Jak wydać książkę

Masz pomysł na dobrą książkę lub już masz gotowy tekst i teraz zastanawiasz się gdzie się z tym udać?

Możesz swój tekst rozesłać do różnych wydawnictw i czekać na decyzję. Być może ktoś pozna się na tym co napisałeś i zdecyduje się to wydać. Wydawcy markowi otrzymują całe mnóstwo takich propozycji. Na odpowiedź trzeba często czekać miesiącami. Dużo łatwiej jest spróbować zwrócić się do małych wydawców. Najlepiej w takiej sytuacji znaleźć takiego wydawcę, który już wydał coś podobnego. Jest szansa, że wówczas będzie bardziej zainteresowany, bo będzie mógł łatwiej sprzedać taką książkę.

Inna możliwość to wydać książkę we własnym zakresie. Musisz mieć wówczas wszystkie pieniądze na redakcję (jeżeli zależy Ci na tekście dobrej jakości), łamanie komputerowe, przygotowanie do druku, druk i oprawę. Jeżeli robisz to po raz pierwszy istnieje ryzyko, że trafisz na przypadkowych fachowców. Troszcząc się często o jak najniższą cenę można łatwo zapomnieć, że należy również dbać o jakość.

Szczególnie nie należy oszczędzać na redakcji. Zdarza się, że autorzy aby wydać własną książkę przygotowują ją samodzielnie w Wordzie, a później odwiedzają drukarnie, chcąc ten materiał zamienić w książkę. Drukarze oczywiście kalkulują wykonanie takiej usługi. Nie różni się to jednak od druku ulotki reklamowej.

Książka nie tylko powinna mieć swój własny międzynarodowy numer ISBN i odpowiedni nakład uwzględniający egzemplarze obowiązkowe do bibliotek. Każda książka przed wydaniem powinna być przeczytana przez inne osoby. Należy pamiętać, że sama drukarnia takich specjalistów nie zapewnia.

Warto zastanowić się nad tym, aby dać książkę do jak najszerszej dystrybucji, aby była jak najbardziej znana. Dotyczy to zarówno książek popularnych, jak i naukowych. W tym celu należałoby zwrócić się do różnych księgarń, a najlepiej do hurtowni książek. Dziś bardzo popularne są też zakupy przez Internet. Ważne jest też umożliwienie zakupu książki nabywcy zagranicznemu.

Nie wiesz co wybrać?

Pomagamy indywidualnie każdemu klientowi, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby i preferencje. Po wypełnieniu formularza zaproponujemy rozwiązania dobrane według podanych przez Ciebie kryteriów.