Aby książka łatwo się otwierała, należy pilnować, żeby włókna papieru biegły wzdłuż długiego boku książki. Jeśli drukuje się A5 na papierze kserograficznym, to książkę trudno utrzymać jako otwartą i dlatego trudno ją czytać, a gdy się ją puści – zamyka się sama energicznie.
Większość drukarni cyfrowych nie uwzględnia tego wymogu i jakość oprawionej książki jest nie zawsze taka, jaka powinna być.
Najprościej jest z drukiem książki w formacie A4. Taką książkę możemy drukować na papierze kserograficznym. Książkę w formacie B5 można również drukować na papierze kserograficznym, ale taki blok należy dociąć do formatu B5 (nieco większy przed oprawą, pozostawiając od góry, od dołu i od prawego boku margines na obcięcie). Ważne, że w obu przypadkach uzyskujemy przebieg włókien papieru równoległy do długiego boku czy grzbietu książki.
Jeżeli chcesz mieć książkę szytą nićmi, która po prostu dobrze się otwiera, będzie trwała i nie rozpadnie się szybko, to pamiętaj, że książkę w formacie B5 najlepiej drukować na papierze w formacie B4, ale ciętym z papieru offsetowego B1, a książkę w formacie A4 – na papierze A3. Tak wydrukowane arkusze składa się w składki po 4 lub 5 arkuszy, które zgina się pośrodku i zbiera w bloki, które zeszywa się na specjalnej maszynie lub ręcznie, jeśli oprawiamy tylko kilka egzemplarzy.
Nie wiesz co wybrać?
Pomagamy indywidualnie każdemu klientowi, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby i preferencje. Po wypełnieniu formularza zaproponujemy rozwiązania dobrane według podanych przez Ciebie kryteriów.