Nadawanie numeru ISBN

 01.08.2016 |  

Czym jest numer ISBN?

ISBN, czyli International Standard Book Number, to niepowtarzalny kod, który nadawany jest książce przez wydawcę. W numerze zawarta jest informacja o tym, z jakiego kraju pochodzi dana książka oraz nakładem którego wydawnictwa została opublikowana.

SDC18225

Nadanie numeru ISBN nie wiąże się z kosztami dla autora.

Numer ISBN, czyli swoisty identyfikator książki, umożliwia sprzedaż z podatkiem VAT wynoszącym 5%. Nadanie ISBN-u nie jest obowiązkowe, jednak bez niego książka traktowana jest jako zwykły towar, co oznacza 23-procentowe opodatkowanie.

Dlaczego warto nadać książce numer ISBN?
Tak naprawdę dopiero opatrzenie tekstu numerem ISBN czyni z niego prawdziwą książkę. Pozycja zostaje wprowadzona przez wydawcę do rejestru Biblioteki Narodowej. Z tego tytułu siedemnaście egzemplarzy zostaje przekazanych bibliotekom wskazanym w ustawie o egzemplarzu obowiązkowym.

Nadawanie numeru ISBNo Jeżeli podjąłeś decyzję o wydaniu Twojej książki w naszym wydawnictwie, nie musisz przejmować się samodzielnym pozyskiwaniem numeru ISBN czy rozsyłaniem egzemplarzy do bibliotek. Będąc Twoim wydawcą, zatroszczymy się o wszelkie formalności związane z procesem nadania Twojej książce numeru ISBN i wyślemy egzemplarze do wskazanych instytucji.

Zapytaj o wydanie książki


Zapisz się do naszego newslettera

Nowości

Przykładowe e-booki

Pobierz poradnik

10 błędów popełnianych przez autorów zgłaszających książkę do wydawnictwa