Dlaczego książka po oprawie miękkiej trudno się otwiera?

Aby książka łatwo się otwierała, należy pilnować, żeby włókna papieru biegły wzdłuż długiego boku książki. Jeśli drukuje się A5 na papierze kserograficznym, to książkę trudno utrzymać jako otwartą i dlatego trudno ją czytać, a gdy się ją puści – zamyka się sama energicznie.

Większość drukarni cyfrowych nie uwzględnia tego wymogu i jakość oprawionej książki jest nie zawsze taka, jaka powinna być.

Najprościej jest z drukiem książki w formacie A4. Taką książkę możemy drukować na papierze kserograficznym. Książkę w formacie B5 można również drukować na papierze kserograficznym, ale taki blok należy dociąć do formatu B5 (nieco większy przed oprawą, pozostawiając od góry, od dołu i od prawego boku margines na obcięcie). Ważne, że w obu przypadkach uzyskujemy przebieg włókien papieru równoległy do długiego boku czy grzbietu książki.

Jeżeli chcesz mieć książkę szytą nićmi, która po prostu dobrze się otwiera, będzie trwała i nie rozpadnie się szybko, to pamiętaj, że książkę w formacie B5 najlepiej drukować na papierze w formacie B4, ale ciętym z papieru offsetowego B1, a książkę w formacie A4 – na papierze A3. Tak wydrukowane arkusze składa się w składki po 4 lub 5 arkuszy, które zgina się pośrodku i zbiera w bloki, które zeszywa się na specjalnej maszynie lub ręcznie, jeśli oprawiamy tylko kilka egzemplarzy.

Nie wiesz co wybrać?

Pomagamy indywidualnie każdemu klientowi, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby i preferencje. Po wypełnieniu formularza zaproponujemy rozwiązania dobrane według podanych przez Ciebie kryteriów.


  • Wybierz

    Wybierz rodzaj książki, jaką chcesz wydać