Opis
Paweł Kowalczyk w 2010 roku spędził w Auroville jako wolontariusz sześć miesięcy i powracał tam przy okazji każdego kolejnego wyjazdu do Indii. Poprzez opis swoich doświadczeń i przygód pozwala nam poznać to jedyne w swoim rodzaju miejsce oraz zaznajomić się z jego mieszkańcami i wolontariuszami. Przedstawia zasady funkcjonowania wspólnoty, jej przeszłość oraz leżącą u podstaw filozofię. Przybliża wiele innowacyjnych projektów i oddolnych inicjatyw ludzi o wielkim sercu, którzy poświęcili swój talent i środki tak zwanej „sprawie”.
Autor opisuje także wyzwania codziennego życia, sytuację gospodarczą i społeczną mieszkańców indyjskiego stanu Tamil Nadu – najbliższych sąsiadów Auroville. Opisy te wzbogaca osobistymi przemyśleniami i bogatymi informacjami dotyczącymi historii, kultury i wierzeń. Przedstawia walkę z biopiractwem i wielkim kapitałem, a także wyjaśnia m.in., dlaczego indyjscy chłopi popadają w spiralę długów, a indyjska krowa przestaje być święta.
Paweł Kowalczyk
Ukończył prawo na uniwersytetach we Frankfurcie nad Odrą, w Poznaniu oraz w Tuluzie, studiował kierunek Azja Wschodnia oraz Opracowywanie Projektów Rozwoju Zrównoważonego w Barcelonie. Pracował w Międzynarodowym Departamencie Assistance w Zurich España.
Uważa, że współpraca jest lepsza od konkurencji, a idea rozwoju zrównoważonego nadaje głęboki sens działalności gospodarczej, która bez niej skupia się wyłącznie na tworzeniu zysku i odhumanizowanych miejsc pracy. Jest przekonany do naturalnych metod leczenia oraz że w dzisiejszym świecie musimy uznać fakt wzajemnej zależności.
Od 2010 roku samodzielnie odkrywa Indie, obserwując, rozmawiając, przebywając, czytając… Tam też poznał swoją żonę – Sujathę.
Damian –
Świetna książka, widać prawdziwą pasję u autora. Książkę czyta się bez żalu za upływającym czasem, chciałoby się samemu tam pojechać, eh
Beata –
Książka urzeka pasją autora, jego spostrzegawczością i umiejętnością oddania atmosfery miejsc, które odwiedza. Świetne opisy pozwalają odtworzyć w wyobraźni czytelnika, to co widzi autor, przez co czasem ma się wrażenie, że obserwujemy dokładnie to samo. Czytając udziela się niesamowita atmosfera spokoju i harmonii, która zdaje się pochodzić od samego autora. Z drugiej zaś strony jest mnóstwo humorystycznych momentów, wzruszających sytuacji i wyznań, które autor z otwartością szczerze dzieli z czytelnikiem. Książka jest bogato ilustrowana, przez co dodatkowo wzbogaca prezentowane miejsca i ludzi, a kilka zdjęć to prawdziwe perełki.
Autor przenosi nas w zupełnie inny świat, pokazując pewien alternatywny sposób życia aurovillian, pełen prostoty, wyzwań, a zarazem wymagający ogromnej odwagi. Prezentuje ludzi, których łączy pasja tworzenia i którzy udowadniają, że nie ma rzeczy niemożliwych. Zaskakujące jest to, że świat Auroville tworzą ludzie pochodzący z 50 krajów świata, w różnym wieku, wykształceniu i pochodzeniu społecznym, a wśród nich cała rzesza wolontariuszy reprezentujących różne narodowości. Dobrze jest wiedzieć, że są na świecie realizowane takie projekty.
Nie jest to z pewnością płytka i prosta relacja z podróży po Indiach i pobytu w Auroville, a zdecydowanie kawał rzetelnej informacji, pozwalającej lepiej zrozumieć tło historyczne i uwarunkowania społeczne Tamil Nadu i samego Auroville, bardzo zgrabnie współgrającej z osobistymi refleksjami, przygodami i codziennymi zmaganiami w tropiku.
Marzena –
Bardzo dobra książka, bez oceniania i stronniczości autor opisuje Auroville i Indie z ogromnym znawstwem tematu, ciepło i, co najważniejsze, bez porównywania do Europy i bez szukania taniej sensacji, jak często bywa z tematem Indie. W książce mamy wszystko, i obserwacje z tego największego na świecie eksperymentu ekowspólnoty czy jak sam autor nazywa ekowioski: Auroville. Mamy tutaj cały panel niesamowitych ludzi: wynalazców, artystów, ideowców i ludzi szukających miejsca na Ziemi dla swojej kreatywności. Możemy przyjrzeć się jak to działa. No i przede wszystkim Indie: nie jest to ocena Indii, ale próba zrozumienia, no i niekłamana fascynacja tym krajem, jego kulturą, duchowością, podejściem do życia, do problemów, które przecież wszędzie są takie same. To dla nas bardzo ważna książka. Nauczyliśmy się patrzeć na wszystko przez pryzmat tego, co nam serwuje prasa, czy też przez porównania do europejskiej miary, a Indie (i cała Azja) są zupełnie inne: są takie jakie są. I Paweł Kowalczyk to opisuje. Polecam gorąco 🙂
bart uk –
It’s by far one of the most interesting travel books I ‘ve ever read and you don’t have to be avid fan of India to enjoy it. Basically The book thoroughly depicts Auroville and all aspects of living in this peculiar place.What I like most about the book is the fact that the author attempted not only to describe Auroville from his point of view but supplied us with lots of information and thorough facts about it as well. All in all it’s a book worth reading especially for someone who is fed up with comercial ,’adventurous ‘ travel books by celebrity travellers.
Wanda –
Piękna książka, łatwa w odbiorze i ciekawie opisująca, “inne” spojrzenie na Auroville. Polecam.