Co z tą książką?

Czyli jakie możliwości dają różne modele współpracy z wydawcą książek podróżniczych

Każdy kto choć raz w życiu napisał książkę wie, jak ciężka to praca, że to zupełnie coś innego niż pisanie artykułu, że trwa to miesiącami i wymaga wielu wyrzeczeń. Dlatego ostateczny efekt tej pracy jest dla nas czymś naprawdę ważnym i cennym, dlatego w pewnym sensie jest to nasze dziecko. Zanim nasze dziecko pójdzie w świat, trzeba mu zapewnić dobrą szkołę, czyli wydawnictwo, gdzie nabierze ostatnich szlifów i przyjmie unikalny dla siebie, fizyczny kształt.

A jak wygląda współpraca nas – autorów – z wydawcą? Różnie. Jak słusznie mój znajomy zauważył – wiele zależy od tego, kto do kogo przychodzi (z propozycją wydania książki). Jeśli jest nim wydawca, to mamy nieco więcej do powiedzenia. Jeśli my – zazwyczaj niewiele.

Większość wydawnictw ma swoje sztywne procedury, serie wydawnicze, ustalony na rok z góry harmonogram (kolejkę) prac. Zatem nasza książka ma jedynie szansę dopasować się do trybów tej machiny i albo się na to godzimy, albo pozostaje nam …szukać innego wydawcy.

A jak wyglądają nasze finanse, gdy książka szczęśliwie ukazała się na rynku? Zapytajmy śmielej: ile możemy na niej zarobić?

Oto ogólny schemat kosztów wydawniczych na rynku książki (100% to cena detaliczna):

schemat kosztów książki.

Procentowy udział kosztów przygotowania reakcyjnego jak i samego druku zależy od wielkości nakładu, a także sukcesu sprzedażowego. Powyższy schemat można uznać za odpowiedni dla średniego nakładu książki podróżniczej, czyli ok. 3000 egzemplarzy.

Jak widać, większość ceny książki stanowi marża hurtowa i detaliczna, a autorowi przypada niewielka część zysków wszystkich stron. W praktyce na jednym egzemplarzu autor zarabia około 2 zł.

Tak z grubsza wygląda sprawa sprzedaży naszego dziecka przez wydawnictwo. Jednak my – podróżnicy, mamy jeszcze inne możliwości sprzedaży naszej książki i to całkiem niemałe. Ponieważ z natury lubimy się przemieszczać, to chętnie dajemy się zapraszać na:

  • festiwale podróżnicze,
  • prezentacje w domach kultury,
  • prezentacje w szkołach,
  • spotkania autorskie w bibliotekach, itp.

Bezpośredni kontakt z publicznością to świetna okazja, żeby pozbyć się jednorazowo kilku, a nawet kilkunastu książek…! Czy to się opłaca?

To zależy od tego, w jakiej cenie wydawca jest gotów sprzedać nam naszą książkę. Jeżeli jest to kwota tylko nieznacznie niższa od ceny detalicznej, to kokosów nie będzie. Ale jeśli będziemy mieć książkę w cenie druku, to sprawa wygląda zupełnie inaczej. Bo jeśli koszt druku wyniesie np. 10 zł, a cena detaliczna to 35 zł, to zysk z jednego egzemplarza jest całkiem, całkiem wysoki.

Zrzut ekranu 2014-06-14 11.33.57

Fot. – Festiwal Trzy Żywioły 2014

A ile książek podczas takich spotkań można sprzedać? Z moich doświadczeń wynika, że to jest nieprzewidywalne, bo raz się sprzeda jedna książka, a innym razem dwadzieścia. Ale najczęściej można liczyć na 6-8 książek. Jak to wygląda w skali roku? To zależy przede wszystkim od tego, ile będziemy mieć takich spotkań. W ciągu 9 miesięcy sprzedałem 120 egz. mojej Rower góral i na Ural, ale osobiście znam takich, którzy potrafią sprzedać przez rok 300 a nawet 400 swoich książek w ten sposób.

