Podróż do serca Bliskiego Wschodu – o tomiku poezji ‘Narzeczona pustyni’ autorstwa Iwony Grądzkiej

 09.05.2023 |  

Tomik poezji “Narzeczona pustyni” to zbiór wierszy, które powstały w wyniku podróży autorki po Bliskim Wschodzie oraz refleksji nad burzliwą historią Syrii, Jordanii, Libanu oraz Palestyny. Książka, która ma premierę w 2023 roku, składa się z 74 stron i jest dostępna zarówno w formie książki drukowanej, jak i ebooka w formatach EPUB, MOBI oraz PDF.

Bohaterka liryczna tomiku to pochodząca z Polski kobieta, która odkrywa piękno natury oraz zabytków antycznych miast Bliskiego Wschodu. Jednakże, poezja Iwony Grądzkiej opowiada nie tylko o pięknych miejscach, ale również o ich tragicznej historii, spowodowanej przez wojny i konflikty zbrojne. W swoich wierszach autorka odsłania przed czytelnikiem ślady zniszczeń, prowadząc go po antycznych miastach, takich jak Damaszek, Babilon, Palmyra czy Petra, ale także lasach cedrowych Libanu oraz w Wadi Rum.

W tomiku “Narzeczona pustyni” poezja Iwony Grądzkiej nabiera osobistego charakteru, gdyż bohaterka liryczna staje się pośrednikiem między czytelnikiem a miejscami, które odwiedza. Autorka ukazuje nie tylko piękno natury oraz zabytków architektury, ale również codzienne życie mieszkańców, a także tragedie uchodźców z Syrii i Palestyny, którzy znaleźli schronienie na pustyniach Jordanii i Libanu.

Możecie również przesłuchać wybranego wiersza z tomiku na kanale Poezja Ma Głos: „Bagdad Cafe”.

Iwona Grądzka to polska poetka, która urodziła się w Poznaniu. Ukończyła filologię angielską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza oraz psychologię w USA. Debiutowała w szkole średniej na łamach gazety poetyckiej “Ikarowe Loty” redagowanej przez Nikosa Chadzinikolau. Wydała kilka tomików poezji, w tym m.in. “Romans z diabłem”, “Podróż do Egiptu i Izraela”, “Orient Express” oraz “Matka Boska z Kordoby”. Jej najnowszy tomik poezji “Narzeczona pustyni” jest kolejnym, pięknym utworem, który pozwala poznać z bliska piękno oraz tragiczną historię Bliskiego Wschodu.

Narzeczona pustyni

Zbiór wierszy, które zabierają czytelnika w podróż po Bliskim Wschodzie i skłaniają do refleksji nad burzliwą historią tych terenów.