Wywiad z Kacprem Rybińskim, autorem „Upadku Nadziei”

 20.03.2017 |  ,

31 marca ukaże się debiutancka książka Kacpra Rybińskiego pt. Upadek Nadziei. To lektura skierowana do miłośników fantastyki i dobrej literatury. Poznajcie kulisy powstawania utworu oraz samą postać naszego nowego Autora!
Wydawnictwo Dygresje: Kiedy pojawił się pomysł napisania Upadku Nadziei?

Kacper Rybiński: Mniej więcej półtora roku temu.

upadek_nadziei_mockup

WD: Czy pisanie książki było dla Ciebie kuracją na poradzenie sobie w nowej sytuacji, jaką była dla Ciebie przeprowadzka do obcego kraju? Twoi bohaterowie też nagle znajdują się w nowym miejscu, w którym muszą stawić czoła dotychczas niecodziennym dla nich sytuacjom. W jakim stopniu utożsamiałeś się z nimi, opisując ich przygody?

KR: Gdy zacząłem pisać, byłem już w zasadzie przyzwyczajony do życia za granicą. Była to raczej kuracja na rutynę, która mi wówczas dość mocno doskwierała. Myślę, że moja przeprowadzka faktycznie mogła wywrzeć jakiś wpływ na przygody moich bohaterów (wygnanie Rity-moja przeprowadzka), ale dopiero teraz dostrzegam te podobieństwa, w czasie pisania w ogóle o tym nie myślałem. Od początku bardziej utożsamiałem się z Ritą niż z Tero.

WD: Jak długo trwał proces pisania książki? Co sprawiło Ci największą trudność?

KR: Pisałem nieregularnie do kwietnia zeszłego roku, potem wziąłem się w garść i miesiąc później ze zdumieniem stwierdziłem, że książka gotowa. W sumie cały proces trwał około roku, ale gdybym był bardziej sumienny, spokojnie napisałbym ją w połowie tego czasu. Gdy skończyłem wątek o drwalu, cieśli i Lissandrze, miałem w głowie zakończenie, ale nie miałem zielonego pojęcia, jak wypełnić tę lukę między nimi. Wymyślanie, jak zgrabnie dojść do zakończenia było największą trudnością. Chciałem, by książka była dłuższa, miała co najmniej 300 stron, jak przystoi na porządną powieść. Potem stwierdziłem jednak, że sztuczne przedłużanie książki nie jest dobrym pomysłem, postawiłem na jakość, nie na ilość i myślę, że to była dobra decyzja.

WD: Czy masz swojego ulubionego pisarza? Jeśli tak, w jakim stopniu inspiruje Cię jego twórczość?

KR: Mam kilku, z żyjących jeszcze to będzie George R.R. Martin, Stephen King, Andrzej Sapkowski. Jak każdy, moim zdaniem, pisarz fantastyki, inspiruję się twórczością Tolkiena (w końcu to on jest twórcą gatunku), natomiast jeśli chodzi o dialogi i styl pisania, to inspiracją jest dla mnie twórca “Wiedźmina”.

WD: Skąd zafascynowanie fantastyką?

KR: Pozwala się oderwać od codzienności. Wychowałem się na “Gwiezdnych Wojnach” i Harrym Potterze, moje upodobania do tej pory się nie zmieniły. Gdy czytam dla przyjemności, niemal zawsze sięgam po fantastykę.

_dsc0697

Źródło: archiwum prywatne Autora

WD: Główni bohaterowie Twojej powieści, nastolatkowie Rita i Tero, początkowo nie darzą się sympatią. Z biegiem czasu, dzięki szeregowi niefortunnych zdarzeń, zbliżają się do siebie i zostają przyjaciółmi gotowymi do największych poświęceń. Jak bardzo Twoim zdaniem przyjaźń jest ważna w życiu? Czy sądzisz, że różnica płci nie stoi na przeszkodzie w jej nawiązaniu?

KR: Nie twierdzę, że przyjaciele są niezbędni do życia, bo to nieprawda. Ale życie bez przyjaciół to jak picie kawy bez cukru. Jak ktoś chce, proszę bardzo, ale dla mnie jej smak jest nieznośny. Różnica płci nie powinna być przeszkodą, może na poziomie szkoły podstawowej, ale nie dla dojrzałych emocjonalnie ludzi.

WD: Nadzieja – miasto, w którym toczy się akcja Twojej powieści, podzielona jest na trzy dzielnice: Wodne Ogrody zamieszkiwane przez bogaczy i kapłanów; Słoneczną Dzielnicę, w której rezydują przeciętni obywatele oraz rzemieślnicy i Beznadzieja – domena przestępców, zboczeńców, sierot i biedoty. Tero i Rita to mieszkańcy najmniej chlubnej dzielnicy, jednak podczas lektury okazuje się, że ich przynależność do gorszej klasy społecznej nie świadczy o tym, jakimi są ludźmi. Jaki jest Twój stosunek do podziałów społecznych? Czy można ludzi oceniać po pozorach?

KR: Podziały społeczne są stare jak pierwsze cywilizacje i myślę, że długo jeszcze będą występować w taki lub inny sposób. Moja książka jest jednym z bardzo wielu dowodów, że ludzi nie można oceniać po pozorach, a najlepiej nie oceniać ich wcale, bo wnioski często są pochopne i krzywdzące dla drugiej osoby.

WD: Co jeszcze przekazujesz pragniesz przekazać czytelnikom za pośrednictwem Upadku Nadziei?

