przemierzać wyspę na rowerze, gdzie nocować oraz co warto zobaczyć. Poznasz dokładny przebieg trasy wraz ze skrupulatnie opracowanym przez podróżnika planem.

Zaskakujące miejsce pod kątem politycznym

Pierwsza kobieta zasiadła w parlamencie islandzkim w 1922 r. Kilkakrotnie kobiety były premierami Islandii. W 1980 r. Vigdís Finnbogadóttir, niebędąca zawodowym politykiem, dyrektor teatru, z zawodu nauczycielka francuskiego, z zamiłowania przewodniczka turystyczna, została prezydentem Islandii. Był to pierwszy przypadek na świecie, że kobieta została wybrana na prezydenta w wolnych, demokratycznych wyborach.

Historia Islandii kryje wiele niespodziewanych aspektów, które odmienią Twoje spojrzenia na tę mroźną krainę. Z e-booka Rowerem po Islandii dowiesz się m.in.:

  • Dlaczego w 2010 roku na kilka tygodni przestały kursować samoloty?
  • Jaka słynna postać islandzkiej kultury opowiedziała się po stronie Polski podczas II wojny światowej?
  • Z kim Islandia stoczyła aż cztery wojny dorszowe?

To jedynie przedsmak historycznych dziejów Islandii, które wplecione zostały w dziennik podróżnika Karola Ryszarda Spiżewskiego – Rowerem po Islandii.

Sprawdzian dla ciała i dla głowy

Samotna podróż po odległych regionach świata wymaga odpowiedniego przygotowania. Doświadczony podróżnik i pasjonat rowerowych wypraw wie o tym doskonale. Podstawą jest sprawny sprzęt, któremu niestraszne strome wzniesienia, śliska nawierzchnia czy grząski grunt. Warto też określić konkretne cele i zawczasu wytypować najlepsze drogi.

W książce Rowerem po Islandii znajdziesz miesięczny plan podróży, który może stać się Twoją ściągawką – korzystaj mądrze!

Przede wszystkim chciałem przejechać w całości drogę nr 1, nazywaną po islandzku Hringvegur, a po angielsku Ring Road, i zamierzałem zrobić pętlę o długości 1332 km (według mapy). Droga ta została ukończona w 1974 r. z chwilą otwarcia na południowym wybrzeżu mostu na rzece Skeidara, która wypływa z lodowca Vatnajokulspjordardur w Parku Narodowym Skaftafell. Zaplanowałem także zwiedzenie wyspy Heimaey (…)

Myślisz, że autor zrealizował swój cel?

Odpowiedź znajdziesz w pełnej wersji e-booka Rowerem po Islandii.

Książka napisana z perspektywy zwykłego człowieka, który lubi jeździć na rowerze i postanawia odwiedzić ciekawe miejsce. Sporo istotnych informacje o drodze, noclegach, atrakcjach turystycznych. Taka Islandia w pigułce. Przyjemnie jechało się wraz z autorem wśród mgieł, czasem z górki, czasem pod górę, podziwiając w jego opisach piękno Islandii.

Agnieszka

O autorZe

Karol Ryszard Spiżewski – rocznik 1949, jest obecnie emerytem. Posiada wyższe wykształcenie techniczne, przez 30 lat prowadził samodzielną działalność gospodarczą w zakresie konsultingu gospodarczego.

W okresie studiów i po studiach zajmował się turystyką górską. Przebył wszystkie pasma górskie w Polsce, Słowacji, Rumunii i Bułgarii.

Od 2004 roku zajmuje się turystyką rowerową. W ten sposób samodzielnie odwiedził Szwecję, Danię, okrążył kraje Beneluksu i Francję. W 2018 roku odbył samotną wyprawę rowerową wzdłuż dolin Renu i Rodanu trasą rowerową E15 i E17 oraz dalej Lazurowym Wybrzeżem do Nicei.

W jego wyprawach szczególne znaczenie mają miejsca związane z historią Europy, takie jak plaże normandzkie, pole bitwy pod Waterloo, zamki nad Loarą, miejsce pobytu Vincenta van Gogha w Arles, nekropolia królewska w Roskilde.

