Opis
Autor w Egzekutorze opowiada o skomplikowanych losach i tożsamości mieszkańców Bliskiego Wschodu, a w szczególności Egiptu, mającego za sobą wiele tysięcy lat tradycji, od czasów faraonów poczynając.
Bohaterem opowiadanej historii jest muzułmanin, syn oficera egipskiej armii, który pod wpływem Organizacji Islamskiej dokonał zamachu na prezydenta Egiptu – Anwara Sadata. Jego dalszą edukację umożliwia właśnie ta Organizacja, ale także szkoli go do wykonywania zadań specjalnych.
Już w dzieciństwie odkrywa on w sobie niespodzianie uczucie do koptyjskiej chrześcijanki. Po latach spotykają się i ulegają ponownej fascynacji, po czym bieg wydarzeń uzmysławia obojgu ich dramatyczną odmienność w sposobie widzenia świata. Rezultatem jest rozstanie i narastająca tęsknota, pogłębiana wprowadzaniem bohatera w mroczne zakamarki islamizmu. Zostaje pilotem samolotów pasażerskich, któremu powierzane są dodatkowe tajne misje, jak zamach na pakistańską premier Benazir Bhutto i okrutne zadanie do wykonania w Rzymie…
W rozwikłaniu ideologicznego i psychologicznego węzła przychodzą mu z pomocą rozmowy z najwyższymi dostojnikami kościołów – koptyjskiego i katolickiego, co prowadzi do niespodziewanego finału.
Autor w zbeletryzowanej formie wyjaśnia procesy, które w krajach Bliskiego Wschodu stały się szczególnie widoczne od czasu arabskiej wiosny.
RAFAŁ KRAWCZYK jest naukowcem o wszechstronnych zainteresowaniach (archeologia śródziemnomorska, filologia orientalna i ekonomia polityczna). Ponadto 5 lat spędził w renomowanych amerykańskich instytucjach naukowych.
W 1973 roku uzyskał stopień doktora, habilitował się w 1979 roku, a od 1991 był profesorem w kilku krajowych uczelniach.
Od 1995 roku zajmuje się analizą stosunków międzynarodowych z punktu widzenia teorii “zderzenia cywilizacji” Samuela Huntingtona. z tej dziedziny ukazały się: Podstawy cywilizacji europejskiej (2o04) oraz Islam jako system społeczno-gospodarczy, zawierająca prognozę przyszłości cywilizacji zachodniej i analizę źródeł jej przewagi nad innymi systemami.
Rafał Krawczyk jest również popularyzatorem nauki – pisze opracowania o bogatej treści merytorycznej z jego dziedzin wiedzy, utrzymane w kanonie powieści sensacyjnych. Należą do nich: Jadeitowy Budda (2008) – o losach buddyjskiego mnicha, postaci autentycznej z przełomu XIX i XX wieku i najważniejszego doradcy Trzynastego Dalajlamy Tybetu, budowniczego polityki na rzecz oderwania się jego kraju od Chin, niniejszy tom – Egzekutor oraz przygotowywana powieść Spadkobierca carów, rozważająca perspektywę apokalipsy, jaka czeka Rosję w następstwie jej polityki zagranicznej.
Sorus –
Egzekutor autorstwa profesora Rafała Krawczyka jest w książką naprawdę wyjątkową, stanowiącą jednocześnie intensywną rozrywkę, jak i źródło wiedzy o świecie tak innym niż ten, w którym przyszło nam żyć. Całość recenzji dostępna na blogu Fabryka Dygresji