Wywiad z Anną Daleki, autorką „The Redhead. Daleki za oceanem”

 27.12.2016 |  , ,

Już w marcu 2017 roku, razem z nadejściem wiosny, nakładem naszego wydawnictwa ukaże się debiutancka książka autorstwa Anny Daleki, The Redhead. Daleki za oceanem. Poznajcie naszą nową Autorkę!anna-daleki-the-redhead-mockup

Emilia Nowak: The Redhead. Daleko za oceanem jest Pani pierwszą książką. Co skłoniło Panią do opublikowania historii głównej bohaterki?

Anna Daleki: Długo zastanawiałam się, czy tak naprawdę ta książka powinna ujrzeć światło dzienne, zostać przeczytana przez kogoś więcej niż najbliższych przyjaciół… Postanowiłam ją wydać głównie dlatego, że opowiada historie, z którymi zmagać się może wiele osób. Niewiele jednak ma odwagę się do tego przyznać. Poza tym bezwarunkowo zakochałam się w Teksasie i chciałam podzielić się tym, jaki on jest… Przybliżyć jego nietuzinkowość, może trochę powalczyć ze stereotypami na temat Amerykanów, ale też troszkę się z nich pośmiać. Dużą część książki poświęciłam również imigrantom w USA. Obszar ten pochłonął mnie dość mocno głównie dlatego, że większość z moich tamtejszych przyjaciół to imigranci właśnie, albo ekspaci. Poza tym jest to wciąż gorący temat.  

EN: Nie mogę uwierzyć jak bardzo się zmieniłam…  tak właśnie rozpoczyna się utwór. Wyznania narratorki zapewne w znacznej mierze pokrywają się z Pani osobistymi doświadczeniami. Czy można zatem traktować utwór jako fragment Pani biografii?

Anna DalekiAD: Niechętnie przyznam, że można, niemniej należy pamiętać, że jeśli w grę wchodzą emocje, wszystko jest bardzo subiektywne. Odbiór rzeczywistości może być niekiedy bardzo przerysowany… Nie chciałabym traktować Książki jako próby autobiografii, a raczej jako opowieści, która w tamtym momencie była niekwestionowaną prawdą dla głównej bohaterki.

EN: Dalej czytelnik natrafia na taki fragment: To, jak postrzegają mnie inni, było dla mnie niesamowicie ważne. Postanowiłam zadbać o to, żeby wywrzeć możliwie najlepsze pierwsze wrażenie. Czy wciąż Pani tak uważa? Jak bardzo wizerunek wpływa na to, jak postrzegają nas inni? Jak bardzo możemy różnić się wewnątrz?

AD: Przez całe dotychczasowe „dorosłe” życie zajmowałam się kreowaniem wizerunku, a aktualnie mój wizerunek i owe pierwsze wrażenie to najważniejsze rzeczy w obecnym zawodzie… Oczywiście, że jest to nadal ważny aspekt w moim życiu, jednak dziś podchodzę do tego zupełnie inaczej. Po pierwsze, nie zmienię się, czy moich decyzji jeśli nie uznam, że zmiana jest dla mnie dobra. Po wtóre, nie czuję już takiej silnej potrzeby posiadania akceptacji społecznej. Najważniejsze, bym czuła się dobrze ze sobą i miała tę garstkę osób, które mnie naprawdę lubią a nawet kochają.  

Nauczyłam się również, że mówienie prawdy za każdym razem nie jest najważniejsze. Jeśli ta prawda może kogoś zranić, a drobne kłamstwo nikogo nie skrzywdzi, a właściwie pomoże, to nie widzę żadnego powodu, aby dzielić się taką właśnie prawdą. Powinniśmy zatrzymać ją dla siebie. Niemniej uważam, że nikt nie powinien udawać kogoś kim nie jest. Możemy pobawić się w aktorów raz na jakiś czas i odegrać kilka ról, jednak życie to nie scena. Powinniśmy pokazywać na zewnątrz to, co skrywamy wewnątrz i jednocześnie doskonalić siebie.

EN: Książka porusza wiele wątków od opuszczenia rodzinnego kraju i usamodzielnienia się głównej bohaterki, przez wzloty i upadki w trudnym związku pary na emigracji, po opis kultury Teksasu i Stanów Zjednoczonych, kraju tak bardzo różniącego się od Polski. Który wątek jest według Pani najważniejszy?

