Zakochana koloratka to bez wątpienia jedna z najlepiej sprzedających się pozycji wydawniczych, jakie ukazały się naszym nakładem w zeszłym roku. Otrzymaliśmy na jej temat mnóstwo pochlebnych opinii, za które serdecznie dziękujemy. Cieszymy się, że lektura wspomnień pana Kryspina Krystka dostarczyła naszym Czytelnikom tyle rozrywki i momentów refleksji. Popularność Zakochanej koloratki wcale nie spada, wręcz przeciwnie, dlatego jeżeli jeszcze nie zapoznałeś się z najnowszym hitem książkowym, a jesteś fanem skandalicznych opowieści, które naprawdę miały miejsce, nie czekaj i zamów ją z naszej księgarni internetowej dla siebie lub bliskiej osoby.
Jeśli jednak już zapoznałeś się z “Zakochaną koloratką” i przypadły Ci do gustu dylematy głównego bohatera oraz dzieje jego wielkiej miłości, z pewnością powinieneś sięgnąć również po dwie inne, równie dobre pozycje, które ukazały się nakładem naszego wydawnictwa w ubiegłym roku kalendarzowym. Pierwszą z nich są wspomnienia Gabrieli Azymut. Jej książka, Miłość siłą przetrwania, traktuje o prawdziwych, wstrząsających wydarzeniach, które miały miejsce w jednej z podhalańskich miejscowości. Druga z książek, które pragniemy Wam polecić, jest nie mniej intrygująca. Róża na chodniku to opowieść napisana przez Jacka Krawczyka, historyka i dziennikarza, przedstawiająca piękną miłosną historię Polaka i Bośniaczki, rozgrywającą się na tle wojny domowej w Jugosławii pod koniec ubiegłego stulecia.
Książka Gabrieli Azymut opowiada o tym, jak miłość uratowała jej życie. Miłość siłą przetrwania to wspomnienia autorki dotyczące jej dzieciństwa oraz dorosłości, kiedy w pełni pojęła, co to znaczy być silną kobietą. Gabriela Azymut pokazuje, że nie wolno wstydzić się bycia prawdziwym sobą. Prócz historii swojej rodziny pisze na różne tematy, związane z wojną, Kościołem, ludzką głupotą i porusza wiele innych wątków. Przede wszystkim Miłość siłą przetrwania stanowi jednak świadectwo wyrwania się z męki uległości wobec agresywnego męża alkoholika. Doświadczenia Gabrieli Azymut mogą dostarczyć czytelnikom nie tylko rozrywki, otwarcia się na problemy innych oraz wczucia się w ich sytuację. Lektura może zmotywować pozostałe udręczone kobiety, a reszcie przekazać wielką życiową mądrość, dlatego powinna być pozycją obowiązkową w biblioteczce każdej pani. Jednocześnie pióro autorki jest bardzo lekkie. Akcja książki rozgrywa się niezwykle wartko i ciekawie, a sama publikacja została wydana w przepięknej oprawie graficznej z twardą okładką. Zapraszamy do zapoznania się poniżej z fragmentem utworu.
Wtedy Kamil na nowo sięgnął po alkohol, przerwał spotkania AA. Nie szukał pracy, pieniądze odbierał ze swoimi kolegami i mając za co, upijał się do nieprzytomności. Sytuacja się pogorszyła. Nie było żadnych widoków na poprawę. Kamil korzystał ze wszystkiego w domu, ale nic nie łożył na utrzymanie. Były dni, kiedy miał przebłyski trzeźwości. Wtedy płakał, przepraszał, bawił się z córką, chodził z nią na spacery. Klękał przed nami, twierdząc, że nas kocha, i obiecywał poprawę. Kochał nas w tym jednym momencie, kiedy klęczał, a za jakiś czas zapominał o tym uczuciu. Jego oszustwa bolały i raniły, a dawane obietnice i słowa niczego nie zmieniały. Wiłam się w emocjonalnym chaosie, a co gorsza – fundowałam to swojemu dziecku. Żyłam w bólu i z poczuciem bezsilności.
Jacek Krawczyk jest historykiem i dziennikarzem, absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego. Przez długi czas piastował stanowisko redaktora naczelnego tygodnika “Pasmo”. Został wyróżniony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką “Zasłużony Działacz Kultury”. W swojej książce, Róża na chodniku, podejmuje bolesny temat bałkańskiej wojny domowej z lat 90. XX wieku. Historia rozpadu Jugosławii została przedstawiona w sposób szczery i przerażający, a także tragiczny, bo losy wojny stanowią tło piękniej miłości Polaka i Bośniaczki. Klimat, w jakim została utrzymana książka, świetnie oddaje poniższy fragment, którego lekturę serdecznie polecamy.
Mój Najdroższy. Wojna inaczej wyglądała w telewizji niż w naturze, tu na ulicy, w moim mieście. Przeżyłam wielki dramat: zginął mój ojciec. Żołnierze Jugosławiańskiej Armii Ludowej, którzy zajęli wzgórza wokół Sarajewa, ostrzeliwali stamtąd miasto. Pociskami artyleryjskimi i moździerzowymi trafiali w budynki rządowe, ale kilka, być może zbłąkanych, spadło na zajezdnię tramwajową. Tam przebywał ojciec i z kilkoma swoimi kolegami został trafiony. To, poza mężem, kolejna osoba, którą zabiera mi wojna. […] Jeśli Allah ma tak doświadczać swoich wyznawców, to ja nie chcę takiego boga, mściwego i nieludzkiego. Zastanawiam się, czy Serbowie też mają swojego boga? Czy on jest lepszy od boga mojej ciotki? Że nigdy jeszcze na świecie nie przeprowadzono plebiscytu, czyj bóg jest najlepszy; to by załatwiało wiele różnych spraw.
Niewątpliwy kunszt literacki Jacka Krawczyka sprawia, że kiedy zaczyna się czytać Różę na chodniku, nie można się oderwać od dalszej lektury. Dzięki niej można przenieść się w inny czas, w inne miejsce, a chwile poświęcone na zapoznanie z losami bohaterów są bez wątpienia wartościowe i piękne. Pozostaje nam tylko polecić tę pozycję!