Wywiad z Anną Partyką, autorką „Puzzli”

 18.10.2016 |  ,

Emilia Nowak: Pisarze nierzadko przenoszą swoje doświadczenia do świata literackiego. Zapewne nie inaczej jest w przypadku Puzzli. Wykreowana przez panią bohaterka, Maria, jest emigrantką, obecnie żyjącą w Londynie. Dorastała jednak w Polsce i to właśnie tam, a konkretniej w Świnoujściu, kończyła szkołę średnią, tak jak Pani. Maria jest również niezwykle wrażliwa, jeśli chodzi o sztukę. Jakie są jeszcze analogie między Panią a bohaterką?

1-2

Anna Partyka-Judge: Fakt, pisarze kreują swoich bohaterów na podstawie własnych doświadczeń. Tak jest rownież w przypadku głównej bohaterki Puzzli – Marii. Niemniej opowieść o tej kobiecie to mniej więcej 20% doświadczeń  osobistego życia. Reszta  jest fikcją literacka  oraz wynikiem obserwacji  ludzi przebywających na emigracji.

EN: Czy Marię można określić jako typową czterdziestolatkę? A może jest to kobieta nowoczesna?

AP-J: Marię można określić jako nietypowa czterdziestolatkę, która postanawia zmienić swoje życie. Jest więc kobietą nowoczesną, przełamującą stereotypy, pokonującą własne lęki i obawy.

EN: Jak dużo kobiet w tym wieku obecnie udaje się na emigrację?

AP-J: Nie śledziłam dokładnie statystyk dotyczących emigracji kobiet w średnim wieku. Niemniej z pobieżnej obserwacji wynika, że nie jest to wysoki  procent. Kobiety w określonym wieku, powiedzmy w okolicy czterdziestki, chcą ułożonego życia, spokoju, stabilizacji, pewności. Porwanie się na obcą rzeczywistość wywołuje stres, przed którym się bronią.  Dlatego postawa Marii jest ciekawa.

EN: W Puzzlach poruszyła Pani problem dyskryminacji Polaków za granicą. Maria musi odejść z Churchlundu, domu opieki, w jakim pracuje, ponieważ dogryzają jej inni współpracownicy. Czy według Pani szykanowanie Polaków w Wielkiej Brytanii jest poważnym problemem?

AP-J: Temat dyskryminacji rasowej poruszyłam delikatnie aczkolwiek konkretnie. Tak, istnieje problem dyskryminacji. Pisząc Puzzle, nie zdawałam sobie sprawy z wydarzeń w Europie, jakie obecnie mają miejsce. Poruszyłam więc czubek góry lodowej. W każdym kraju wygląda to trochę inaczej, niemniej problem istnieje. Spotkania i niezwykle żarliwie dyskusje z czytelnikami uzmysłowiły mi, że temat jest ważny i ludzie chcą o nim mówić.

EN: Obecnie mieszka Pani w Hiszpanii. Czy tam problem złego traktowania obcokrajowców jest tak widoczny jak w UK?

AP-J: Mieszkam w słonecznej Hiszpanii, gdzie ludzie generalnie są przyjaźni i uśmiechnięci. Nie mają takiego parcia w dołączaniu do tzw. wyścigu szczurów. Obserwuję jednak wykorzystywanie obcokrajowców. Powierza się im mniej płatne prace, w warunkach niekoniecznie sprzyjających zdrowiu. Ludzie nie chcą o tym opowiadać. Boją się utraty pracy i zarobków. Hiszpanie będą zawsze wspierać lokalny biznes, rodzimy biznes. Nie będą nagminnie odwiedzać baru prowadzonego przez Anglika. Wolą dać zarobić swoim. Choć, jak w każdym kraju, spotykamy się przecież z mniej otwartymi ludźmi, to w UK  sprawa emigrantów jest nabrzmiała.

Puzzle. Anna Partyka-Judge

EN: Relacje zagranicą między przyjezdnymi układają się na najróżniejsze sposoby. Również pojęcie miłości opisywane przez Panią nie jest standardowym podejściem do tematu. W końcu kilku przedstawionych w książce mężczyzn wiąże się z bohaterką lub jej koleżankami, będąc jednocześnie w stałych związkach z innymi kobietami (choćby Uve bądź Bob). Czy takie luźne relacje między kobietami a mężczyznami są powszechne w grupie emigrantów?

