Polska Kazimierza Nowaka. Przewodnik rowerzysty – pierwsza biografia wielkiego podróżnika, odkrywcy Afryki, autora „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd” jest wreszcie gotowa. Proces wydawniczy był długotrwały i skomplikowany, należało bowiem zweryfikować lub ustalić mnóstwo faktów. Szczęśliwie udało się go zakończyć na rozpoczęcie przeniesionego do Polski 21 etapu Sztafety (www.afrykanowaka.pl) Pierwszy egzemplarz książki udało się zaprezentować na starcie etapu w Boruszynie w dniu 31 lipca. Ponadto na potrzeby Sztafety i Stowarzyszenia Afryka Nowaka – jej organizatora i partnera promocji wielkiego, zapomnianego przez 70 lat, podróżnika udało się wydrukować (we własnej drukarni cyfrowej wydawcy) – pilotażowy nakład 100 egzemplarzy. Do 24 sierpnia duży nakład główny zostanie wydrukowany w drukarni offsetowej, a we wrześniu rozpocznie się dystrybucja poprzez hurtownie. Książka pojawi się także w Empiku.
Zainteresowani mogą zamówić książkę już teraz drogą mailową z puli egzemplarzy nakładu pilotażowego lub w przedpłacie z nakładu głównego, pisząc na skrzynkę pocztową sklep@sorus.pl.
Cena detaliczna książki, która ma objętość 368 stron formatu A5 i wypełniona jest bardzo różnorodnymi treściami, wynosi 39 zł. Przy przedpłacie w sprzedaży pilotażowej nie będą doliczane koszty wysyłki. Wpłaty można będzie dokonać na konto Wydawnictwa Sorus po otrzymaniu informacji zwrotnej z potwierdzeniem przyjęcia zamówienia, kwotą i numerem konta do wpłaty. Dla 30 osób, które najwcześniej przyślą swoje zamówienia przewidujemy dodatkowy rabat w wysokości 6 zł.
Tytuł Polska Kazimierza Nowaka. Przewodnik rowerzysty zapowiada, że prezentowany jest w niej nasz kraj widziany w dużym stopniu oczami jej bohatera. Autorem jest Jacek Y, Łuczak, dziennikarz i autor przewodników krajoznawczych.
Książka napisana jest barwnie i lekko. Przybliża wiele faktów biograficznych i miejsc, gdzie jej bohater urodził się, uczył, założył rodzinę i mieszkał oraz które odwiedził podczas swoich 4 wypraw po Polsce okresu międzywojennego. Warto wiedzieć, że 3 z nich były początkiem jego wypraw po Azji, Europie, a nawet jego pierwszych odwiedzin w Afryce.
Książka jest specyficzną biografią, opartą na obfitym materiale źródłowym (fotografie, dokumenty, listy do żony z Afryki, wycinki publikacji prasowych). Pozwala lepiej zrozumieć motywy Kazimierza Nowaka, które pchały go do Afryki i problemy, które musiała rozwiązywać żona Maria podczas wyprawy. Jest jednocześnie przewodnikiem dla rowerzystów, turystów zmotoryzowanych i pieszych w granicach Rzeczpospolitej z okresu międzywojennego.
Połowa książki poświęcona jest miejscom związanym z Kazimierzem Nowakiem w Poznaniu i w Wielkopolsce. Szczegółowe wykazy odwiedzanych przez Nowaka miejscowości leżących na trasach poszczególnych wypraw i opisane szlaki mogą posłużyć jako inspiracja i podstawa do ułożenia własnej wycieczki szlakiem Kazimierza Nowaka.