Opowieści z klawiatury: Poradnik dla początkujących pisarzy literatury faktu

 16.05.2023 |  , ,

Książka Mukrz i ród Kulczyków w Cisowej Krainie Borów Tucholskich autorstwa Jerzego Franke to przykład zainteresowania genealogią i historią mikroregionu. Jerzy Franke, były górnik i przedsiębiorca, postanowił poświęcić swój czas i pasję badaniom genealogicznym i historycznym rodu Kulczyków, którego pochodzenie sięga jego własnej rodziny.

Badania te trwały kilka lat i wymagały dużego nakładu pracy. Jerzy Franke wykorzystał dostępność informacji dzięki internetowi i innowacyjnie podejście do zbierania danych z archiwów państwowych i kościelnych. Wraz z rozwojem pracy nad książką stopniowo udoskonalał swoje umiejętności badawcze i pisarskie.

Jerzy Franke zwrócił się do wydawnictwa Sorus z Poznania, które zaoferowało mu wsparcie w przygotowaniu książki do druku. Prace nad redagowaniem tekstu i przygotowaniem ilustracji trwały kilka lat, ponieważ autor dokonywał uzupełnień i zmian w tekście oraz ilustracjach, co jest procesem naturalnym w tego typu badaniach.

Książka Jerzego Frankego zawiera wiele wątków historycznych i genealogicznych obejmujących okres od końca XIII wieku do roku 1945 oraz genealogicznych, obejmujących okres około 300 lat (od połowy XVII do połowy XX wieku). Autor wnikliwie dokumentował i interpretował fakty, co zapewniło rzetelność jego badań.

Książka zawiera także cenny rękopis śp. Leonarda Kulczyka, który jest kroniką rodu Kulczyków. Rękopis ten zawiera zapis opowieści niepiśmiennego dziadka Leonarda. Leonard przekazał swoją pasję swojemu synowi – Hubertowi Kulczykowi, który opracował polskojęzyczny tekst kroniki. Autor zaprosił Huberta Kulczyka do współpracy przy tworzeniu książki.

Książka Mukrz i ród Kulczyków w Cisowej Krainie Borów Tucholskich to wyjątkowe studium przypadku, które pokazuje, jak pasja i zaangażowanie jednej osoby mogą prowadzić do zgłębiania historii mikroregionu i rodu. Dzięki pracy pana Jerzego Franka dzisiaj możemy poznać wiele ciekawych faktów o historii Borów Tucholskich oraz o rodzie Kulczyków.

Zapisz się do naszego newslettera

Nowości

Przykładowe e-booki

Pobierz poradnik

10 błędów popełnianych przez autorów zgłaszających książkę do wydawnictwa