AP-J: Bardzo trudne pytanie. Nie ma  na nie standardowej odpowiedzi. Skomplikowane życie Marii i jej koleżanek, jest jeszcze bardziej skomplikowane poprzez związki. Każda z opisanych kobiet poszukuje jednak  miłości. Prawdziwej miłości, domu, rodziny, stabilizacji. Z obserwacji  mogę powiedzieć, że tzw. luźne związki kobiet i mężczyzn na emigracji są bardziej zauważalne. Oddaleni od domów rodzinnych i swoich partnerów życiowych, osaczeni problemami dnia codziennego szukają ukojenia. Czy z moralnego punktu widzenia jest to dobre czy złe? Każdy powinien sobie sam na to pytanie odpowiedzieć.

EN: Co najtrudniej znaleźć zagranicą: miłość bądź przyjaźń, czy dobrze płatną pracę i mieszkanie?

AP-J: Zdecydowanie trudniej znaleźć miłość i przyjaźń. Czy żyjemy poza granicami kraju, czy wewnątrz, problem miłości i przyjaźni jest ten sam. Ponieważ poza granicami kraju czujemy się sie bardziej osaczeni, z tym większą determinacja szukamy emocjonalnego wsparcia.

EN: W Puzzlach opisuje Pani w bardzo dokładny sposób pensjonariuszy domu opieki. Czy prowadziła Pani do tego celu jakieś szczególne badania w środowisku osób niepełnosprawnych?

AP-J: O pensjonariuszach domów opieki wiele czytałam, ale robiłam również badania we własnym zakresie. Ponieważ jest to kolejny trudny  temat , ciężko bez pomocy osób trzecich dojść do konkretnych wiadomości. Jestem im wdzięczna, że zechciały podzielić się ze mną swoimi przeżyciami i obserwacjami.

EN: Jak  przebiegała praca nad książką? Kiedy pojawił się pomysł napisania Puzzli?

AP-J: Pomysł napisania Puzzli pojawił się w kilka miesięcy po wyjeździe z kraju, czyli wiele lat temu. Natłok emocji musiał znaleźć ujście. Chciałam pokazać życie na emigracji  od podszewki. Bez blichtru i udawania.

EN: Co sprawiło największy kłopot przy tworzeniu książki? Jak długo trwał proces samego pisania?

AP-J: Proces samego pisania trwał zadziwiająco krótko. Zbieranie i porządkowanie informacji – znacznie dłużej. Największy kłopot podczas pisania to… brak polskiej czcionki! Poprawianie ogonków polskich literek.

EN: Komu poleciłaby Pani lekturę Puzzli w pierwszej kolejności?

AP-J: Kobietom, które  w pewnym momencie nie wiedzą, co zrobić ze swoim życiem. Bo coś się skończyło, coś zmieniło i nie wiedzą, w którą stronę dalej iść. Poleciłabym wszystkim Polakom mieszkającym poza granicami kraju, aby jednak bardziej odważnie mówili o swoich przeżyciach, obserwacjach i bolączkach. Lekturę poleciłabym również młodzieży, noszącej się z zamiarem wyjazdu z kraju. Nie tylko przewodniki i literatura faktu powinna być dla nich drogowskazem.

EN: Maria jest kobietą oczytaną, dobrze orientującą się w świecie sztuki, a zwłaszcza muzyki. Jakie są Pani ulubione książki i czy muzyka ma równie duży wpływ na Pani życie, jak jest to w przypadku Marii? A może nawet większy?

AP-J: Ponieważ opowieść o Marii opieram również na swoich doświadczeniach, zdradzę, że muzyka jest ważna dla nas obu. Muzyka kształtuje osobowość człowieka, wrażliwość, ba! Nawet odporność czy zdolność wchłaniania wiedzy! Bardzo dużo czytam. Zawsze znajduję na to czas w natłoku codziennych zdarzeń. I chyba lepiej mi powiedzieć, jakich książek nie lubię. Otóż nie przepadam za kryminałem (choć zachwyca mnie Chmielewska!) oraz książką akcji, choć wartkość akcji, jak choćby w utworach F. Forsytha, jest rewelacyjna. W historycznym tle Bernarda Cornwella akcje wydają się ciekawsze. Zachwycać będzie mnie mistyka Jonathana Carolla. Carrie Karasyov rozśmieszyła mnie Klubem niewiernych żon, a nasza Katarzyna Grochola dodaje mi skrzydeł. Chciałabym, aby kiedyś ktoś powiedział o mnie, że jak Alice Munro umiem opowiadać zwykle niezwykłe historie.

