W jaki sposób mała zmiana formatu papieru może znacząco zmniejszyć koszty druku książki?

Trzeba pamiętać, że format papieru jest standardowy, np. arkusz w formacie A1 ma wymiary 61 × 86 cm. Można z niego uzyskać 8 kartek A4 o wymiarze 210 × 297 mm, takim samym jak format papieru kserograficznego A4.

Po oprawie musimy obciąć wolne brzegi książki, trudno więc zachować wymiary książki równe wymiarom kartki A4. Dlatego stosuje się zwykle format książki netto (po obcięciu) nieco mniejszy: 205 × 290 mm. Żeby uzyskać książkę o wymiarach typowych dla A4, zachodzi często konieczność wykonania druku cyfrowego na papierze w nieco większym formacie, tzw. poszerzonym, czyli SR. Uzyskuje się wtedy format nieco większy, pozwalający ostatecznie uzyskać książkę o wymiarach 210 × 297 mm.

Drukarnie offsetowe rozwiązują ten problem, drukując na arkuszach ciętych z arkuszy B1 zamiast A1, ale wówczas jest sporo odpadu, za który przecież płacisz Ty jako klient. Warto więc dobrze przemyśleć problem formatu książki, planując jej wydanie.

Należy również pamiętać, że maszyny cyfrowe (drukarki i kopiarki) mają określony wymiar powierzchni zadruku i formatu papieru, którego nie można przekroczyć (drukują maksymalnie na papierze w formacie A3 SR). W przeciwnym razie liczą wykonanie podwójnie, co odbija się na cenie usługi.

A przecież wielkość książki zmniejszona o 5 mm nie wpływa zauważalnie na wielkość czcionek i nie utrudnia czytania, natomiast ułatwia obróbkę czy oprawę, zwłaszcza przy cięciu, a tym samym pozwala obniżyć koszty.

Chcieliśmy tutaj pokazać, że należy pamiętać o różnych technicznych sprawach, których znajomość pozwala, w kontakcie z fachową drukarnią, uzyskać możliwie tani produkt.

Nie wiesz co wybrać?

Pomagamy indywidualnie każdemu klientowi, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby i preferencje. Po wypełnieniu formularza zaproponujemy rozwiązania dobrane według podanych przez Ciebie kryteriów.


  • Wybierz

    Wybierz rodzaj książki, jaką chcesz wydać