Warto pamiętać, że udział w publicznych prezentacjach jest płatny. Stawki wahają się w przedziale od 200 do 500 zł, przy czym zdarzają się i wyższe, zwłaszcza, gdy mamy już swoją pozycję na rynku wydawniczym.

Zatem dzięki książce, na spotkaniach podróżniczych zarabiamy podwójnie. Co więcej, autorzy książek są chętniej zapraszani, niż podróżnicy bez takiego dorobku (biblioteki). Oczywiście trzeba odliczyć koszty dojazdów oraz wziąć pod uwagę czas, jaki temu poświęcamy. Ale jeśli jesteśmy w miarę dyspozycyjni, czyli np. mamy cztery spotkania w miesiącu, to w zasadzie możemy się z takiej działalności utrzymywać.

Już w następnym artykule przedstawię ostatnią część, czyli przygotowaną specjalnie dla Was ofertę SORUS PODRÓŻE.

Gdzie mamy wysłać bezpłatnego ebooka?

Podaj adres mail do przesłania na twoją skrzynkę mailową danych dostępowych do bezpłatnego ebooka.

Dodamy Cię też do zamkniętej Grupy Czytelników, dzięki czemu dowiesz się o następnych fajnych rzeczach, które będziemy mieli do rozdania.

Szanujemy Twoją prywatność. Nigdy nie wysyłamy spamu. Możesz się wypisać w każdej chwili.

Jak to działa?

Kliknij przycisk pobrania e-booka i podaj swój adres e-mail, aby otrzymać kopię zwiastunu e-booka oraz książki.

Gdzie mamy wysłać bezpłatnego ebooka?

Podaj adres mail do przesłania na twoją skrzynkę mailową danych dostępowych do bezpłatnego e-booka.

Dodamy Cię też do zamkniętej Grupy Czytelników, dzięki czemu dowiesz się o następnych fajnych rzeczach, które będziemy mieli do rozdania.

Szanujemy Twoją prywatność. Nigdy nie wysyłamy spamu. Możesz się wypisać w każdej chwili.

O Wydawnictwie Sorus

Już od 1992 roku staramy się dostarczać naszym czytelnikom jak najlepszej jakości ksiażki – pod względem literackim, językowym, ilustracyjno-graficznym, edytorskim i drukarskim.

Wydawnictwo Sorus z Poznania zajmuje się wydawaniem książek dla instytucji, firm i osób prywatnych.

Naszych autorów cenimy tak samo jak i Ty. Wspieramy ich w kontacie z Tobą, aby umożliwić Ci pobieranie ich bezpłatnych e-booków oraz przesyłać do Ciebie tylko informacje o nowych publikacjach, które są podobne do tych, które Cię zainteresują.

Polityka Prywatności

Witaj.

Pragniemy Cię zapewnić, że Twoje dane wykorzystamy tylko do komunikacji z Tobą. Oczywiście ich podanie jest absolutnie dobrowolne. Jednak bez ich uzyskania nie jest możliwy kontakt z nami oraz nie będziesz mógł skorzystać z niektórych naszych serwisów.

Dane osobowe będą przechowywane w sposób uniemożliwiający dostęp osobom trzecim zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r., Nr 101, poz. 926).

W każdej chwili będziesz mógł usunąć te dane. Będziesz mógł to zrobić automatycznie, zgodnie z informacją, którą dostaniesz razem z wiadomością od nas. Możesz też po prostu poprosić o to w e-mailu.

Zapewniamy Ciebie, że Twoje dane nie będą nikomu odstępowane, ani odsprzedawane. Szanujemy Twoją prywatność.

My też nie cierpimy SPAMU. Prosimy więc, abyś tak samo jak my, nie wykorzystywał naszych adresów e-mail do rozsyłania niezamówionej korespondencji.

Pozdrawiamy serdecznie!