EN: W przygotowaniu następna część Puzzli. Czy może Pani delikatnie zarysować, jak potoczą się dalsze losy Marii?

AP-J: W kolejnej części życiowych zmian Marii pt. Monopolly, dowiemy się, jak poradzi sobie z pokonaniem bariery niechęci wobec obcokrajowców. Poznamy nowych bohaterów, którzy w mniejszym lub większym stopniu zmagają się z podobnym problemem. Dowiemy się, jak daleko posuną się w poszukiwaniu miłości, przyjaźni i stabilizacji życiowej.

EN: Jakie są Pani wskazówki dla kobiet, które muszą rozpocząć swoje życie od nowa?

AP-J: Jedyną wskazówką, jakiej mogłabym udzielić jest: nie bójcie się żyć i marzyć, podążajcie za marzeniami i pragnieniami. Żyjemy tu i teraz, ale jutro wyznaczają nam nasze marzenia.

 

Jeżeli spodobał Ci się wywiad z autorką, koniecznie przeczytaj Puzzle!

Zapraszamy też do sprawdzenia innej książki naszej autorki, Grażyny Kolasy, pt. Światło na zakręcie.

 

 

 

Zapisz się do naszego newslettera

Pobierz poradnik

10 błędów popełnianych przez autorów zgłaszających książkę do wydawnictwa
Gdzie mamy wysłać bezpłatnego ebooka?

Podaj adres mail do przesłania na twoją skrzynkę mailową danych dostępowych do bezpłatnego zwiastuna e-booka Niezwykłe podróże Natalki w formatach PDF, EPUB i MOBI.

Dodamy Cię też do zamkniętej Grupy Czytelników, dzięki czemu dowiesz się o następnych fajnych rzeczach, które będziemy mieli do rozdania.

Szanujemy Twoją prywatność. Nigdy nie wysyłamy spamu. Możesz się wypisać w każdej chwili.

Gdzie mamy wysłać bezpłatnego ebooka?

Podaj adres mail do przesłania na twoją skrzynkę mailową danych dostępowych do bezpłatnego zwiastunu e-booka Rowerem po Islandii w formatach EPUB, MOBI i PDF.

Dodamy Cię też do zamkniętej Grupy Czytelników, dzięki czemu dowiesz się o następnych fajnych rzeczach, które będziemy mieli do rozdania.

Szanujemy Twoją prywatność. Nigdy nie wysyłamy spamu. Możesz się wypisać w każdej chwili.

Gdzie mamy wysłać bezpłatnego ebooka?

Podaj adres mail do przesłania na twoją skrzynkę mailową danych dostępowych do bezpłatnego e-booka Oblicza życia.

Dodamy Cię też do zamkniętej Grupy Czytelników, dzięki czemu dowiesz się o następnych fajnych rzeczach, które będziemy mieli do rozdania.

Szanujemy Twoją prywatność. Nigdy nie wysyłamy spamu. Możesz się wypisać w każdej chwili.

Jak to działa?

Kliknij przycisk pobrania e-booka i podaj swój adres e-mail, aby otrzymać kopię zwiastunu e-booka oraz książki.

Gdzie mamy wysłać bezpłatnego ebooka?

Podaj adres mail do przesłania na twoją skrzynkę mailową danych dostępowych do bezpłatnego e-booka.

Dodamy Cię też do zamkniętej Grupy Czytelników, dzięki czemu dowiesz się o następnych fajnych rzeczach, które będziemy mieli do rozdania.

Szanujemy Twoją prywatność. Nigdy nie wysyłamy spamu. Możesz się wypisać w każdej chwili.

O Wydawnictwie Sorus

Już od 1992 roku staramy się dostarczać naszym czytelnikom jak najlepszej jakości ksiażki – pod względem literackim, językowym, ilustracyjno-graficznym, edytorskim i drukarskim.

Wydawnictwo Sorus z Poznania zajmuje się wydawaniem książek dla instytucji, firm i osób prywatnych.

Naszych autorów cenimy tak samo jak i Ty. Wspieramy ich w kontacie z Tobą, aby umożliwić Ci pobieranie ich bezpłatnych e-booków oraz przesyłać do Ciebie tylko informacje o nowych publikacjach, które są podobne do tych, które Cię zainteresują.

Polityka Prywatności

Witaj.

Pragniemy Cię zapewnić, że Twoje dane wykorzystamy tylko do komunikacji z Tobą. Oczywiście ich podanie jest absolutnie dobrowolne. Jednak bez ich uzyskania nie jest możliwy kontakt z nami oraz nie będziesz mógł skorzystać z niektórych naszych serwisów.