Przeczytaj zwiastun e-booka

Rowerem
po Islandii

Zainspiruj się ciekawą historią!

10% rabatu na książki

Zapisz się poniżej, a oprócz bezpłatnego zwiastunu e-booka Rowerem po Islandii otrzymasz też 10% rabatu na zakup książki drukowanej.

Gdzie mamy wysłać bezpłatnego ebooka?

Podaj adres mail do przesłania na twoją skrzynkę mailową danych dostępowych do bezpłatnego zwiastuna e-booka Niezwykłe podróże Natalki w formatach PDF, EPUB i MOBI.

Dodamy Cię też do zamkniętej Grupy Czytelników, dzięki czemu dowiesz się o następnych fajnych rzeczach, które będziemy mieli do rozdania.

Szanujemy Twoją prywatność. Nigdy nie wysyłamy spamu. Możesz się wypisać w każdej chwili.

Gdzie mamy wysłać bezpłatnego ebooka?

Podaj adres mail do przesłania na twoją skrzynkę mailową danych dostępowych do bezpłatnego zwiastunu e-booka Rowerem po Islandii w formatach EPUB, MOBI i PDF.

Dodamy Cię też do zamkniętej Grupy Czytelników, dzięki czemu dowiesz się o następnych fajnych rzeczach, które będziemy mieli do rozdania.

Szanujemy Twoją prywatność. Nigdy nie wysyłamy spamu. Możesz się wypisać w każdej chwili.

Gdzie mamy wysłać bezpłatnego ebooka?

Podaj adres mail do przesłania na twoją skrzynkę mailową danych dostępowych do bezpłatnego e-booka Oblicza życia.

Dodamy Cię też do zamkniętej Grupy Czytelników, dzięki czemu dowiesz się o następnych fajnych rzeczach, które będziemy mieli do rozdania.

Szanujemy Twoją prywatność. Nigdy nie wysyłamy spamu. Możesz się wypisać w każdej chwili.

Jak to działa?

Kliknij przycisk pobrania e-booka i podaj swój adres e-mail, aby otrzymać kopię zwiastunu e-booka oraz książki.

Gdzie mamy wysłać bezpłatnego ebooka?

Podaj adres mail do przesłania na twoją skrzynkę mailową danych dostępowych do bezpłatnego e-booka.

Dodamy Cię też do zamkniętej Grupy Czytelników, dzięki czemu dowiesz się o następnych fajnych rzeczach, które będziemy mieli do rozdania.

Szanujemy Twoją prywatność. Nigdy nie wysyłamy spamu. Możesz się wypisać w każdej chwili.

O Wydawnictwie Sorus

Już od 1992 roku staramy się dostarczać naszym czytelnikom jak najlepszej jakości ksiażki – pod względem literackim, językowym, ilustracyjno-graficznym, edytorskim i drukarskim.

Wydawnictwo Sorus z Poznania zajmuje się wydawaniem książek dla instytucji, firm i osób prywatnych.

Naszych autorów cenimy tak samo jak i Ty. Wspieramy ich w kontacie z Tobą, aby umożliwić Ci pobieranie ich bezpłatnych e-booków oraz przesyłać do Ciebie tylko informacje o nowych publikacjach, które są podobne do tych, które Cię zainteresują.

Polityka Prywatności

Witaj.

Pragniemy Cię zapewnić, że Twoje dane wykorzystamy tylko do komunikacji z Tobą. Oczywiście ich podanie jest absolutnie dobrowolne. Jednak bez ich uzyskania nie jest możliwy kontakt z nami oraz nie będziesz mógł skorzystać z niektórych naszych serwisów.

Dane osobowe będą przechowywane w sposób uniemożliwiający dostęp osobom trzecim zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r., Nr 101, poz. 926).

W każdej chwili będziesz mógł usunąć te dane. Będziesz mógł to zrobić automatycznie, zgodnie z informacją, którą dostaniesz razem z wiadomością od nas. Możesz też po prostu poprosić o to w e-mailu.

Zapewniamy Ciebie, że Twoje dane nie będą nikomu odstępowane, ani odsprzedawane. Szanujemy Twoją prywatność.