AD: Każdy z tych wątku jest równie ważny. Mamy do czynienia z opowieścią o miłości (do mężczyzny, ale także do nowego domu), odkrywaniu nowego kraju i kultury, a także zerkaniu na ojczyznę i rodaków… Żaden z tych wątków nie może być dominujący. Gdyby zabrakło jednego z nich mielibyśmy do czynienia z zupełnie inna historią.

EN: Czy Adam i brak akceptacji wśród rodziny jest jedynym powodem, dla którego główna bohaterka opuszcza kraj i przenosi się do Teksasu?

AD: Bohaterka opuszcza kraj jedynie z powodu ukochanego. Z niskim poczuciem własnej wartości, który wcześniej dominował jej życie, nigdy nie zrobiłaby czegoś takiego, gdyby nie została do tego nakłoniona. Sytuacja rodzinna nie miała większego wpływu na wyjazd, jednak prawdopodobnie bez aprobaty rodziców podjęcie decyzji byłoby jeszcze trudniejsze.  

miami

EN: Wyjechała Pani jako studentka, w trakcie pisania pracy magisterskiej. Jak wyglądały sprawy utrzymania? Czy była Pani uzależniona od partnera? Jak się Pani z tym czuła?

AD: Myślę, że to był główny powód wszystkich nieszczęść i nieporozumień. Z jednej strony pracowałam zdalnie, jednak była to oczywiście zabawa w pracę. Nie miałam żadnego wkładu w nasze utrzymanie, co powodowało, że czułam się okropnie: bezużyteczna, z ograniczonymi prawami.

EN: A co poradziłaby Pani kobietom, które muszą zmierzyć się z podobnym dylematem? Opuszczenia wszystkiego, co znają, by być ze swoją miłością?

AD: Nie śmiałabym radzić niczego. Mój związek nie przetrwał. Mogę nawet posunąć się do stwierdzenia, iż bardzo pomogłam mu nie przetrwać. Widziałam jednak rodziny, które sobie radziły i były szczęśliwe. Może zależy to od osobowości, może od dojrzałości, a może od wieku, czy psychiki… Jeśli miałabym udzielić jakiejkolwiek rady, to takiej, żeby obydwoje partnerzy zawsze byli równi, szczerzy ze sobą nawzajem, respektujący wzajemnie swoje prawa.

EN: Czy zderzenie z nową kulturą było dla Pani bolesnym zderzeniem z nową rzeczywistością? Pamiętam z lektury fragment o tym, że w Teksasie każdy klient sklepu do 40 roku życia jest zobligowany do okazania prawa jazdy, jeśli chce kupić alkohol, nawet, jeśli nie jest osobą płacącą. Jakie jeszcze dziwne prawa lub obyczaje wprawiły Panią w konsternację?

AD: To były raczej momenty zaskoczenia, zdziwienia, które szczęśliwie nie bolały ani trochę. Nigdy nie doświadczyłam niczego, co mogło być dla mnie nieprzyjemne bądź przykre, ale prawda jest taka, że zazwyczaj byłam chroniona przeważnie przez mojego partnera.

EN: Co w Teksasie jest najpiękniejsze?

AD: Wszystko. Głównie ludzie. Taksańczycy są szaleni, trochę dziwni, ale bardzo dumni – świadomi swojej wyjątkowości. To jest właśnie najpiękniejsze.

EN: A sytuacja imigrantów? Czy dużo jest Polaków, bądź innych obcokrajowców, w Teksasie? Na przykład Meksykanów, o których również Pani wspomina w książce? Jak Pani ocenia stosunek Amerykanów z tego regionu wobec przyjezdnych, chcących ułożyć sobie życie w ich kraju?

AD: W Teksasie jest bardzo dużo imigrantów zarówno z Europy jak i z Ameryki Południowej. Jest też dużo Azjatów zwłaszcza w Houston, gdyż tamtejszy rynek pracy jest bardzo dobrze rozwinięty pod względem technologicznym i przemysłowym, będąc tym samym atrakcyjnym miejscem pracy dla wykształconych specjalistów. Teksas jest też jednym z kilku stanów posiadających najwięcej zarejestrowanych imigrantów z Meksyku. W książce podałam dużo danych na ten temat.   

