Wywiad z Katarzyną Maniszewską, autorką książki ,,Podróżnik bez powodu. Łut szczęścia.”

 17.12.2015 |  

Dlaczego podróże, skąd u Ciebie taka pasja?

Ciężko odpowiedzieć, nikt mnie specjalnie nie zainspirował. Po prostu pewnego dnia, jakieś 6 lat temu, postanowiłam wybrać się gdzieś samodzielnie. I tak już zostało. Być może trochę w tej decyzji pomógł couchsurfing. Pierwszy raz wybrałam się sama do Lizbony i tam spotkałam ludzi, którzy couchsurfowali, ale głównie podróżowali w pojedynkę. Podczas mojej pierwszej dalszej i samodzielnej wyprawy – na Sri Lankę – również korzystałam z tego sposobu, co okazało się niezwykle pomocne, a z osobami wówczas poznanymi koleguję się do dziś. Ale przede wszystkim – ja bardzo lubię się uczyć, nie ma lepszej szkoły niż podróże. Zwłaszcza samodzielne.Swiatynie_Bagan_w_Birmie

Czy podróże były wcześniej w jakiejś strefie planów, marzeń? Chciałaś wcześniej ich spróbować, czy była to spontanicznie decyzja i od razu daleki wyjazd?

Od zawsze interesowały mnie podróże, chociaż nie sądziłam, że będę w mogła sobie pozwolić, czy to czasowo, czy finansowo na takie dalsze wyjazdy. Bardzo intensywnie pracowałam, a wcześniej łączyłam dwa kierunki studiów z zatrudnieniem na cały etat. Było to  dużym wyzwaniem i brakowało mi czasu na cokolwiek. Chyba dopiero na pewnym etapie przyszedł swego rodzaju luksus wolnych chwil.

Twoja książka to  opowieść o podróży i poznawaniu nieznanych miejscach, lecz przede wszystkim o nowych doznaniach, emocjach i poznawaniu ludzi, czy właśnie to jest dla Ciebie najważniejsze?

W samotnej podróży najważniejsi są ludzie. Dlatego podkreślam, jak ważna jest otwartość. Na obcych. Dzięki temu też, swoją drogą, można najwięcej dowiedzieć się o świecie.

Książka jest poświęcona kilku podróżom, w większości azjatyckim. Co sprawia, że chcesz wracać w ten region świata?

Od czegoś trzeba było zacząć. Mam nadzieję, że w przyszłości zwiedzę również inne zakątki globu. Azja jest niezwykle różnorodna i fascynująca. Jest też znakomita na początek samotnego podróżowania, zwłaszcza niskobudżetowego – bezpieczna i dość tania. Do wyboru Azji skłoniły mnie zatem prozaiczne powody. Ale jak już zaczęłam, to chciałam zobaczyć więcej z tego regionu.

Wiele osób nie potrafi się nasycić Azją, gdy pozna już ją, to stale do niej wraca. Zamierzasz ponownie udać się w ten region, czy w następnym wyjeździe skierujesz się w zupełnie inne miejsce?

Dzieje się tak, właśnie dlatego, jak sądzę, że Azja jest tak różnorodna. Można tam jeździć wiele razy i zawsze odkryje się coś nowego. Najbliższy wyjazd planuję jeszcze raz na wyspę Sulawesi, tym razem chciałabym zwiedzić środek wyspy, gdzie położony jest park narodowy Lore Lindu, z bardzo ciekawymi i tajemniczymi statuami (a’la Wyspa Wielkanocna). Niewielu turystów tam dociera, bo droga jest trudna, a region był do niedawna miejscem walk na tle etnicznym i religijnym.  Poza tym z marzeń podróżniczych jest jeszcze np. Ciudad Perdidaw Kolumbii – do “Zaginionego Miasta”, mam nadzieję, dotrzeć w przyszłym roku.Maniszewska Podróżnik bez powodu - do wywiadu

Nie lubisz pytań o to, czy nie boisz się podróżować w pojedynkę,ale czy sądzisz, że ten fakt wpływa jakoś na nastawienie ludzi wokół Ciebie w trakcie wyprawy?

