Czy odważysz się wsiąść do „Szalonej Lokomotywy”?

 31.12.2024 |  

Bohater-obserwator społeczeństwa

Zwykły, „szary” człowiek rusza w dwudziestoczterogodzinną podróż pociągiem PKP ze stacji „Początek” do stacji „Koniec”. W poszukiwaniu wagonu restauracyjnego, opuszcza swój bezpieczny, trzynasty wagon i przemierza całą długość pociągu, napotykając po drodze pasażerów reprezentujących różne grupy społeczne, kulturowe, ideowe i polityczne. Przedstawiciele skrajnych, często radykalnych poglądów wchodzą ze sobą w interakcje, których świadkiem, a czasem również uczestnikiem, jest Bohater – „On” – Narrator – Autor.

Poruszony mniej i bardziej przyjaznymi spotkaniami z Nimi – Innymi – Ludźmi, narrator prowadzi bardzo rozbudowany, wewnętrzny monolog, który wymyka się prostym schematom myślenia. W ramach jednostronnej debaty w głowie bohatera, akcja przenosi się z korytarza pociągu do różnych miejsc, np. na ucztę greckich mędrców inspirowaną dialogami Platona.

Poznaj Szaloną Lokomotywę – satyryczną powieść drogi pełną ironii, humoru i gorzkich refleksji na temat polskiego społeczeństwa.

Jace Tybur – Szalona Lokomotywa. Sen pierwszy

Polska w pigułce

W satyrze Szalona Lokomotywa na pierwszy plan wysuwa się cały przekrój polskiego społeczeństwa.

  • Kobiety i mężczyźni przedstawieni są w ironicznych, czasem groteskowych kontrastach – od konserwatywnych dewotek po wyzwolone feministki, od apodyktycznych ojców po romantyków zagubionych w realiach współczesności.
  • W wagonie nauczycieli i uczniów pojawiają się obrazy edukacji pełne absurdu, w których jedni i drudzy miotają się pomiędzy koniecznością uległości wobec systemu a chęcią intelektualnej wolności.
  • Artyści, politycy i przedsiębiorcy wciągają bohatera w surrealistyczne rozmowy, gdzie sztuka bywa zredukowana do propagandy, polityka do spektaklu, a biznes do krótkowzrocznej walki o zyski.
  • Młodzież w pociągu zdaje się zagubiona między buntowniczą energią a apatią.
  • Policjanci i przedstawiciele władzy budzą lęk lub śmieszność, zależnie od kontekstu.
  • W szczególny sposób autor rozlicza się z wyborcami i politykami Prawa i Sprawiedliwości. Ich dialogi pełne są przerysowanego fanatyzmu, co jednocześnie bawi i przeraża.

Każda grupa, choć ukazana w sposób hiperboliczny i często groteskowy, odsłania prawdę o współczesnych Polakach: ich lęki, nadzieje, hipokryzje i konflikty.

Jacek Tybur – Szalona Lokomotywa. Sen trzydziesty pierwszy

Dla kogo jest Szalona Lokomotywa?

Powieść Szalona Lokomotywa przeznaczona jest dla czytelników powyżej 18. roku życia.

Jeśli cenisz sobie przenikliwe obserwacje społeczne, a książki takie jak Rok 1984, Folwark zwierzęcy czy Proces budziły Twój zachwyt – Szalona Lokomotywa jest właśnie dla Ciebie. Ostra, ironiczna, a przy tym pełna inteligentnego humoru, pozwala spojrzeć na Polskę z dystansem.

Szaloną Lokomotywę, czyli Sennik Polski sześćdziesięcioma czterema imaginacjami malowany możesz zakupić w naszej księgarni internetowej w formie drukowanej, w pięknej, twardej oprawie.

Szalona Lokomotywa

czyli Sennik Polski sześćdziesięcioma czterema imaginacjami malowany

Podczas dwudziestoczterogodzinnej podróży pociągiem Polskich Kolei Państwowych, na 64 stacjach „zwykły, szary człowiek” poznaje różne grupy Polaków i w prześmiewczy sposób komentuje ich przywary.

Zapisz się do naszego newslettera

Przykładowe e-booki

Pobierz poradnik

10 błędów popełnianych przez autorów zgłaszających książkę do wydawnictwa