„Mieszaniec” – wędrówka przez wieki, wspomnienia i historię Polski

 04.12.2023 |  

Mieszaniec. Zdefiniowany przez haplotypy i centymorgany przodków. Słowiańsko-aszkenazyjski mieszaniec, z niewielkimi domieszkami z Bałkanów, krajów nadbałtyckich, Niemiec, Francji, Irlandii i Szkocji.

fragment książki

Niezwykła mozaika losów, splecionych na przestrzeni wieków, zostaje ukazana w najnowszej książce Andrzeja Heymana Stankiewicza pt. Mieszaniec. Autor, emerytowany profesor i były dyrektor instytutu inżynierii chemicznej, przedstawia w Mieszańcu historię swojej rodziny, która w przejmujący sposób odzwierciedla złożoność relacji etnicznych, ekonomicznych i politycznych w Polsce na przestrzeni wieków.

To bardzo osobista podróż do własnych korzeni, a jej zadaniem jest przedłużyć pamięć o wydarzeniach, których Andrzej Stankiewicz nie był świadkiem, oraz osobach, których DNA nosi w sobie, a których nigdy nie miał okazji poznać. Wśród nich są żydowscy kupcy, średniowieczni rabini i lotaryńscy tkacze, polska szlachta, amerykańscy konfederaci i greccy książęta. Są majątki, które rosły w zawrotnym tempie, po to tylko, aby jeszcze szybciej upaść. Są bohaterskie czyny wojennego męstwa i nasycone zwierzęcym strachem ludzkie męczeństwo. Są wreszcie zdarzenia i postacie znane z pierwszych stron historii oraz inne, zupełnie nieznane, ale jakże warte uwiecznienia. A to wszystko oparte na wspólnym mianowniku pod nazwą „Polska”.

Mieszaniec może zainteresować czytelników biografii, literatury faktu, literatury historycznej i opowieści rodzinnych. Zachęcamy do zapoznania się z książką, która wewnątrz skrywa nie tylko ciekawą treść, lecz także ogrom fotografii, schematów, listów i innych starych dokumentów!

Mieszaniec

Książka o dziejach rodzinnych, które autor badał przez blisko dekadę. Wyłania się z niej obraz pokazujący całą złożoność historii, relacji etnicznych i ekonomicznych oraz stosunków politycznych w Polsce na przestrzeni wieków.

Zapisz się do naszego newslettera

Przykładowe e-booki

Pobierz poradnik

10 błędów popełnianych przez autorów zgłaszających książkę do wydawnictwa