Jaki nakład ma mieć moja książka?

 14.07.2023 |  

Jeżeli chcesz, by Twoja książka trafiła do szerokiej dystrybucji, minimalnym nakładem na początek jest 300-350 egzemplarzy. Ta liczba umożliwi nam zaopatrzenie nie tylko naszej księgarni internetowej, ale przede wszystkim zrealizowanie zamówień hurtowni na Twoją książkę. W ten sposób nasi dystrybutorzy zadbają o to, by książka Twojego autorstwa znalazła się na półkach księgarskich na terenie całego kraju.

Nakład 350 egzemplarzy jest bezpieczną inwestycją dla debiutanta. Książka nie będzie zalegać na półkach magazynowych, tylko od razu po wydrukowaniu wejdzie do obiegu księgarskiego. Kiedy zaś zostanie wyprzedana, skontaktujemy się z Tobą, by omówić szczegóły związane z dodrukiem. Możesz albo samemu pokryć koszt dodruku, albo zdać się na sfinansowanie przez nasze wydawnictwo. Często też już przy podpisywaniu umowy proponujemy model dodruku, który realizuje się automatycznie, kiedy określona pula egzemplarzy zostaje wyprzedana. Dzięki temu nie musisz się martwić w ogóle o dodruki oraz sposób ich finansowania. Będzie się to bowiem działo automatycznie.

Czasem jednak potrzebujesz od razu większego nakładu. Choćby wtedy, kiedy sam chcesz też sprzedawać większość ilość swojej książki. Generalnie im większy nakład od razu jest drukowany, tym mniejsza jest cena jednostkowa pojedynczego egzemplarza. Jednak trzeba pamiętać, że przetrzymywanie książki w magazynach też kosztuje. Dlatego wysokość nakładu trzeba odpowiednio zoptymalizować do swoich potrzeb.

Jeżeli Twoja książka ma bardzo dużo zdjęć, ilustracji bądź kolorowych elementów, najekonomiczniej jest wydrukować co najmniej 500 egzemplarzy. W ten sposób cena jednostkowa druku jednej kolorowej książki będzie dużo bardziej przystępna, a tym samym można będzie zaoferować czytelnikom bardziej atrakcyjną cenę za egzemplarz.

Możliwe jest też wydanie książki w niewielkim nakładzie, dla wąskiego grona odbiorców. Jeżeli jesteś autorem tomiku poetyckiego, możemy zaproponować druk 200, 100 albo nawet tylko 50 egzemplarzy. Wówczas część dystrybuować będziemy przez naszą księgarnię internetową, a część przekażemy Tobie, byś mógł prowadzić sprzedaż na spotkaniach autorskich.


Zapytaj o wydanie książki


Zapisz się do naszego newslettera

Przykładowe e-booki

Pobierz poradnik

10 błędów popełnianych przez autorów zgłaszających książkę do wydawnictwa