Z pewnością. W większości wpływa pozytywnie. Kiedy jest się samemu łatwiej nawiązać kontakt z miejscowymi, są bardzo często zaciekawieni, pytają czemu podróżuję sama i czy się nie boję (to ostatnie pytanie pojawia się zawsze, niezależnie od tego, gdzie trafię…)

Już po spisie treści można stwierdzić, że muzyka zajmuje ważne miejsce w Twoim życiu. Czy odtwarzacz i zapas utworów jest dla Ciebie jednym z podstawowych elementów wyposażenia wyprawowego?

Tak, mogę nie mieć przewodnika czy mapy, ale soundtrack do każdej podróży jest priorytetowy!

Jaką muzykę zabierasz w swoje podróże? Jest to w większości stały zestaw ulubionych kawałków, czy raczej specjalnie skomponowana lista dopasowana do danego miejsca?

Zwykle wybieram muzykę pod kątem danej wyprawy. Chociaż, mam kilka utworów, które mi zawsze towarzyszą np. All Along the Watchtower. Uwielbiam Hendrixa. Generalnie, przed wyjazdem zastanawiam się, jaka   muzyka pasowałaby do danego miejsca. Jednak często, jak już gdzieś ląduję, okazuje się, że przypominają mi się zupełnie inne utwory (jak choćby na Borneo – What a Wonderful World, czy w Indonezji – Take It As It Comes Doorsów – których to nie miałam ze sobą, a pasowałyby idealnie jako ścieżka dźwiękowa).

Widać, że muzyka jest twoim towarzyszem. Jakie znaczenie ma ona dla Ciebie już na miejscu? Wzmacnia odczucia? Pozwala lepiej odpocząć, gdy można i dodaje energii, gdy jest potrzebna?

Muzyka dodaje energii, pozwala odpocząć, wzmacnia odczucia. Wszystko to prawda, ale dla mnie jest po prostu integralną częścią życia, w tym podróży. Trochę to kiczowato brzmi, ale tak właśnie jest. Ja po prostu lubię muzykę rockową i słucham jej właściwie, kiedy tylko mogę.Wyspa_Wielkanocna_moze_okladka

A już na miejscu starasz się poznać jakaś lokalną muzykę?

Rzadko mi się to udaje. Zwracam uwagę na dźwięki, które słyszę oczywiście (czy to z magnetofonów, czy lokalne śpiewy/granie), ale żebym np. kupowała płyty z lokalną muzyką – raczej nie. Może w sumie powinnam, ale dotychczas nie był to punkt podróży, na który zwróciłabym szczególną uwagę. I jeszcze jedna uwaga – to nie jest tak, że cały czas podczas podróży gdzieś chodzę ze słuchawkami na uszach. To by “nieco” utrudniało komunikację – słucham, kiedy jestem sama.

Część podróży odbyłaś bez przygotowania, bez informacji o kraju, co to Ci dało? Nie żałowałaś, że nie zobaczyłaś w danym kraju czegoś, co jest podstawową atrakcją turystyczną?

To też prawda, podróżuję zwykle bez gruntownego przygotowania (eufemistycznie rzecz ujmując). Ale nie żałuję. Co z tego, że nie zobaczyłam kolejnej świątyni XY? Za to spotkałam kogoś, od kogo czegoś ciekawego się dowiedziałam, albo trafiłam na najzwyklejszą wieś, gdzie mogłam się przekonać, jak wygląda prawdziwe życie w danym regionie. Trzeba zdać się na los. A – odpukać – każda moja dotychczasowa podróż była arcyciekawa. Czy coś w tym zmieniłby jakiś kolejny zabytek czy atrakcja turystyczna? Nie sądzę. To trochę zależy od tego, czego oczekujemy od podróży. Jeśli pragnie się fajnych fotek na tle zabytków – to trzeba iść szlakiem z przewodnika, a jeśli wiedzy o krajach i kulturze, warto wybrać drogę poza utartym szlakiem. Chociaż, ja również zwiedzam różne „znane” zabytki podczas podróży. Angkor, Taj Mahal…

Wspominasz, że piszesz w trakcie podróży, czy to jest wyłącznie kwestia spożytkowania wolnych chwil i zaoszczędzenia czasu, czy stoi za tym coś więcej?

