Autorzy często zadają nam pytanie dotyczące samego procesu wydawniczego. Z jakich etapów się składa? Na czym one polegają? W jakim stopniu pod uwagę jest brana opinia autora? Postanowiliśmy zatem opowiedzieć o tym skomplikowanym, a jednocześnie ciekawym procesie, w wyniku którego powstaje finalna książka!
Zanim zaczniemy… Czyli w skrócie wszystko to, co się dzieje jeszcze przed rozpoczęciem prac nad publikacją.
Po wysłaniu do nas zgłoszenia (z tego artykułu dowiesz się, jak zrobić to dobrze) otrzymujesz odpowiedź z propozycją współpracy wraz z wyceną. Jeśli zgadzasz się z przedstawionymi warunkami, to wypełniasz formularz do umowy, którą później oczywiście podpisujesz z wydawnictwem.
Przesłanie podpisanej umowy i wpłata pierwszej raty uruchamia proces wydawniczy – to bardzo ważne! Dopóki tego nie zrobisz, nie będziemy mogli rozpocząć pracy nad Twoją książką.
Redaktor prowadzący skontaktuje się z Tobą w ciągu tygodnia od zaksięgowania wpłaty i przesłania podpisanej umowy. Zajmuje się on nadzorowaniem poszczególnych etapów pracy nad książką i utrzymuje kontakt z autorem.
1. Okładka
Redaktor prowadzący poprosi Cię o podzielenie się pomysłem na okładkę, jej wizją i przesłanie całości treści książki. W oparciu o te informacje grafik przygotuje 2-3 projekty, z których wybierasz ten finalny. Wtedy zostaje on jeszcze dopracowywany.
2. Redakcja
Na początku są wprowadzane językowe poprawki, których dokonuje specjalista w tej dziedzinie, czyli redaktor. Wiedz o tym, że nie ingerujemy w treść książki! Redaktor eliminuje błędy z zakresu ortografii, interpunkcji i składni. Co więcej, „świeże oko” będzie w stanie bardziej obiektywnie spojrzeć na tekst, a tym samym wyłapie więcej niedociągnięć.
Uświadom sobie, że masz znaczny wpływ na proces wydawniczy. Aby zadbać o Twój komfort, na początku możemy wysłać do Ciebie próbkę redakcji. Jeśli ją zaakceptujesz, dopiero wtedy zostaną wprowadzone poprawki w całym tekście.
3. Korekta autorska
W jaki sposób dobrze wykonać korektę autorską, dowiesz się z innego naszego artykułu. W skrócie jednak można ten etap opisać następująco… Po przeprowadzonej redakcji otrzymasz swój tekst, w którym teraz Ty sam musisz wprowadzić poprawki zgodnie (lub nie) z uwagami redaktora. To jest też etap, na którym możesz coś dodać do treści swojej książki!
Poprawiony przez siebie tekst odsyłasz swojemu redaktorowi prowadzącemu.
4. Druga redakcja
Redaktor sprawdza wprowadzone przez Ciebie poprawki. Od razu przygotowuje on plik do składu.
5. Skład
Najogólniej mówiąc, składacz projektuje wygląd wnętrza publikacji – zajmuje się umiejscowieniem tekstu na docelowych stronach książki. Powierzamy to zadanie w ręce profesjonalistów, dzięki czemu możesz spać spokojnie.
Jest jednak jedna ważna kwestia, o której musisz wiedzieć – po wykonaniu składu nie można wrócić do edycji treści w wersji Word! Na tym etapie pracuje się w formacie PDF i wprowadzanie dużych zmian jest problematyczne.
6. Korekta składu
Ten etap składa się z trzech pomniejszych kroków. Pierwszym z nich jest korekta dokonana przez redaktora. Wprowadzane wówczas zmiany mają charakter niewielki, jest to zazwyczaj eliminacja tzw. wiszących liter i ewentualnych literówek, które mogły się wkraść do tekstu.
Później następuje autorska korekta składu. Widzisz już niemal finalną pracę składacza oraz drobne zmiany wprowadzone przez adiustatora. Po wprowadzeniu własnych uwag tekst wraca do redaktora, który dokonuje drugiej korekty.
7. Przygotowanie do druku
Po przeprowadzonych korektach składacz wprowadza poprawki do pliku i ostatecznie przygotowuje je wszystkie do druku. Ważne jest, że zanim otrzyma je drukarnia, musisz dokonać akceptacji ostatecznych plików! Wtedy książka trafia do druku.
8. Druk
Aby zapewnić wysoką jakość publikacji, dokonujemy kontroli podczas druku. W przypadku książek kolorowych, z ilustracjami czy albumów możliwe jest wydrukowanie egzemplarzy próbnych tzw. proofów. Druk trwa około dwóch tygodni – po tym czasie zostanie do Ciebie wysłana paczka z egzemplarzami autorskimi.
Po okresie oczekiwania i podekscytowania masz przed sobą efekt kilkumiesięcznej pracy – zarówno Twojej jak i zespołu wydawnictwa. Wydanie swojej książki jest dużym osiągnięciem i czuj się z tego powodu dumny! Napisane przez Ciebie słowa trafią do czytelników – czy to nie wspaniałe uczucie? Rozpiera nas radość, że mogliśmy Ci pomóc spełnić to marzenie.
Jeśli czytasz ten artykuł przed wydaniem swojej książki, a masz ją już napisaną, zgłoś się do nas. Pomożemy Ci osiągnąć ten cel (LINK)