Co do stosunku Amerykanów do imigrantów i ekspatów… Muszę przyznać, że jest różny w zależności od osoby, jej wykształcenia, poglądów, ale również narodowości migrantów. Teksas jest stanem oficjalnie zdominowanym przez Republikanów, lecz jest to przecież stan składający się w większości z ludności napływowej, jeśli nie zza oceanu to z zagranicy krajów bądź z innych stanów. Eva zawsze powtarzała, że USA jest krajem imigrantów. Bez nich nie byłoby tego państwa.

dallas-deep-ellum

EN: Jednym z poważniejszych problemów, z którymi boryka się główna bohaterka, jest obsesja na punkcie wagi. Czy myśli Pani, że wiele kobiet zostało dotkniętych przez podobny, krzywdzący sposób myślenia o własnym ciele? Z czego wynika takie podejście i jak można się z nim uporać?

AD: Uważam, że dużo dziewczyn może mieć z tym problem mylnie odbierając wizerunek przedstawiamy przez wąską grupę trendsetterów, będący poniekąd sztuką nie „normalnym” życiem, z czymś obowiązującym. W przypadku bohaterki książki obsesja na punkcie wagi spowodowana była niską samooceną i poczuciem własnej wartości oraz niezadowoleniem z siebie i bliżej nieokreślonym lękiem. Było to coś, co potrafiła kontrolować, mimo że kompletnie wymknęło się jej to spod kontroli.

EN: A co pomogło bohaterce w wykaraskaniu się z opresji? W którym dokładnie momencie zmienia się jej myślenie à propos związku? W jaki sposób zdaje sobie sprawę z tego, że przede wszystkim warto zająć się realizacją swoich celów?

AD: Wydaje mi się, że przez cały czas zachodziły ważne zmiany w jej myśleniu, sposobie rozumowania. Obserwowała innych, zaglądała w swoje wnętrze aż w końcu coś się zmieniło i zaczęła walczyć o siebie samą. No właśnie… ciekawe w którym momencie się to stało?

EN: Pani historia kończy się szczęśliwie, acz wspomniała Pani o tym, że pracuje już Pani nad kolejną książką. O czym będzie traktować i czy zapragnęła Pani zostać pisarką?

AD: Kolejna książka dopiero „się pisze”, więc bardzo trudno powiedzieć, o czym dokładnie będzie opowiadać. Niemniej główne wątki to z pewnością Dubaj, życie w kraju arabskim, styl życia Cabin Crew oraz oczywiście podróże, o których tym razem z pewnością będzie dużo więcej.

Myślę, że od zawsze byłam pisarką. Jeśli chodzi o twórczą, kreatywną naturę to możemy tylko i wyłącznie się z nią urodzić. Nie da się tego wypracować… Albo się w nas ujawni, albo nie. Myślę również, że teraz dopiero po publikacji pierwszej książki, mogę nazwać się pisarką bez uczucia dyskomfortu czy nieszczerości.

Jeśli zainteresował Was wywiad z naszą nową Autorką, zapraszamy na stronę książki. Więcej informacji już wkrótce, a premiera niebawem, na wiosnę!

 

1 komentarz

  1. MiT

    Brawo Aniu. Czekamy z niecierpliwością .

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do naszego newslettera

Pobierz poradnik

10 błędów popełnianych przez autorów zgłaszających książkę do wydawnictwa

Nowości

Jak to działa?

Kliknij przycisk pobrania e-booka i podaj swój adres e-mail, aby otrzymać kopię zwiastunu e-booka oraz książki.

Gdzie mamy wysłać bezpłatnego ebooka?

Podaj adres mail do przesłania na twoją skrzynkę mailową danych dostępowych do bezpłatnego e-booka.

Dodamy Cię też do zamkniętej Grupy Czytelników, dzięki czemu dowiesz się o następnych fajnych rzeczach, które będziemy mieli do rozdania.

Szanujemy Twoją prywatność. Nigdy nie wysyłamy spamu. Możesz się wypisać w każdej chwili.

O Wydawnictwie Sorus

Już od 1992 roku staramy się dostarczać naszym czytelnikom jak najlepszej jakości ksiażki – pod względem literackim, językowym, ilustracyjno-graficznym, edytorskim i drukarskim.

Wydawnictwo Sorus z Poznania zajmuje się wydawaniem książek dla instytucji, firm i osób prywatnych.

Naszych autorów cenimy tak samo jak i Ty. Wspieramy ich w kontacie z Tobą, aby umożliwić Ci pobieranie ich bezpłatnych e-booków oraz przesyłać do Ciebie tylko informacje o nowych publikacjach, które są podobne do tych, które Cię zainteresują.

Polityka Prywatności

Witaj.

Pragniemy Cię zapewnić, że Twoje dane wykorzystamy tylko do komunikacji z Tobą. Oczywiście ich podanie jest absolutnie dobrowolne. Jednak bez ich uzyskania nie jest możliwy kontakt z nami oraz nie będziesz mógł skorzystać z niektórych naszych serwisów.