Lubię pisać „na gorąco”, również dlatego, że pamięć jest ulotna, i warto mieć choć krótkie notatki z nazwami, sytuacjami. Zwłaszcza w takich podróżach pełnych wrażeń, informacji, obserwacji łatwo później o czymś zapomnieć.

Kończąc już zapytam, czy to, że jesteś naukowcem współpracujesz z Centrum Badań nad Terroryzmem, wpływa jakoś na podróże? Sądzisz, że zwracasz uwagę na trochę inne rzeczy niż typowy turysta?

Zwłaszcza na te związane z terroryzmem. Brzmi jak żart, ale właściwie tak jest, jak się nad tym zastanowię – zwracam uwagę na sytuację polityczną w szczególności pod kątem lokalnych konfliktów, .o czym również przeczytać można w „Podróżniku bez powodu”.

,,Podróżnik bez powodu. Łut szczęścia.”

1 komentarz

  1. Iwona

    Jestem zainspirowana!

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do naszego newslettera

Nowości

Pobierz poradnik

10 błędów popełnianych przez autorów zgłaszających książkę do wydawnictwa
Gdzie mamy wysłać bezpłatnego ebooka?

Podaj adres mail do przesłania na twoją skrzynkę mailową danych dostępowych do bezpłatnego ebooka.

Dodamy Cię też do zamkniętej Grupy Czytelników, dzięki czemu dowiesz się o następnych fajnych rzeczach, które będziemy mieli do rozdania.

Szanujemy Twoją prywatność. Nigdy nie wysyłamy spamu. Możesz się wypisać w każdej chwili.

Jak to działa?

Kliknij przycisk pobrania e-booka i podaj swój adres e-mail, aby otrzymać kopię zwiastunu e-booka oraz książki.

Gdzie mamy wysłać bezpłatnego ebooka?

Podaj adres mail do przesłania na twoją skrzynkę mailową danych dostępowych do bezpłatnego e-booka.

Dodamy Cię też do zamkniętej Grupy Czytelników, dzięki czemu dowiesz się o następnych fajnych rzeczach, które będziemy mieli do rozdania.

Szanujemy Twoją prywatność. Nigdy nie wysyłamy spamu. Możesz się wypisać w każdej chwili.

O Wydawnictwie Sorus

Już od 1992 roku staramy się dostarczać naszym czytelnikom jak najlepszej jakości ksiażki – pod względem literackim, językowym, ilustracyjno-graficznym, edytorskim i drukarskim.

Wydawnictwo Sorus z Poznania zajmuje się wydawaniem książek dla instytucji, firm i osób prywatnych.

Naszych autorów cenimy tak samo jak i Ty. Wspieramy ich w kontacie z Tobą, aby umożliwić Ci pobieranie ich bezpłatnych e-booków oraz przesyłać do Ciebie tylko informacje o nowych publikacjach, które są podobne do tych, które Cię zainteresują.

Polityka Prywatności

Witaj.

Pragniemy Cię zapewnić, że Twoje dane wykorzystamy tylko do komunikacji z Tobą. Oczywiście ich podanie jest absolutnie dobrowolne. Jednak bez ich uzyskania nie jest możliwy kontakt z nami oraz nie będziesz mógł skorzystać z niektórych naszych serwisów.

Dane osobowe będą przechowywane w sposób uniemożliwiający dostęp osobom trzecim zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r., Nr 101, poz. 926).

W każdej chwili będziesz mógł usunąć te dane. Będziesz mógł to zrobić automatycznie, zgodnie z informacją, którą dostaniesz razem z wiadomością od nas. Możesz też po prostu poprosić o to w e-mailu.

Zapewniamy Ciebie, że Twoje dane nie będą nikomu odstępowane, ani odsprzedawane. Szanujemy Twoją prywatność.

My też nie cierpimy SPAMU. Prosimy więc, abyś tak samo jak my, nie wykorzystywał naszych adresów e-mail do rozsyłania niezamówionej korespondencji.