My też nie cierpimy SPAMU. Prosimy więc, abyś tak samo jak my, nie wykorzystywał naszych adresów e-mail do rozsyłania niezamówionej korespondencji.

Pozdrawiamy serdecznie!

Wydawnictwo Sorus

Kontakt

DM Sorus Sp. z o. o.
ul. Bóżnicza 15/6
61-751 Poznań
POLAND


+48 61 653 01 43

(w dni robocze w godz. 8-16)


kontakt@sorus.pl


Szczegółowa Polityka Prywatności

Jakie dane o Tobie zbieramy?

Dane zbierane podczas rejestracji

Abyś mógł skorzystać z niektórych funkcji naszego systemu będziesz musiał się zarejestrować. Podczas rejestracji zapytamy Cię o Twoje imię, Twój adres email oraz hasło jakiego będziesz używał na naszej witrynie.

Dane zbierane podczas transakcji zakupu

Dane zbierane podczas transakcji zakupu będą wykorzystane w celu realizacji transakcji, w tym pobrania od Ciebie pieniędzy oraz wysłania Tobie zamówionego towaru.

Dane zbierane automatycznie

Podczas Twojej wizyty na naszej stronie internetowej, automatycznie zbierane są dane dotyczące Twojej wizyty, np. Twój adres IP, nazwa domeny, typ przeglądarki, typ systemu operacyjnego, itp.

Dane zbierane, gdy kontaktujesz się z nami

Gdy kontaktujesz się z nami za pomocą strony internetowej, telefonu, poczty email, itp. przekazujesz nam swoje dane osobowe, np. imię, nazwisko, adres email, itp.

W jaki sposób rejestrujemy Twoje dane?

Po wpisaniu danych w formularzu wysyłamy do Ciebie email z prośbą o potwierdzenie chęci zapisu. Potwierdzenie zawiera unikalny identyfikator pozwalający potwierdzić wpisanie do bazy podanego przez Ciebie adresu email, a wraz z nim pozostałych podanych w formularzu danych.

Potwierdzenie jest ważne 7 dni. Jeśli w tym czasie nie klikniesz w link w wysłanych od nas emailu, Twoje dane zostaną usunięte.

O ile potwierdzisz swoją chęć zapisania się, wtedy zostajesz zapisany na naszą listę mailingową i możesz otrzymywać z niej pocztę.

List wysyłany w ramach subskrypcji jest skierowany do Ciebie i zawiera Twój adres email w polu “DO:/TO:”.

W jaki sposób wykorzystujemy Twoje dane?

W żadnym wypadku nie będziemy sprzedawali danych zebranych o Tobie podmiotom trzecim.

Dane zbierane podczas rejestracji będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się do naszego systemu. Rejestracja jest obowiązkowa jeżeli chcesz dokonać zakupu.

W celu realizacji umowy sklep internetowy może udostępniać zebrane od Ciebie dane do podmiotów obsługujących płatności, firm przygotowujących wysyłkę, firm dostarczających produkty oraz firm obsługujących reklamacje. W takich przypadkach ilość przekazywanych danych ograniczona jest do wymaganego minimum.

Jeżeli zapisałeś się na naszą listę lub w inny sposób wyraziłeś zgodę na otrzymywanie od nas wiadomości email, wykorzystamy Twoje dane w celu wysłania Ci informacji na email. Dane te mogą być udostępnione firmie obsługującej wysyłki emailowe w celu realizacji wysyłki korespondencji od nas. W każdej chwili przysługuje Ci prawo do cofnięcia swojej zgody na otrzymywanie wiadomości email poprzez kliknięcie w link w emailu i potwierdzenie rezygnacji na wyświetlonej stronie. Rezygnację można też zgłosić za pomocą emaila na adres 

kontakt@sorus.pl

.

Dane zbierane automatycznie mogą być użyte do analizy zachowań użytkowników na naszej stronie internetowej, zbierania danych demograficznych o naszych użytkownikach lub do personalizacji zawartości naszych stron internetowych. Dane te są zbierane automatycznie o każdym użytkowniku.

Dane zbierane w trakcie korespondencji pomiędzy Tobą, a naszym serwisem będą wykorzystane wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

W przypadku kontroli Generalnego Inspektoratu Ochrony Danych Osobowych, Twoje dane mogą zostać udostępnione pracownikom Inspektoratu zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych.

