Poznaj Pakistan!

 10.05.2024 |  

Są takie miejsca, o których mnożą się historie. Jednak bywają też takie, których wyobrażenie zostało utkane ze stereotypów, często mających niewiele wspólnego z rzeczywistością. Zbigniew Mielczarek w swojej najnowszej książce podważa powszechnie panujące przekonania na temat Pakistanu i pokazuje jego prawdziwe oblicze. W przewodniku poza poradami dla turystów nie brakuje ciekawostek oraz zaskakujących historii.

Kobiecy głos

Jak to możliwe, że w kraju, w którym religią dominującą jest islam, premierem została kobieta? Benazir Bhutto zapisała się w historii muzułmańskiego świata jako pierwsza sprawująca tak ważna funkcję państwową i nie było to kwestią przypadku. Jako córka polityka i późniejszego prezydenta Pakistanu od zawsze była związana z tematem władzy. Po tragicznej śmierci ojca, który został skazany na powieszenie, wyjechała z kraju. Powróciła w roku 1988, aby objąć stanowisko szefa rządu i sprawowała ten urząd dwukrotnie. Kto wie, czy nie wydarzyłoby się to po raz trzeci, lecz skutecznie zaplanowany zamach na jej życie w roku 2007 pozbawił mieszkańców Pakistanu szansy na wybór Bhutto na kolejną kadencję. Czy fakt, że była kobietą miał tutaj znaczenie? A jak dzisiaj wygląda sytuacja kobiet w Pakistanie? Po więcej informacji sięgnijcie do książki Zbigniewa Mielczarka, która wyjaśnia aspekty historyczne, obyczajowe i kulturowe tego kraju. 

Rozgrywki na wysokim szczeblu

Niewiele jest rzeczy, które budzą tak ogromne emocje jak polityka i sport. A co gdy te dwie dziedziny idą ze sobą w parze? Wtedy na czele rządu staje były kapitan reprezentacji krykieta. Takie wydarzenie miało miejsce w roku 2018 kiedy Imran Ahmad został premierem Pakistanu. Warto podkreślić, że dyscyplina, która na świecie nie cieszy się zbyt dużą popularnością, uważana jest tam za sport narodowy. W każdej dziedzinie życia niezwykły sukces może zakończyć się równie spektakularną porażką. Tak też stało się w przypadku byłego już sportowca i polityka, który po zejściu z boiska zapomniał o zasadach gry fair play i dopuścił się szeregu przewinień. O burzliwych rządach przeczytacie w pierwszym polskim przewodniku po Pakistanie, który jest już dostępny w naszej księgarni internetowej w formie papierowej oraz elektronicznej (EPUB, MOBI).

Pakistan

Pierwszy polski przewodnik

Wyczerpujące kompendium wiedzy o Pakistanie, jego historii, kulturze, kuchnii i godnych odwiedzenia miejscach, z którego skorzystać może każdy podróżny planujący wyprawę do tego kraju.

Zapisz się do naszego newslettera

Przykładowe e-booki

Pobierz poradnik

10 błędów popełnianych przez autorów zgłaszających książkę do wydawnictwa