Słysząc slogan „doda Ci skrzydeł” każdy z nas zapewne myśli o znanym napoju energetyzującym. A co jeśli powiemy, że metaforycznych „skrzydeł” może dodać także lektura fascynującego podręcznika na temat świata ptaków? Nie wierzysz? Sięgnij po nową pozycję w księgarni Wydawnictwa Sorus – Biologię ptaków! To prawdziwa skarbnica wiedzy nie tylko dla studentów, czy naukowców, ale dla wszystkich pasjonatów awifauny, chcących pogłębić swoją wiedzę.
Bogata treść
Biologia ptaków podzielona jest na kilka głównych tematów. Autor przedstawia nam biologię rozrodu ptaków, w tym różnice w systemach rozrodczych między gatunkami. Dowiesz się, jakie mechanizmy przyrodnicze kierują życiem ptaków od momentu narodzin aż po dorosłość.
Książka nie zapomina również o kwestii pokarmu i żerowania ptaków. Odkryjesz, jakie strategie wykształciły ptaki, aby zdobywać pożywienie, a także jakie adaptacje anatomiczne pomagają im w tym procesie.
Ekologia populacji to kolejny bardzo ważny obszar badań. W podręczniku mowa jest o tym, jak ptaki wpływają na swoje środowisko i jak środowisko wpływa na nie. To kluczowe informacje dla zrozumienia dynamiki populacji ptaków.
Książka zawiera również rozdziały poświęcone zachowaniu i komunikacji ptaków. Poznamy fascynujący świat dźwięków, gestów i działań, które pomagają ptakom przetrwać i komunikować się z innymi.
Autor specjalista
Andrzej Dyrcz jest ornitologiem, emerytowanym profesorem i długoletnim kierownikiem Zakładu Ekologii Ptaków Uniwersytetu Wrocławskiego. Jego zainteresowania dotyczą biologii i ekologii awifauny Polski oraz systemów rozrodczych ptaków. Prowadził badania na Stawach Milickich, w Karkonoszach, na torfowiskach Biebrzy i Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego, a także w Panamie, peruwiańskiej Amazonii, Andach Ekwadoru, Papui Nowej Gwinei i na jeziorach Szwajcarii i Japonii. Jest autorem 248 publikacji naukowych, współautorem książki Ptaki Śląska – monografia faunistyczna, autorem monografii Wodniczka i Trzciniak. Brał udział w utworzeniu Biebrzańskiego Parku Narodowego i był przewodniczącym jego Rady Naukowej.