Ryszard Kapuściński odsłonił tablicę upamiętniającą wyprawę Kazimierza Nowaka

 18.11.2006 |  

W listopadzie bieżącego roku minęło dokładnie 70 lat od powrotu Kazimierza Nowaka, niezwykłego globtrotera z Poznania z jego trwającej 5 lat podróży po Afryce.

25 listopada 2006 r. ok. godz. 11.00 w holu Dworca PKP Poznań Główny Ryszard Kapuściński odsłonił płytę upamiętniającą wyprawę Kazimierza Nowaka do Afryki oraz tablicę informacyjną upamiętniającą jego sylwetkę.

KIM BYŁ KAZIMIERZ NOWAK?

Kazimierz Nowak, który w latach 1931-1936 odbył wyprawę do Afryki prawdopodobnie jako pierwszy człowiek na świecie przebył samotnie kontynent afrykański z północy na południe i z powrotem (40 tys. km pieszo, rowerem, konno oraz czółnem). W listach i na zdjęciach z podróży, obok osobistych przeżyć, uchwycił niezwykłą kulturę, bogactwo przyrody i życie duchowe kontynentu afrykańskiego. Jego relacje zostały zebrane i opublikowane w książce Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd, wydanej naszym nakładem.

Wiosną 2007 roku kopia płyty upamiętniającej postać Kazimierza Nowaka zostanie umieszczona w ogrodach Muzeum im. Arkadego Fiedlera w Puszczykowie pod Poznaniem.

Zapisz się do naszego newslettera

Nowości

Przykładowe e-booki

Pobierz poradnik

10 błędów popełnianych przez autorów zgłaszających książkę do wydawnictwa