W przypadku naruszenia Regulaminu naszego serwisu, naruszenia prawa, lub gdy będą wymagały tego przepisy prawa, podane przez Ciebie informacje mogą zostać udostępnione właściwym organom władzy publicznej,

W jaki sposób będziemy się z Tobą kontaktować?

Jeżeli dokonałeś transakcji zakupu towaru, możesz otrzymać od nas emaile dotyczące Twojej transakcji. Możemy również kontaktować się z Tobą telefonicznie, jeżeli będziemy mieli ważne informacje dotyczące Twojej transakcji.

Jeżeli zapisałeś się na naszą listę lub w inny sposób wyraziłeś zgodę na jej otrzymywanie, będziesz od nas otrzymywać informacje drogą emailową

W jaki sposób możesz zmienić dane lub je usunąć?

Po zalogowaniu się do systemu i wybraniu sekcji “Moje konto” lub kliknięciu w link w emailu, możesz wprowadzić zmiany lub usunąć swoje dane osobowe zbierane podczas rejestracji i używane do zalogowania się do systemu i wysyłki emaili. Z uwagi na pomyłkowe kliknięcia, czasami wymagane jest dodatkowe potwierdzenie wypisania się poprzez kliknięcie w link w drugim emailu, który do Ciebie od razu wtedy wysyłamy.

Przysługuje Tobie prawo do żądania informacji o treści przechowywanych na Twój temat danych, jak również prawo do żądania zmiany, zablokowania lub usunięcia danych, a także prawo do sprostowania błędów, uzupełnienia lub uaktualnienia Twoich danych. Prosimy w tym celu o kontakt pod adresem:

kontakt@sorus.pl

.

Wykorzystanie ciasteczek (“cookies”)

Nasza strona internetowa może wykorzystywać ciasteczka, które służą identyfikacji Twojej przeglądarki podczas korzystania z naszej strony, abyśmy wiedzieli jaką stronę Ci wyświetlić. Ciasteczka nie zawierają żadnych danych osobowych.

Pliki ciasteczek mogą zbierać następujące dane:

  • liczbę odświeżeń oraz zawartości strony internetowej,
  • określenie, jakie reklamy lub informacje produktowe zostały zaprezentowane użytkownikowi wyświetlającemu stronę internetową
  • ustalenie zachowania użytkownika na stronie internetowej, w tym sposobu korzystania przez użytkownika z poszczególnych elementów znajdujących się na stronie.

W jaki sposób zabezpieczamy Twoje dane osobowe?

Komunikacja między Twoim komputerem, gdy zbierane są Twoje dane płatnicze jest zaszyfrowana z użyciem protokołu SSL (Secure Socket Layer). Dodatkowo nasze bazy danych zabezpieczone są przed wglądem osób trzecich.

Zmiany naszej polityki prywatności

Zastrzegamy sobie prawo zmiany powyższej polityki prywatności poprzez opublikowanie nowej polityki prywatności na tej stronie.

Kontakt

Firma przetwarzająca dane:

Kontakt

DM Sorus Sp. z o. o.
ul. Bóżnicza 15/6
61-751 Poznań
POLAND

Usługi wydawnicze, współpraca:

tel. +48 61 653 01 43
(w dni robocze w godz. 8-16)
e-mail: sorus@dmsorus.pl
(w e-mailu podaj swój numer telefonu – oddzwonimy)


Sklep internetowy:

tel. +48 61 653 01 43
(w dni robocze w godz. 8-16)
e-mail: sklep@dmsorus.pl


Usługi marketingowe:

e-mail: handel@dmsorus.pl

Zgłoszenia do pracy przyjmujemy tutaj

Sąd Rejonowy w Poznaniu, Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydział Gospodarczy  Krajowego Rejestru Sądowego
Numer KRS: 0000425140
NIP-UE: PL7822550902
REGON: 302151610
Kapitał zakładowy: 200 000 zł

W razie dodatkowych pytań dotyczących ochrony prywatności, prosimy o kontakt korzystając z formularza kontaktowego.