Odkryj nowe spojrzenie na chrześcijaństwo!
Minimalizm religijny bierze się, po pierwsze, ze specyficznego doświadczenia lektury Pisma Świętego. W którymś momencie pojawiła się potrzeba pogłębienia rozumienia poszczególnych jego fragmentów. Samodzielne czytanie, jak również to, co oferowano w czasie mszy, przestało wystarczać. Człowiek zapragnął głębszego sensu podpartego autorytetem.
Minimalizm religijny to zbiór trzech esejów, w którym autor próbuje zredefiniować podejście do chrześcijaństwa. Źródło jego koncepcji stanowi minimalizm. W odniesieniu do religii oznacza skupienie się na tekstach Pisma Świętego, które zostały uznane za „autentyczne”, na samoograniczeniu się. Wiąże się to z koncentracją na prostocie i pewnej surowości. Autor bazuje też na koncepcji minimalizmu obecnej w sztuce i muzyce i obecnych w tych nurtach ideach przejrzystości, prostoty i redukcji. Koncepcja minimalizmu religijnego ma być sposobem na zatrzymanie przy wierze, w momencie, gdy tak wiele osób od niej odchodzi.
Jego drugi esej, Mistyka w czasie demokracji oznacza wprowadzenie mistyki w świat ludzi świeckich. Celem mistyki staje się szukanie bliskości, obecności Boga. W swoim trzecim eseju De Mello – mistrz podejrzeń, autor skupia się na postaci tego indyjskiego jezuity, mistyka. Autor odnosi się do jego dzieł raz z większym, raz z mniejszym entuzjazmem.
Minimalizm religijny to próba opowiedzenia sobie na nowo chrześcijaństwa i poszukiwania jego esencji w świecie, który przestaje uznawać wiarę za autorytet. W tej książce odnajdziemy myśli pozwalające spojrzeć na wiarę z nieco innej strony. Jest to pasjonująca i dająca do myślenia lektura, która pobudza czytelnika do zastanowienia się na jego własną duchowością i podejściem do religii.
Ryszard Popiołek, urodzony w 1958 r., absolwent socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, przez 2 lata studiował też, jako drugi fakultet, filozofię. Lubi zajmować się rozważaniami dotyczącymi religii.