Przewodnik po „KarboLandzie”: wędrówka przez wielokulturowe miasto i ludzkie umysły

 27.07.2023 |  

Zbiór opowiadań

Wzywamy na pokład wszystkich miłośników eleganckiego języka, poszukiwaczy inspiracji, fanów motywu miasta bohatera i pasjonatów nieoczywistych portretów psychologicznych! Poznajcie KarboLand – zbiór dziewięciu opowiadań o mieście i jego mieszkańcach, którzy w nim szukają samych siebie. Czy uda im się odnaleźć odpowiedzi na wszystkie pytania? Czy dowiedzą się kim są? Autorka swymi słowami przeprowadza czytelnika przez historie, które być może nie są proste, lecz z pewnością otwierają oczy na drugiego człowieka. Uczy nas, że ludzkie ograniczenia wynikają z czynników, na które nie mamy wpływu, jakimi są: nasze geny, krew płynąca w naszych żyłach oraz kształtujące nas od maleńkości środowisko. Sądzimy, że wiele osób może odnaleźć w tych opowiadaniach cząstkę siebie.

Od 8 maja 1945 roku

Czytelnik zostaje wprowadzony w wir wydarzeń począwszy od nocy 8 maja 1945 roku, gdy do Wałbrzycha zbliżała się Armia Czerwona. Jeszcze przed świtem niemal 300 Niemców targnęło się na swoje życie ze strachu przed Sowietami. Po wojnie i wytyczeniu nowych granic, Wałbrzych przyciągnął kilkanaście ocalałych narodowości, stał się miastem wielokulturowym i wielojęzycznym. Swoją ziemię obiecaną odnaleźli w nim Grecy, Czesi, Jugosłowianie, Romowie, również repatrianci z Francji i Westfalii, a nawet sowieccy żołnierze. Nie było innego takiego miejsca w Polsce, do którego zjeżdżaliby wszyscy poszukujący anonimowości i lepszego życia z dala od nowej władzy.

Istota istnienia

Główny bohater dąży do odnalezienia istoty istnienia w świecie snu i jawy. We śnie błądzi pośród kopalnianych korytarzy, pragnąc odnaleźć siebie samego oraz uzyskać wreszcie odpowiedź na pytania dotyczące życia. W realnym świecie odpowiednikiem sennych korytarzy jest skomplikowany labirynt, prowadzący wszystkich bohaterów w jedno miejsce, na wyspę samotności.

Agnieszka Łącka pięknym językiem opisała to, co każdemu z nas kiedyś zaprzątało myśli lub też robi to dalej. Jak poradzić sobie z niepewnością własnego celu, z wieczną tułaczką i poszukiwaniem szczęścia w miejscach, w których go nie zastajemy? Są to refleksje jakże uniwersalne, lecz nie zawsze dające się zauważyć. Pisarka otwiera przed czytelnikiem ludzki umysł i pozostawia mu możliwość samodzielnej interpretacji.

Już w księgarni

KarboLand to idealna lektura dla fanów krótkiej formy, ale nie tylko. Już dostępna w naszej księgarni!

KarboLand

Zbiór opowiadań, w których zawarte są losy mieszkańców związanych z Wałbrzychem – miastem, które po wyznaczeniu nowych granic stało się ziemią obiecaną dla kilkunastu narodowości.