Opis
Niepoprawne bajki słowiańskie to pozycja dla miłośników fantastyki w postaci wariacji na temat klasycznych bajek, legend, podań czy mitów. Co je wyróżnia? Zamiast kolejnych historii o aniołach i diabłach czytelnik pozna przedstawicieli demonologii słowiańskiej. Stwory te nie są zwykle jednoznacznie dobre lub złe, zatem historie nabierają głębi, zaś motywy działania bohaterów – więcej sensu. Po drugie zaś, postacie zaczynają myśleć, mają własną wolę, a co za tym idzie – buntują się. Protagonista przestaje być popychadłem, wyręczanym we wszystkim przez zaczarowanych pomocników. W ten sposób klasyczne bajki zyskują nowe życie, więcej humoru i łamią utarty schemat, kończąc się nieoczywistą puentą.
Semko zamknął oczy i zamarł. Ale nie skamieniał! Czyżby znów dopisało mu szczęście? Po chwili odważył się odemknąć powiekę. Spojrzał na potworka i na koguta, ale tym razem to tamci odwracali się ze wstrętem.
– No, pięknie – mruknął Semko. – Jestem taki brzydki, że nawet bazyliszek nie chce na mnie spojrzeć.
Wojciech Leszczyński – z wykształcenia ekonomista, na co dzień zajmuje się urządzeniami kontrolno-pomiarowymi. W ramach odskoczni przeczytał setki bajek, baśni, legend oraz mitów i tak się tym światem zachwycił, że postanowił stworzyć też własny. Gra w kręgle, ogląda snookera, jeździ na muzyczne festiwale i uczy się gotować.
gawrycholiwia19 –
Czytając ją, trochę się uśmiałam, ponieważ niektóre rozdziały były śmieszne, ale były też takie, które były dziwne. Tu coś mnie rozbawiło, tam zdezorientowało. Czytało mi się to miło i szybko, bo zajęło mi to tylko dwa dni. Jesienny klimat też zrobił swoje. Niepoprawne “Bajki Słowiańskie” autorstwa Wojciecha Leszczyńskiego to nie opowieść, a opowieści, bo jest ich aż czterdzieści. Książka ma prostą, ale ładną okładkę. Każdy rozdział opowiada o innej historii, ale każda z nich jest interesująca i wciągająca. W jednej jest bóg piorunów, który szczyt możliwości osiągnął, w innym, jak to był książę, który umrzeć nie mógł przez poplątany los, a w jeszcze innej o dziewczynie, która oddała z czasem wszystkie zmysły, by mieć lepsze życie. Był też taki co swoją brzydotą samego bazyliszka przerósł.
Jest też indeks demonów i bóstw słowiańskich. Możemy się dowiedzieć, jak powstają Utopce, Boginki, Bogunki, oraz kim są Dusiołek, Dobrochoczy i Weles. Dowiadujemy się też, jakie bóstwa i stworzenia znajdują się w tej wierze. Mitologia słowiańska obejmuje bogatą kolekcję wierzeń, bóstw, demonów i legend charakterystycznych dla kultury Słowian. Wierzono w istnienie bogów natury, takich jak Perun czy Dziewanna, a także w duchy opiekuńcze i strażnicze, np. Domowika. W mitologii słowiańskiej pojawiają się również postacie takie jak: Mokosz, Marzanna, Jagodowa Baba, Dziad Borowy i Chochołek. Dla osób, które lubią tą mitologię, książka może być interesująca.
booksofsunny –
Książka pana Leszczyńskiego to majstersztyk jeśli chodzi o nietuzinkowości w przedstawieniu legend słowiańskich. Tu nie ma nudy. Postacie z charakterem. Gama niespodzianek. Bawiłam się przednio.
Małgorzata Jeziorowska –
Uwielbiam wszelkiego rodzaju bajki. Uwielbiam też nawiązania do słowiańskości. Więc to połączenie jak dla mnie to zdecydowanie strzał w 10! Czytając tę książkę nie możemy się nudzić. Dzięki kreatywności autora bez problemu czytając tę pozycję możemy poczuć wokół nas słowiański klimat. Każda z postaci okraszona swoim własnym, niepowtarzalnym charakterkiem – dodaje tutaj jeszcze większego uroku. Cudownie było się przenieść w świat Niepoprawnych bajek słowiańskich. Polecam każdemu