Dane osobowe będą przechowywane w sposób uniemożliwiający dostęp osobom trzecim zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r., Nr 101, poz. 926).

W każdej chwili będziesz mógł usunąć te dane. Będziesz mógł to zrobić automatycznie, zgodnie z informacją, którą dostaniesz razem z wiadomością od nas. Możesz też po prostu poprosić o to w e-mailu.

Zapewniamy Ciebie, że Twoje dane nie będą nikomu odstępowane, ani odsprzedawane. Szanujemy Twoją prywatność.

My też nie cierpimy SPAMU. Prosimy więc, abyś tak samo jak my, nie wykorzystywał naszych adresów e-mail do rozsyłania niezamówionej korespondencji.

Pozdrawiamy serdecznie!

Kontakt

DM Sorus Sp. z o. o.
ul. Bóżnicza 15/6
61-751 Poznań
POLAND


+48 61 653 01 43

(w dni robocze w godz. 8-16)


kontakt@sorus.pl


Szczegółowa Polityka Prywatności

Jakie dane o Tobie zbieramy?

Dane zbierane podczas rejestracji

Abyś mógł skorzystać z niektórych funkcji naszego systemu będziesz musiał się zarejestrować. Podczas rejestracji zapytamy Cię o Twoje imię, Twój adres email oraz hasło jakiego będziesz używał na naszej witrynie.

Dane zbierane podczas transakcji zakupu

Dane zbierane podczas transakcji zakupu będą wykorzystane w celu realizacji transakcji, w tym pobrania od Ciebie pieniędzy oraz wysłania Tobie zamówionego towaru.

Dane zbierane automatycznie

Podczas Twojej wizyty na naszej stronie internetowej, automatycznie zbierane są dane dotyczące Twojej wizyty, np. Twój adres IP, nazwa domeny, typ przeglądarki, typ systemu operacyjnego, itp.

Dane zbierane, gdy kontaktujesz się z nami

Gdy kontaktujesz się z nami za pomocą strony internetowej, telefonu, poczty email, itp. przekazujesz nam swoje dane osobowe, np. imię, nazwisko, adres email, itp.

W jaki sposób rejestrujemy Twoje dane?

Po wpisaniu danych w formularzu wysyłamy do Ciebie email z prośbą o potwierdzenie chęci zapisu. Potwierdzenie zawiera unikalny identyfikator pozwalający potwierdzić wpisanie do bazy podanego przez Ciebie adresu email, a wraz z nim pozostałych podanych w formularzu danych.

Potwierdzenie jest ważne 7 dni. Jeśli w tym czasie nie klikniesz w link w wysłanych od nas emailu, Twoje dane zostaną usunięte.

O ile potwierdzisz swoją chęć zapisania się, wtedy zostajesz zapisany na naszą listę mailingową i możesz otrzymywać z niej pocztę.

List wysyłany w ramach subskrypcji jest skierowany do Ciebie i zawiera Twój adres email w polu “DO:/TO:”.

W jaki sposób wykorzystujemy Twoje dane?

W żadnym wypadku nie będziemy sprzedawali danych zebranych o Tobie podmiotom trzecim.

Dane zbierane podczas rejestracji będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się do naszego systemu. Rejestracja jest obowiązkowa jeżeli chcesz dokonać zakupu.

W celu realizacji umowy sklep internetowy może udostępniać zebrane od Ciebie dane do podmiotów obsługujących płatności, firm przygotowujących wysyłkę, firm dostarczających produkty oraz firm obsługujących reklamacje. W takich przypadkach ilość przekazywanych danych ograniczona jest do wymaganego minimum.

Jeżeli zapisałeś się na naszą listę lub w inny sposób wyraziłeś zgodę na otrzymywanie od nas wiadomości email, wykorzystamy Twoje dane w celu wysłania Ci informacji na email. Dane te mogą być udostępnione firmie obsługującej wysyłki emailowe w celu realizacji wysyłki korespondencji od nas. W każdej chwili przysługuje Ci prawo do cofnięcia swojej zgody na otrzymywanie wiadomości email poprzez kliknięcie w link w emailu i potwierdzenie rezygnacji na wyświetlonej stronie. Rezygnację można też zgłosić za pomocą emaila na adres 

kontakt@sorus.pl

.