Pozdrawiamy serdecznie!

Kontakt

DM Sorus Sp. z o. o.
ul. Bóżnicza 15/6
61-751 Poznań
POLAND


+48 61 653 01 43

(w dni robocze w godz. 8-16)


kontakt@sorus.pl


Szczegółowa Polityka Prywatności

Jakie dane o Tobie zbieramy?

Dane zbierane podczas rejestracji

Abyś mógł skorzystać z niektórych funkcji naszego systemu będziesz musiał się zarejestrować. Podczas rejestracji zapytamy Cię o Twoje imię, Twój adres email oraz hasło jakiego będziesz używał na naszej witrynie.

Dane zbierane podczas transakcji zakupu

Dane zbierane podczas transakcji zakupu będą wykorzystane w celu realizacji transakcji, w tym pobrania od Ciebie pieniędzy oraz wysłania Tobie zamówionego towaru.

Dane zbierane automatycznie

Podczas Twojej wizyty na naszej stronie internetowej, automatycznie zbierane są dane dotyczące Twojej wizyty, np. Twój adres IP, nazwa domeny, typ przeglądarki, typ systemu operacyjnego, itp.

Dane zbierane, gdy kontaktujesz się z nami

Gdy kontaktujesz się z nami za pomocą strony internetowej, telefonu, poczty email, itp. przekazujesz nam swoje dane osobowe, np. imię, nazwisko, adres email, itp.

W jaki sposób rejestrujemy Twoje dane?

Po wpisaniu danych w formularzu wysyłamy do Ciebie email z prośbą o potwierdzenie chęci zapisu. Potwierdzenie zawiera unikalny identyfikator pozwalający potwierdzić wpisanie do bazy podanego przez Ciebie adresu email, a wraz z nim pozostałych podanych w formularzu danych.

Potwierdzenie jest ważne 7 dni. Jeśli w tym czasie nie klikniesz w link w wysłanych od nas emailu, Twoje dane zostaną usunięte.

O ile potwierdzisz swoją chęć zapisania się, wtedy zostajesz zapisany na naszą listę mailingową i możesz otrzymywać z niej pocztę.

List wysyłany w ramach subskrypcji jest skierowany do Ciebie i zawiera Twój adres email w polu “DO:/TO:”.

W jaki sposób wykorzystujemy Twoje dane?

W żadnym wypadku nie będziemy sprzedawali danych zebranych o Tobie podmiotom trzecim.

Dane zbierane podczas rejestracji będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się do naszego systemu. Rejestracja jest obowiązkowa jeżeli chcesz dokonać zakupu.

W celu realizacji umowy sklep internetowy może udostępniać zebrane od Ciebie dane do podmiotów obsługujących płatności, firm przygotowujących wysyłkę, firm dostarczających produkty oraz firm obsługujących reklamacje. W takich przypadkach ilość przekazywanych danych ograniczona jest do wymaganego minimum.

Jeżeli zapisałeś się na naszą listę lub w inny sposób wyraziłeś zgodę na otrzymywanie od nas wiadomości email, wykorzystamy Twoje dane w celu wysłania Ci informacji na email. Dane te mogą być udostępnione firmie obsługującej wysyłki emailowe w celu realizacji wysyłki korespondencji od nas. W każdej chwili przysługuje Ci prawo do cofnięcia swojej zgody na otrzymywanie wiadomości email poprzez kliknięcie w link w emailu i potwierdzenie rezygnacji na wyświetlonej stronie. Rezygnację można też zgłosić za pomocą emaila na adres 

kontakt@sorus.pl

.

Dane zbierane automatycznie mogą być użyte do analizy zachowań użytkowników na naszej stronie internetowej, zbierania danych demograficznych o naszych użytkownikach lub do personalizacji zawartości naszych stron internetowych. Dane te są zbierane automatycznie o każdym użytkowniku.

Dane zbierane w trakcie korespondencji pomiędzy Tobą, a naszym serwisem będą wykorzystane wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

W przypadku kontroli Generalnego Inspektoratu Ochrony Danych Osobowych, Twoje dane mogą zostać udostępnione pracownikom Inspektoratu zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych.