Dane osobowe będą przechowywane w sposób uniemożliwiający dostęp osobom trzecim zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r., Nr 101, poz. 926).

W każdej chwili będziesz mógł usunąć te dane. Będziesz mógł to zrobić automatycznie, zgodnie z informacją, którą dostaniesz razem z wiadomością od nas. Możesz też po prostu poprosić o to w e-mailu.

Zapewniamy Ciebie, że Twoje dane nie będą nikomu odstępowane, ani odsprzedawane. Szanujemy Twoją prywatność.

My też nie cierpimy SPAMU. Prosimy więc, abyś tak samo jak my, nie wykorzystywał naszych adresów e-mail do rozsyłania niezamówionej korespondencji.

Pozdrawiamy serdecznie!

Wydawnictwo Sorus

Kontakt

DM Sorus Sp. z o. o.
ul. Bóżnicza 15/6
61-751 Poznań
POLAND


+48 61 653 01 43

(w dni robocze w godz. 8-16)


kontakt@sorus.pl


Szczegółowa Polityka Prywatności

Jakie dane o Tobie zbieramy?

Dane zbierane podczas rejestracji

Abyś mógł skorzystać z niektórych funkcji naszego systemu będziesz musiał się zarejestrować. Podczas rejestracji zapytamy Cię o Twoje imię, Twój adres email oraz hasło jakiego będziesz używał na naszej witrynie.

Dane zbierane podczas transakcji zakupu

Dane zbierane podczas transakcji zakupu będą wykorzystane w celu realizacji transakcji, w tym pobrania od Ciebie pieniędzy oraz wysłania Tobie zamówionego towaru.

Dane zbierane automatycznie

Podczas Twojej wizyty na naszej stronie internetowej, automatycznie zbierane są dane dotyczące Twojej wizyty, np. Twój adres IP, nazwa domeny, typ przeglądarki, typ systemu operacyjnego, itp.

Dane zbierane, gdy kontaktujesz się z nami

Gdy kontaktujesz się z nami za pomocą strony internetowej, telefonu, poczty email, itp. przekazujesz nam swoje dane osobowe, np. imię, nazwisko, adres email, itp.

W jaki sposób rejestrujemy Twoje dane?

Po wpisaniu danych w formularzu wysyłamy do Ciebie email z prośbą o potwierdzenie chęci zapisu. Potwierdzenie zawiera unikalny identyfikator pozwalający potwierdzić wpisanie do bazy podanego przez Ciebie adresu email, a wraz z nim pozostałych podanych w formularzu danych.

Potwierdzenie jest ważne 7 dni. Jeśli w tym czasie nie klikniesz w link w wysłanych od nas emailu, Twoje dane zostaną usunięte.

O ile potwierdzisz swoją chęć zapisania się, wtedy zostajesz zapisany na naszą listę mailingową i możesz otrzymywać z niej pocztę.

List wysyłany w ramach subskrypcji jest skierowany do Ciebie i zawiera Twój adres email w polu “DO:/TO:”.

W jaki sposób wykorzystujemy Twoje dane?

W żadnym wypadku nie będziemy sprzedawali danych zebranych o Tobie podmiotom trzecim.

Dane zbierane podczas rejestracji będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się do naszego systemu. Rejestracja jest obowiązkowa jeżeli chcesz dokonać zakupu.

W celu realizacji umowy sklep internetowy może udostępniać zebrane od Ciebie dane do podmiotów obsługujących płatności, firm przygotowujących wysyłkę, firm dostarczających produkty oraz firm obsługujących reklamacje. W takich przypadkach ilość przekazywanych danych ograniczona jest do wymaganego minimum.

Jeżeli zapisałeś się na naszą listę lub w inny sposób wyraziłeś zgodę na otrzymywanie od nas wiadomości email, wykorzystamy Twoje dane w celu wysłania Ci informacji na email. Dane te mogą być udostępnione firmie obsługującej wysyłki emailowe w celu realizacji wysyłki korespondencji od nas. W każdej chwili przysługuje Ci prawo do cofnięcia swojej zgody na otrzymywanie wiadomości email poprzez kliknięcie w link w emailu i potwierdzenie rezygnacji na wyświetlonej stronie. Rezygnację można też zgłosić za pomocą emaila na adres 

kontakt@sorus.pl

.