Kontakt

DM Sorus Sp. z o. o.
ul. Bóżnicza 15/6
61-751 Poznań
POLAND


+48 61 653 01 43

(w dni robocze w godz. 8-16)


kontakt@sorus.pl


Szczegółowa Polityka Prywatności

Jakie dane o Tobie zbieramy?

Dane zbierane podczas rejestracji

Abyś mógł skorzystać z niektórych funkcji naszego systemu będziesz musiał się zarejestrować. Podczas rejestracji zapytamy Cię o Twoje imię, Twój adres email oraz hasło jakiego będziesz używał na naszej witrynie.

Dane zbierane podczas transakcji zakupu

Dane zbierane podczas transakcji zakupu będą wykorzystane w celu realizacji transakcji, w tym pobrania od Ciebie pieniędzy oraz wysłania Tobie zamówionego towaru.

Dane zbierane automatycznie

Podczas Twojej wizyty na naszej stronie internetowej, automatycznie zbierane są dane dotyczące Twojej wizyty, np. Twój adres IP, nazwa domeny, typ przeglądarki, typ systemu operacyjnego, itp.

Dane zbierane, gdy kontaktujesz się z nami

Gdy kontaktujesz się z nami za pomocą strony internetowej, telefonu, poczty email, itp. przekazujesz nam swoje dane osobowe, np. imię, nazwisko, adres email, itp.

W jaki sposób rejestrujemy Twoje dane?

Po wpisaniu danych w formularzu wysyłamy do Ciebie email z prośbą o potwierdzenie chęci zapisu. Potwierdzenie zawiera unikalny identyfikator pozwalający potwierdzić wpisanie do bazy podanego przez Ciebie adresu email, a wraz z nim pozostałych podanych w formularzu danych.

Potwierdzenie jest ważne 7 dni. Jeśli w tym czasie nie klikniesz w link w wysłanych od nas emailu, Twoje dane zostaną usunięte.

O ile potwierdzisz swoją chęć zapisania się, wtedy zostajesz zapisany na naszą listę mailingową i możesz otrzymywać z niej pocztę.

List wysyłany w ramach subskrypcji jest skierowany do Ciebie i zawiera Twój adres email w polu “DO:/TO:”.

W jaki sposób wykorzystujemy Twoje dane?

W żadnym wypadku nie będziemy sprzedawali danych zebranych o Tobie podmiotom trzecim.

Dane zbierane podczas rejestracji będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się do naszego systemu. Rejestracja jest obowiązkowa jeżeli chcesz dokonać zakupu.

W celu realizacji umowy sklep internetowy może udostępniać zebrane od Ciebie dane do podmiotów obsługujących płatności, firm przygotowujących wysyłkę, firm dostarczających produkty oraz firm obsługujących reklamacje. W takich przypadkach ilość przekazywanych danych ograniczona jest do wymaganego minimum.

Jeżeli zapisałeś się na naszą listę lub w inny sposób wyraziłeś zgodę na otrzymywanie od nas wiadomości email, wykorzystamy Twoje dane w celu wysłania Ci informacji na email. Dane te mogą być udostępnione firmie obsługującej wysyłki emailowe w celu realizacji wysyłki korespondencji od nas. W każdej chwili przysługuje Ci prawo do cofnięcia swojej zgody na otrzymywanie wiadomości email poprzez kliknięcie w link w emailu i potwierdzenie rezygnacji na wyświetlonej stronie. Rezygnację można też zgłosić za pomocą emaila na adres 

kontakt@sorus.pl

.

Dane zbierane automatycznie mogą być użyte do analizy zachowań użytkowników na naszej stronie internetowej, zbierania danych demograficznych o naszych użytkownikach lub do personalizacji zawartości naszych stron internetowych. Dane te są zbierane automatycznie o każdym użytkowniku.

Dane zbierane w trakcie korespondencji pomiędzy Tobą, a naszym serwisem będą wykorzystane wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

W przypadku kontroli Generalnego Inspektoratu Ochrony Danych Osobowych, Twoje dane mogą zostać udostępnione pracownikom Inspektoratu zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych.