W przypadku naruszenia Regulaminu naszego serwisu, naruszenia prawa, lub gdy będą wymagały tego przepisy prawa, podane przez Ciebie informacje mogą zostać udostępnione właściwym organom władzy publicznej,

W jaki sposób będziemy się z Tobą kontaktować?

Jeżeli dokonałeś transakcji zakupu towaru, możesz otrzymać od nas emaile dotyczące Twojej transakcji. Możemy również kontaktować się z Tobą telefonicznie, jeżeli będziemy mieli ważne informacje dotyczące Twojej transakcji.

Jeżeli zapisałeś się na naszą listę lub w inny sposób wyraziłeś zgodę na jej otrzymywanie, będziesz od nas otrzymywać informacje drogą emailową

W jaki sposób możesz zmienić dane lub je usunąć?

Po zalogowaniu się do systemu i wybraniu sekcji “Moje konto” lub kliknięciu w link w emailu, możesz wprowadzić zmiany lub usunąć swoje dane osobowe zbierane podczas rejestracji i używane do zalogowania się do systemu i wysyłki emaili. Z uwagi na pomyłkowe kliknięcia, czasami wymagane jest dodatkowe potwierdzenie wypisania się poprzez kliknięcie w link w drugim emailu, który do Ciebie od razu wtedy wysyłamy.

Przysługuje Tobie prawo do żądania informacji o treści przechowywanych na Twój temat danych, jak również prawo do żądania zmiany, zablokowania lub usunięcia danych, a także prawo do sprostowania błędów, uzupełnienia lub uaktualnienia Twoich danych. Prosimy w tym celu o kontakt pod adresem:

kontakt@sorus.pl

.

Wykorzystanie ciasteczek (“cookies”)

Nasza strona internetowa może wykorzystywać ciasteczka, które służą identyfikacji Twojej przeglądarki podczas korzystania z naszej strony, abyśmy wiedzieli jaką stronę Ci wyświetlić. Ciasteczka nie zawierają żadnych danych osobowych.

Pliki ciasteczek mogą zbierać następujące dane:

  • liczbę odświeżeń oraz zawartości strony internetowej,
  • określenie, jakie reklamy lub informacje produktowe zostały zaprezentowane użytkownikowi wyświetlającemu stronę internetową
  • ustalenie zachowania użytkownika na stronie internetowej, w tym sposobu korzystania przez użytkownika z poszczególnych elementów znajdujących się na stronie.

W jaki sposób zabezpieczamy Twoje dane osobowe?

Komunikacja między Twoim komputerem, gdy zbierane są Twoje dane płatnicze jest zaszyfrowana z użyciem protokołu SSL (Secure Socket Layer). Dodatkowo nasze bazy danych zabezpieczone są przed wglądem osób trzecich.

Zmiany naszej polityki prywatności

Zastrzegamy sobie prawo zmiany powyższej polityki prywatności poprzez opublikowanie nowej polityki prywatności na tej stronie.

Kontakt

Firma przetwarzająca dane:

Kontakt

DM Sorus Sp. z o. o.
ul. Bóżnicza 15/6
61-751 Poznań
POLAND

Usługi wydawnicze, współpraca:

tel. +48 61 653 01 43
(w dni robocze w godz. 8-16)
e-mail: sorus@dmsorus.pl
(w e-mailu podaj swój numer telefonu – oddzwonimy)


Sklep internetowy:

tel. +48 61 653 01 43
(w dni robocze w godz. 8-16)
e-mail: sklep@dmsorus.pl


Usługi marketingowe:

e-mail: handel@dmsorus.pl

Zgłoszenia do pracy przyjmujemy tutaj

Sąd Rejonowy w Poznaniu, Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydział Gospodarczy  Krajowego Rejestru Sądowego
Numer KRS: 0000425140
NIP-UE: PL7822550902
REGON: 302151610
Kapitał zakładowy: 200 000 zł

W razie dodatkowych pytań dotyczących ochrony prywatności, prosimy o kontakt korzystając z formularza kontaktowego.