Czy tytuł książki jest istotny?

 31.12.2021 |  

Piszesz tekst swojej książki, masz już zaplanowaną treść, ale sen z powiek spędza Ci jej tytuł? Nie martw się, bo nie jesteś jedynym autorem, który zmaga się z tym dylematem!
Na początek musisz wiedzieć jedno – tak, tytuł Twojej książki jest istotny. Czasem determinuje to, czy jakiś czytelnik zdecyduje się na jej zakup i przeczytanie. Brzmi przytłaczająco, prawda? Zapewne sam doskonale o tym wiesz, skoro tak bardzo przejmujesz się tym, jak zatytułować swoją książkę już na etapie pisania. 
Mamy jednak kilka rad, które pozwolą Ci skupić się na pisaniu, a nie zamartwianiu się nad tytułem.

1. Jeśli jesteś na etapie pisania – pisz!
Nie przejmuj się tytułem czy wyobrażeniami na temat okładki. Na to przyjdzie jeszcze czas. Wybór „ostatecznego” tytułu już na etapie pisania może okazać się zgubne i nawet czasami ograniczające w procesie pisania. Napisz to, co chciałbyś przekazać czytelnikowi, a dopiero potem zastanawiaj się nad tym, jakimi słowami tę treść zatytułować.

2. Tytuł, który wymyślisz, wcale nie musi być tym ostatecznym.
Nie zawsze jest tak, że pierwszy pomysł na tytuł okaże się tym ostatnim. Pewnie sam na etapie pisania będziesz zmieniał go wielokrotnie, szukając coraz to lepszych – przynajmniej teoretycznie lepszych. Czasem okazuje się, że tytuł, nad którym zastanawiałeś się tygodniami, zostanie poddany w wątpliwość przez wydawcę. Nic w tym dziwnego ani strasznego! 
Tytuł ma pełnić dwie funkcje: przedstawiającą treść publikacji i marketingową. Zdarza się, że tytuł nie pełni tej drugiej roli. Wtedy należy go zmienić, bo nawet najlepsza treść, która będzie miała małopomysłowy tytuł, nie przyciągnie do siebie grona odbiorców. 
Warto też zweryfikować, czy nie istnieje już książka o podobnym tytule.

3. Jeśli nie masz w ogóle pomysłu na tytuł, pomożemy Ci!
Bywa i tak, że choćbyś nie wiem, jak wzbijał się na wyżyny swojej kreatywności, to nie możesz wymyślić tytułu. To nic złego i wcale nie świadczy o tym, że takiej książki nie możesz wysłać wydawcy! Wręcz przeciwnie, bo redaktor prowadzący na pewno podrzuci kilka swoich pomysłów i tak, wspólną pracą, Twoja książka zyska ciekawy, intrygujący tytuł.

A czy Ty masz już wybrany tytuł do swojej książki? Jeśli tak, to gratulacje! Jeśli nie, nie przejmuj się i skup na tym, co jest najważniejsze – na treści książki. 
Niezależnie od tego, czy masz już wybrany tytuł, czy też nie, zachęcamy do napisania do nas! (LINK)