W przypadku naruszenia Regulaminu naszego serwisu, naruszenia prawa, lub gdy będą wymagały tego przepisy prawa, podane przez Ciebie informacje mogą zostać udostępnione właściwym organom władzy publicznej,

W jaki sposób będziemy się z Tobą kontaktować?

Jeżeli dokonałeś transakcji zakupu towaru, możesz otrzymać od nas emaile dotyczące Twojej transakcji. Możemy również kontaktować się z Tobą telefonicznie, jeżeli będziemy mieli ważne informacje dotyczące Twojej transakcji.

Jeżeli zapisałeś się na naszą listę lub w inny sposób wyraziłeś zgodę na jej otrzymywanie, będziesz od nas otrzymywać informacje drogą emailową

W jaki sposób możesz zmienić dane lub je usunąć?

Po zalogowaniu się do systemu i wybraniu sekcji “Moje konto” lub kliknięciu w link w emailu, możesz wprowadzić zmiany lub usunąć swoje dane osobowe zbierane podczas rejestracji i używane do zalogowania się do systemu i wysyłki emaili. Z uwagi na pomyłkowe kliknięcia, czasami wymagane jest dodatkowe potwierdzenie wypisania się poprzez kliknięcie w link w drugim emailu, który do Ciebie od razu wtedy wysyłamy.

Przysługuje Tobie prawo do żądania informacji o treści przechowywanych na Twój temat danych, jak również prawo do żądania zmiany, zablokowania lub usunięcia danych, a także prawo do sprostowania błędów, uzupełnienia lub uaktualnienia Twoich danych. Prosimy w tym celu o kontakt pod adresem:

kontakt@sorus.pl

.

Wykorzystanie ciasteczek (“cookies”)

Nasza strona internetowa może wykorzystywać ciasteczka, które służą identyfikacji Twojej przeglądarki podczas korzystania z naszej strony, abyśmy wiedzieli jaką stronę Ci wyświetlić. Ciasteczka nie zawierają żadnych danych osobowych.

Pliki ciasteczek mogą zbierać następujące dane:

  • liczbę odświeżeń oraz zawartości strony internetowej,
  • określenie, jakie reklamy lub informacje produktowe zostały zaprezentowane użytkownikowi wyświetlającemu stronę internetową
  • ustalenie zachowania użytkownika na stronie internetowej, w tym sposobu korzystania przez użytkownika z poszczególnych elementów znajdujących się na stronie.

W jaki sposób zabezpieczamy Twoje dane osobowe?

Komunikacja między Twoim komputerem, gdy zbierane są Twoje dane płatnicze jest zaszyfrowana z użyciem protokołu SSL (Secure Socket Layer). Dodatkowo nasze bazy danych zabezpieczone są przed wglądem osób trzecich.

Zmiany naszej polityki prywatności

Zastrzegamy sobie prawo zmiany powyższej polityki prywatności poprzez opublikowanie nowej polityki prywatności na tej stronie.

Kontakt

Firma przetwarzająca dane:

Kontakt

DM Sorus Sp. z o. o.
ul. Bóżnicza 15/6
61-751 Poznań
POLAND

Usługi wydawnicze, współpraca:

tel. +48 61 653 01 43
(w dni robocze w godz. 8-16)
e-mail: sorus@dmsorus.pl
(w e-mailu podaj swój numer telefonu – oddzwonimy)


Sklep internetowy:

tel. +48 61 653 01 43
(w dni robocze w godz. 8-16)
e-mail: sklep@dmsorus.pl


Usługi marketingowe:

e-mail: handel@dmsorus.pl

Zgłoszenia do pracy przyjmujemy tutaj

Sąd Rejonowy w Poznaniu, Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydział Gospodarczy  Krajowego Rejestru Sądowego
Numer KRS: 0000425140
NIP-UE: PL7822550902
REGON: 302151610
Kapitał zakładowy: 200 000 zł

W razie dodatkowych pytań dotyczących ochrony prywatności, prosimy o kontakt korzystając z formularza kontaktowego.