Dane zbierane automatycznie mogą być użyte do analizy zachowań użytkowników na naszej stronie internetowej, zbierania danych demograficznych o naszych użytkownikach lub do personalizacji zawartości naszych stron internetowych. Dane te są zbierane automatycznie o każdym użytkowniku.

Dane zbierane w trakcie korespondencji pomiędzy Tobą, a naszym serwisem będą wykorzystane wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

W przypadku kontroli Generalnego Inspektoratu Ochrony Danych Osobowych, Twoje dane mogą zostać udostępnione pracownikom Inspektoratu zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych.

W przypadku naruszenia Regulaminu naszego serwisu, naruszenia prawa, lub gdy będą wymagały tego przepisy prawa, podane przez Ciebie informacje mogą zostać udostępnione właściwym organom władzy publicznej,

W jaki sposób będziemy się z Tobą kontaktować?

Jeżeli dokonałeś transakcji zakupu towaru, możesz otrzymać od nas emaile dotyczące Twojej transakcji. Możemy również kontaktować się z Tobą telefonicznie, jeżeli będziemy mieli ważne informacje dotyczące Twojej transakcji.

Jeżeli zapisałeś się na naszą listę lub w inny sposób wyraziłeś zgodę na jej otrzymywanie, będziesz od nas otrzymywać informacje drogą emailową

W jaki sposób możesz zmienić dane lub je usunąć?

Po zalogowaniu się do systemu i wybraniu sekcji “Moje konto” lub kliknięciu w link w emailu, możesz wprowadzić zmiany lub usunąć swoje dane osobowe zbierane podczas rejestracji i używane do zalogowania się do systemu i wysyłki emaili. Z uwagi na pomyłkowe kliknięcia, czasami wymagane jest dodatkowe potwierdzenie wypisania się poprzez kliknięcie w link w drugim emailu, który do Ciebie od razu wtedy wysyłamy.

Przysługuje Tobie prawo do żądania informacji o treści przechowywanych na Twój temat danych, jak również prawo do żądania zmiany, zablokowania lub usunięcia danych, a także prawo do sprostowania błędów, uzupełnienia lub uaktualnienia Twoich danych. Prosimy w tym celu o kontakt pod adresem:

kontakt@sorus.pl

.

Wykorzystanie ciasteczek (“cookies”)

Nasza strona internetowa może wykorzystywać ciasteczka, które służą identyfikacji Twojej przeglądarki podczas korzystania z naszej strony, abyśmy wiedzieli jaką stronę Ci wyświetlić. Ciasteczka nie zawierają żadnych danych osobowych.

Pliki ciasteczek mogą zbierać następujące dane:

  • liczbę odświeżeń oraz zawartości strony internetowej,
  • określenie, jakie reklamy lub informacje produktowe zostały zaprezentowane użytkownikowi wyświetlającemu stronę internetową
  • ustalenie zachowania użytkownika na stronie internetowej, w tym sposobu korzystania przez użytkownika z poszczególnych elementów znajdujących się na stronie.

W jaki sposób zabezpieczamy Twoje dane osobowe?

Komunikacja między Twoim komputerem, gdy zbierane są Twoje dane płatnicze jest zaszyfrowana z użyciem protokołu SSL (Secure Socket Layer). Dodatkowo nasze bazy danych zabezpieczone są przed wglądem osób trzecich.

Zmiany naszej polityki prywatności

Zastrzegamy sobie prawo zmiany powyższej polityki prywatności poprzez opublikowanie nowej polityki prywatności na tej stronie.

Kontakt

Firma przetwarzająca dane:

Kontakt

DM Sorus Sp. z o. o.
ul. Bóżnicza 15/6
61-751 Poznań
POLAND

Usługi wydawnicze, współpraca:

tel. +48 61 653 01 43
(w dni robocze w godz. 8-16)
e-mail: sorus@dmsorus.pl
(w e-mailu podaj swój numer telefonu – oddzwonimy)


Sklep internetowy:

tel. +48 61 653 01 43
(w dni robocze w godz. 8-16)
e-mail: sklep@dmsorus.pl


Usługi marketingowe:

e-mail: handel@dmsorus.pl

Zgłoszenia do pracy przyjmujemy tutaj

Sąd Rejonowy w Poznaniu, Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydział Gospodarczy  Krajowego Rejestru Sądowego
Numer KRS: 0000425140
NIP-UE: PL7822550902
REGON: 302151610
Kapitał zakładowy: 200 000 zł

W razie dodatkowych pytań dotyczących ochrony prywatności, prosimy o kontakt korzystając z formularza kontaktowego.