Jeśli chcesz stać się dobrym pisarzem, musisz dużo czytać. Ten sposób czytania różni się jednak od typowego czytania dla przyjemności. Wymaga on skupienia i ciągłej uważności. Autor, czytając, musi zwrócić uwagę zarówno na budowę świata przedstawionego, jak i na sposób prowadzenia narracji.
Dlatego czytaj książki dwukrotnie: za pierwszym razem wczuj się w akcję i budowę świata przedstawionego, a za drugim skrupulatnie przeanalizuj zabiegi pisarskie.
Czytając zwróć uwagę na:
- dobór tematu,
- budowę świata przedstawionego,
- budowę postaci: w jaki sposób są wprowadzone do narracji, w jaki sposób mówią, jakie są ich motywacje, z jakimi trudnościami muszą się zmagać,
- tworzenie dialogu,
- rolę punktu kulminacyjnego,
- uczucia, jakie książka wywołuje w czytelniku,
- środki użyte do budowy napięcia,
- sposób prowadzenia narracji – język, środki poetyckiego wyrazu, obecność narratora.
Wszystkie uwagi postaraj się skrzętnie notować – dzięki temu nie umkną Ci żadne wskazówki!
Ze szczególną wnikliwością przestudiuj gatunek, który jest Ci bliski. Zwróć uwagę na klasyczne zabiegi literackie, jak i na nowatorskie działania wprowadzone przez konkretnych autorów.
Nie ograniczaj się jednak tylko do dobrze znanych Ci gatunków – sięgaj po inne rodzaje literatury. Dzięki temu będziesz miał możliwość stworzenia oryginalnego dzieła. Wyjątkowo pomocne może być czytanie poezji – obserwacja precyzji, z jaką poeci posługują się językiem, z całą pewnością pozytywnie wpłynie na Twój warsztat.
Z dokładnością przestudiuj te książki, które szczególnie Ci się nie spodobały – dlaczego ich nie lubisz? Jakie błędy zostały popełnione? Dzięki temu sam unikniesz podobnych niedociągnięć.
Jeśli zaczniesz czytać jak autor, zaczniesz również lepiej pisać. Gdy już zdecydujesz się na wydanie książki, zgłoś się do nas: https://sorus.pl/formularz-zgloszeniowy/