Druk i oprawa

Druk książek, wydruk książek,

Książki drukujemy różnymi technikami, w zależności od nakładu i terminu wykonania. Może to być zarówno druk cyfrowy, jak i offsetowy. Wydrukowany może zostać dowolny nakład (już od 50 egzemplarzy do kilku tysięcy). Jeśli Twoja książka jest już opracowana redakcyjnie, może być wydrukowana i oprawiona bezpośrednio z dostarczonego pliku .

 

Cyfrowy druk książki

Kiedy potrzebujesz niewielkiego nakładu (zwykle nie więcej niż 250-300, a w formacie A5 – 500), skorzystaj z druku cyfrowego. Sam wydruk jednak nie wystarczy. Książka powinna być oprawiona: w okładkę z kartonu (oprawa miękka), z zewnętrzną jej stroną najlepiej zafoliowaną, wydrukowaną w kolorze lub w druku czarno-białym i zaklejoną na specjalnej maszynie do oprawy klejem na gorąco. Gdy klej po 1–2 minutach zastygnie, egzemplarz jest obcinany z 3 stron i książka jest gotowa.

Docinanie książki

Jeżeli zależy nam na książce bardziej trwałej i mającej bardziej szlachetny wygląd, wydrukowany blok po specjalnym przygotowaniu (albo tylko po zaklejeniu, albo po zszyciu nićmi i zaklejeniu) wklejamy do przygotowanej równolegle okładki do oprawy twardej – sporządzonej z tektury oklejonej okleiną z nadrukowanym projektem okładki na papierze i zafoliowanej, albo ze specjalnego materiału introligatorskiego – na tej ostatniej okładce można zrobić nadruk, np. ze specjalnej folii w złotym lub innym kolorze.

 

Kazimierz Nowak - Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd

Przykład książki w twardej oprawie – Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd.

Offsetowy druk książki

Przy dużym nakładzie, np. od 500 do 2000 i więcej egzemplarzy, lepiej wybrać druk offsetowy. Wówczas koszt w przeliczeniu na 1 egzemplarz jest zawsze znacznie tańszy niż druk cyfrowy, proces ten jest jednak bardziej długotrwały. Dlatego warto łączyć te dwie metody: na początku szybko wydrukować pilnie potrzebną partię cyfrowo, a pozostałą, większą część wydrukować na maszynach offsetowych i oprawić na szybkich maszynach introligatorskich. Również gdy spadnie sprzedaż i wyczerpuje się nakład, możemy nadal realizować nawet pojedyncze zamówienia, drukując książkę cyfrowo.

W drukarni offsetowej zadrukowuje się dwustronnie płaskie arkusze w formacie np. A3, A2 lub A1 (czy odpowiednio B3, B2 lub B1) – w zależność od formatu zadruku maszyny. Żeby przygotować blok książki, należy każdy arkusz poskładać (sfalcować) do formatu bloku książki – często wielokrotnie. Następnie zbiera się pojedyncze kolejne arkusze w bloki i dopiero takie bloki albo zszywa się nićmi i oprawia, albo od razu oprawia z frezem. Arkusze z drukarni cyfrowej zwykle są od razu skompletowane, należy je tylko odpowiednio dociąć, żeby było można je oprawić.

Powyższa fotografia przedstawia blok z wydrukiem pojedynczej, około 100-stronicowej książki – jedna składka, którą przecinamy na środku i składamy „buziami” do siebie. W ten sposób uzyskujemy cały blok, np. 120 czy 250 stron.

Podczas druku cyfrowego maszyna przesuwa względem siebie całe bloki. Dzięki temu powstaje ich stos, gdzie każdy egzemplarz jest wyraźnie oddzielony od innych. Dzięki temu introligator ma uproszczone zadanie: może chwytać cały blok od razu do oprawy lub do przecięcia.

Aby np. uzyskać zeszytowy format A5 w naszej technice, drukujemy na kartce A4 po 4 strony A5, ułożone odpowiednio w taki sposób, żeby w bloku po przecięciu wszystkie strony ułożyły się we właściwej kolejności, tak jak założono przy składzie książki.

Jeśli masz wszystko odpowiednio przygotowane, to dziś zamawiasz (nawet on-line) i jutro odbierasz gotową książkę. Wykonanie gotowego egzemplarza może o dobę późnić foliowanie okładki. Jednak foliowanie podwyższa trwałość okładki (zapobiega zabrudzeniom przy oprawie i ścieraniu wydrukowanego obrazu).

 

Nie wiesz co wybrać?

Pomagamy indywidualnie każdemu klientowi, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby i preferencje. Po wypełnieniu formularza zaproponujemy rozwiązania dobrane według podanych przez Ciebie kryteriów.


  • Wybierz

    Wybierz rodzaj książki, jaką chcesz wydać