Zrozumieć neuroróżnorodność: „Odnajdź swoje dziecko, potem zajmij się autyzmem”

 29.04.2024 |  

Pewnego dnia przyszedł na świat mały, bezbronny chłopiec z ogromną wrażliwością, z dorosłym umysłem, z życiową mądrością świata, ale i wieloma jego troskami.

fragment książki

Poznajcie Bartka. Bartek jest studentem college’u, pracuje w sklepie charytatywnym, zna dwa języki i co dzień porusza się samodzielnie po mieście. Bartek żyje tak, jak my wszyscy. Dlaczego zatem jest bohaterem książki? Otóż Bartek jest osobą neuroatypową w spektrum autyzmu. Jego mama postanowiła podzielić się swoimi osobistymi doświadczeniami i zgromadzoną wiedzą, aby pomóc innym zrozumieć świat osób autystycznych.

Zrozumieć spektrum

Odnajdź swoje dziecko, potem zajmij się autyzmem to zbiór wskazówek napisanych przez rodzica dla rodzica, opiekuna, nauczyciela i innych zainteresowanych tematem zaburzeń neurorozwojowych. To także apel do środowiska medycznego o większą uwagę i zrozumienie dla potrzeb osób autystycznych. Autorka zwraca uwagę na aspekty pracy z dziećmi autystycznymi, które często są pomijane, a co może znacząco wpłynąć na jakość życia i wsparcie, jakie otrzymują te osoby.

Książka rozpoczyna się od szczegółowo opisanej diagnozy Bartka, która nastąpiła, gdy ten miał 4 lata. Dalsza część natomiast to opis zmagań autorki i całej jej rodziny z nową sytuacją, w jakiej się znaleźli, stopniowe odkrywanie co lubi, a czego nie lubi mały Bartek oraz akceptacja diagnozy, która nie musi być dla dziecka wyrokiem.

Czego się dowiecie?

Agnieszka Wysokowska porusza m.in. takie tematy jak:

  • czytanie dziecku przed snem,
  • komunikacja i przetwarzanie informacji,
  • odczytywanie emocji,
  • edukacja szkolna i rodzicielska,
  • gry i doświadczanie,
  • szkodliwość terapii ABA,
  • myślenie wzorcami i obrazami

i wiele innych…

Co ważne, autorka poświęca także miejsce, by opisać postępy w pracy z dzieckiem autystycznym co może być pomocne dla innych rodziców dzieci w spektrum.

Zachęcamy do zapoznania się z tą wyjątkową książką o wyjątkowym przypadku wyjątkowego dziecka. Odnajdź swoje dziecko, potem zajmij się autyzmem dostępne jest w naszej księgarni internetowej w formie papierowej oraz elektronicznej!

Odnajdź swoje dziecko, potem zajmij się autyzmem

Poradnik będący jednocześnie intymnym pamiętnikiem matki dziecka w spektrum autyzmu.

Zapisz się do naszego newslettera

Przykładowe e-booki

Pobierz poradnik

10 błędów popełnianych przez autorów zgłaszających książkę do wydawnictwa