Dane zbierane automatycznie mogą być użyte do analizy zachowań użytkowników na naszej stronie internetowej, zbierania danych demograficznych o naszych użytkownikach lub do personalizacji zawartości naszych stron internetowych. Dane te są zbierane automatycznie o każdym użytkowniku.

Dane zbierane w trakcie korespondencji pomiędzy Tobą, a naszym serwisem będą wykorzystane wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

W przypadku kontroli Generalnego Inspektoratu Ochrony Danych Osobowych, Twoje dane mogą zostać udostępnione pracownikom Inspektoratu zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych.

W przypadku naruszenia Regulaminu naszego serwisu, naruszenia prawa, lub gdy będą wymagały tego przepisy prawa, podane przez Ciebie informacje mogą zostać udostępnione właściwym organom władzy publicznej,

W jaki sposób będziemy się z Tobą kontaktować?

Jeżeli dokonałeś transakcji zakupu towaru, możesz otrzymać od nas emaile dotyczące Twojej transakcji. Możemy również kontaktować się z Tobą telefonicznie, jeżeli będziemy mieli ważne informacje dotyczące Twojej transakcji.

Jeżeli zapisałeś się na naszą listę lub w inny sposób wyraziłeś zgodę na jej otrzymywanie, będziesz od nas otrzymywać informacje drogą emailową

W jaki sposób możesz zmienić dane lub je usunąć?

Po zalogowaniu się do systemu i wybraniu sekcji “Moje konto” lub kliknięciu w link w emailu, możesz wprowadzić zmiany lub usunąć swoje dane osobowe zbierane podczas rejestracji i używane do zalogowania się do systemu i wysyłki emaili. Z uwagi na pomyłkowe kliknięcia, czasami wymagane jest dodatkowe potwierdzenie wypisania się poprzez kliknięcie w link w drugim emailu, który do Ciebie od razu wtedy wysyłamy.

Przysługuje Tobie prawo do żądania informacji o treści przechowywanych na Twój temat danych, jak również prawo do żądania zmiany, zablokowania lub usunięcia danych, a także prawo do sprostowania błędów, uzupełnienia lub uaktualnienia Twoich danych. Prosimy w tym celu o kontakt pod adresem:

kontakt@sorus.pl

.

Wykorzystanie ciasteczek (“cookies”)

Nasza strona internetowa może wykorzystywać ciasteczka, które służą identyfikacji Twojej przeglądarki podczas korzystania z naszej strony, abyśmy wiedzieli jaką stronę Ci wyświetlić. Ciasteczka nie zawierają żadnych danych osobowych.

Pliki ciasteczek mogą zbierać następujące dane:

  • liczbę odświeżeń oraz zawartości strony internetowej,
  • określenie, jakie reklamy lub informacje produktowe zostały zaprezentowane użytkownikowi wyświetlającemu stronę internetową
  • ustalenie zachowania użytkownika na stronie internetowej, w tym sposobu korzystania przez użytkownika z poszczególnych elementów znajdujących się na stronie.

W jaki sposób zabezpieczamy Twoje dane osobowe?

Komunikacja między Twoim komputerem, gdy zbierane są Twoje dane płatnicze jest zaszyfrowana z użyciem protokołu SSL (Secure Socket Layer). Dodatkowo nasze bazy danych zabezpieczone są przed wglądem osób trzecich.

Zmiany naszej polityki prywatności

Zastrzegamy sobie prawo zmiany powyższej polityki prywatności poprzez opublikowanie nowej polityki prywatności na tej stronie.

Kontakt

Firma przetwarzająca dane:

Kontakt

DM Sorus Sp. z o. o.
ul. Bóżnicza 15/6
61-751 Poznań
POLAND

Usługi wydawnicze, współpraca:

tel. +48 61 653 01 43
(w dni robocze w godz. 8-16)
e-mail: sorus@dmsorus.pl
(w e-mailu podaj swój numer telefonu – oddzwonimy)


Sklep internetowy:

tel. +48 61 653 01 43
(w dni robocze w godz. 8-16)
e-mail: sklep@dmsorus.pl


Usługi marketingowe:

e-mail: handel@dmsorus.pl

Zgłoszenia do pracy przyjmujemy tutaj

Sąd Rejonowy w Poznaniu, Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydział Gospodarczy  Krajowego Rejestru Sądowego
Numer KRS: 0000425140
NIP-UE: PL7822550902
REGON: 302151610
Kapitał zakładowy: 200 000 zł

W razie dodatkowych pytań dotyczących ochrony prywatności, prosimy o kontakt korzystając z formularza kontaktowego.