“Podróże psychologiczne przez kultury świata”

 09.07.2015 |  ,

Przedstawiamy kolejną zapowiedź!

Książka pt. Podróże psychologiczne przez kultury świata ukaże się nakładem Wydawnictwa Sorus już na początku września! Dzięki lekturze tego oryginalnego tryptyku będziecie mogli przenieść się do trzech różnych odległych światów – w odległe, egzotyczne zakątki Azji, by poznać ludzi tam żyjących, na Czarny Ląd, gdzie Paweł Boski spędził wiele lat swojej naukowej kariery, a także do zamieszkiwanych przez Indian ziem Ameryki Południowej. Poniżej prezentujemy okładkę publikacji.

PP

Książka stanowi zbiór relacji z podróży, w kontekście wiedzy z zakresu psychologii międzykulturowej i antropologii.

Profesor doktor habilitowany Paweł Boski to założyciel psychologii międzykulturowej w Polsce. Od 1997 roku jest pracownikiem naukowym Katedry Psychologii Międzykulturowej w  warszawskiej Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. W swoim dorobku ma m.in. siedem lat pracy w Nigerii, badania kulturowych ram procesów psychicznych, akulturacji imigrantów i relacji międzykulturowych, czterdzieści lat kontaktów z Afryką Subsaharyjską, bycie redaktorem “J. Cross-Cultural Psychology” (2007-2013) oraz autorstwo wielokrotnie nagradzanego podręcznika pt. Kulturowe ramy zachowań społecznych. W Podróżach psychologicznych opisuje swój wieloletni pobyt w Afryce. Intrygująco, nie szczędząc dowcipu, snuje opowieść o życiu w kulturze, w jakiej relacje hierarchiczne nie mają sobie równych na całym świecie. Gdzie podróż współczesnego odkrywcy kulturowego to zanurzanie się w średniowieczu, w bajkowej przeszłości. I gdzie władza pokazuje naprzemiennie oblicza zarówno dobrotliwej opiekuńczości, jak i brutalnej siły.

Głównym wątkiem drugiej części Podróży psychologicznych jest współistnienie życia i śmierci w przestrzeni publicznej i kulturowej Azji z perspektywy psychologii społecznej i międzykulturowej. Posiłkując się wiedzą z zakresu współczesnej psychologii dotyczącej mechanizmów funkcjonowania ludzkiego umysłu, autorka zastanawia się nad wiecznym kołem życia i śmierci. Zjawiska te zostały opatrzone refleksjami oraz osadzone w kontekście specyfiki kulturowej i światopoglądowej danego obszaru, m.in. buddyzmu tybetańskiego i tantryzmu, hinduizmu, a także konfucjanizmu. Doktor Joanna Różycka-Tran, będąca nie tylko pracownikiem naukowym Instytutu Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego, ale i zapaloną podróżniczką, wspomina w ten sposób swoje wyprawy do Indii, Tybetu, Nepalu oraz Wietnamu.

Doktor habilitowany Piotr Sorokowski (Instytut Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego, stypendysta programów Fundacji na rzecz Polskiej Nauki, National Geographic, MNiSW) poświęcił ostatnią część książki na swoje przemyślenia względem Afryki, Ameryki Południowej oraz Nowej Gwinei. Dzieli się z czytelnikami wrażeniami ze spotkań z przedstawicielami ostatnich tradycyjnie żyjących plemion na Ziemi. W ciekawy sposób opisuje ich zwyczaje i codzienne życie, potrafiące często zaskoczyć “białego człowieka”.

W książce znajdziecie również mnóstwo różnorodnych, ciekawych zdjęć. A jeśli nie możecie już doczekać się książki, polecamy sięgnąć po najnowszy, lipcowy numer magazynu psychologicznego “Charaktery”, jednego z patronów medialnych Podróży psychologicznych przez kultury świata. Znajdziecie tam część zdjęć autorstwa Joanny Różyckiej-Tran i fragment książki. Gorąco polecamy!

wtopieniwtlo kogutypieja

Zapisz się do naszego newslettera

Nowości

Przykładowe e-booki

Pobierz poradnik

10 błędów popełnianych przez autorów zgłaszających książkę do wydawnictwa