Sposobów na pisanie jest tak wiele, jak wielu jest pisarzy. Niektórzy czekają na przypływ inspiracji, inni mają cały rytuał związany z pisaniem. Jedni robią to od razu po przebudzeniu, inni nie zaczynają tworzyć, dopóki nie wybije północ. Książki powstają na skrawkach papieru, w opasłych notesach, są wystukiwane na maszynach do pisania lub na klawiaturach komputerów.
Najważniejsze w procesie tworzenia jest jednak nie to, w jakich okolicznościach piszemy, ale to, czy piszemy. Jakkolwiek oczywiste by to nie było, systematyczność jest niezwykle trudna do osiągnięcia. Większość początkujących pisarzy nie jest jeszcze w stanie utrzymywać się z pisania, więc muszą oni łączyć pracę na pełen etat z procesem pisania książki. Wymaga to ogromnego wysiłku.
Najlepszym sposobem na wypracowanie w sobie systematyczności jest zobowiązanie się do codziennego pisania określonej liczby słów czy znaków. Dzięki temu pisarz ma szansę na faktyczne ukończenie książki, a nie na porzucenie powieści przy trzecim rozdziale, a tomiku przy piątym wierszu. Równie skuteczne jest wyznaczenie czasu, który codziennie chce się poświęcić pisaniu.
Jednak ta systematyczność to również siadanie do pisania wtedy, gdy nie ma się na to ochoty, to odwaga do pisania rzeczy, które początkowo nie są zachwycające. To wytworzenie w sobie nawyku i codzienna praca nad kształtowaniem swojego stylu i sposobu pisania. Im więcej czasu i energii poświęcasz się na pisanie, tym lepszym pisarzem się stajesz.
Więc jeśli chcesz napisać książkę – ustal liczbę słów, wyznacz godzinę i zacznij pisać. Najlepiej dzisiaj.
Pisarz jest pisarzem nie dlatego, że pisanie przychodzi mu łatwo, bo ma niesamowity talent, albo dlatego, że wszystko, czego dotknie zamienia się w złoto. Pisarz jest pisarzem, ponieważ nawet gdy nie ma nadziei, wciąż kontynuuje pisanie. – Junot Diaz
Gdy już napiszesz ostatni rozdział, koniecznie zgłoś się do nas: https://sorus.pl/formularz-zgloszeniowy/