KR: Oprócz zwyczajnie ciekawej historii, żeby nie tracili nadziei, bo z większości sytuacji jest wyjście. I żeby byli milsi dla swojego rodzeństwa.

WD: Jak się czujesz, mając świadomość, że Twoja książka jest już o krok od zagoszczenia na półkach księgarskich?

KR: Jestem podekscytowany, czasami wręcz nie mogę skupić się na codziennych czynnościach (czyli: głównie na nauce). Jedno z moich największych marzeń wkrótce się spełni, a ja po raz pierwszy wezmę do ręki książkę nie Tolkiena, Rowling czy Sapkowskiego, tylko swoją własną.

Autorem ilustracji do książki jest Nikola Prymka

Autorem ilustracji do książki jest Nikola Prymka

WD: Nie boisz się debiutować w tak młodym wieku?

KR: Nie, myślę, że im wcześniej tym lepiej.

WD: Jak możesz ocenić na tę chwilę współpracę z wydawcą? Czy byłeś wcześniej świadomy, jak wygląda proces wydawniczy?

KR: Nie miałem zielonego pojęcia. Interesowało mnie z początku tylko to, że napisałem książkę. Potem dotarło do mnie, że napisanie książki w porównaniu z jej wydaniem to bułka z masłem. Współpracę z wydawcą oceniam na tą chwilę pozytywnie, pani Emilia, z którą kontaktuję się mailowo we wszystkich sprawach wydawniczych, odpowiada wyczerpująco i cierpliwie na moje pytania i różne sugestie, a pan Piotr, który redagował moją książkę, zrobił to w sposób bezbolesny i profesjonalny.

WD: Czy masz pomysł na kolejne książki?

KR: Mam póki co trzy pomysły na kolejne książki, z czego jeden już powolutku realizuję.

WD: Komu poleciłbyś lekturę Upadku Nadziei w pierwszej kolejności?

KR: Każdemu, kto szuka lekkiej, niezobowiązującej lektury, lubi baśnie/fantastykę.  

WD: Jakie są Twoje wskazówki dla młodych twórców, którzy marzą o swoim literackim debiucie?

KR: Nie marzyć, tylko realizować. Starać się pisać regularnie (wiem, że to bardzo trudne). No i zasięgać opinii, gdzie się da, wysyłać, komu się da i nie rezygnować.

 

 

Słowa kluczowe:

Zapisz się do naszego newslettera

Pobierz poradnik

10 błędów popełnianych przez autorów zgłaszających książkę do wydawnictwa
Gdzie mamy wysłać bezpłatnego ebooka?

Podaj adres mail do przesłania na twoją skrzynkę mailową danych dostępowych do bezpłatnego zwiastuna e-booka Niezwykłe podróże Natalki w formatach PDF, EPUB i MOBI.

Dodamy Cię też do zamkniętej Grupy Czytelników, dzięki czemu dowiesz się o następnych fajnych rzeczach, które będziemy mieli do rozdania.

Szanujemy Twoją prywatność. Nigdy nie wysyłamy spamu. Możesz się wypisać w każdej chwili.

Gdzie mamy wysłać bezpłatnego ebooka?

Podaj adres mail do przesłania na twoją skrzynkę mailową danych dostępowych do bezpłatnego zwiastunu e-booka Rowerem po Islandii w formatach EPUB, MOBI i PDF.

Dodamy Cię też do zamkniętej Grupy Czytelników, dzięki czemu dowiesz się o następnych fajnych rzeczach, które będziemy mieli do rozdania.

Szanujemy Twoją prywatność. Nigdy nie wysyłamy spamu. Możesz się wypisać w każdej chwili.

Gdzie mamy wysłać bezpłatnego ebooka?

Podaj adres mail do przesłania na twoją skrzynkę mailową danych dostępowych do bezpłatnego e-booka Oblicza życia.

Dodamy Cię też do zamkniętej Grupy Czytelników, dzięki czemu dowiesz się o następnych fajnych rzeczach, które będziemy mieli do rozdania.

Szanujemy Twoją prywatność. Nigdy nie wysyłamy spamu. Możesz się wypisać w każdej chwili.

Jak to działa?

Kliknij przycisk pobrania e-booka i podaj swój adres e-mail, aby otrzymać kopię zwiastunu e-booka oraz książki.

Gdzie mamy wysłać bezpłatnego ebooka?

Podaj adres mail do przesłania na twoją skrzynkę mailową danych dostępowych do bezpłatnego e-booka.

Dodamy Cię też do zamkniętej Grupy Czytelników, dzięki czemu dowiesz się o następnych fajnych rzeczach, które będziemy mieli do rozdania.

Szanujemy Twoją prywatność. Nigdy nie wysyłamy spamu. Możesz się wypisać w każdej chwili.

O Wydawnictwie Sorus

Już od 1992 roku staramy się dostarczać naszym czytelnikom jak najlepszej jakości ksiażki – pod względem literackim, językowym, ilustracyjno-graficznym, edytorskim i drukarskim.

Wydawnictwo Sorus z Poznania zajmuje się wydawaniem książek dla instytucji, firm i osób prywatnych.

Naszych autorów cenimy tak samo jak i Ty. Wspieramy ich w kontacie z Tobą, aby umożliwić Ci pobieranie ich bezpłatnych e-booków oraz przesyłać do Ciebie tylko informacje o nowych publikacjach, które są podobne do tych, które Cię zainteresują.

Polityka Prywatności

Witaj.

Pragniemy Cię zapewnić, że Twoje dane wykorzystamy tylko do komunikacji z Tobą. Oczywiście ich podanie jest absolutnie dobrowolne. Jednak bez ich uzyskania nie jest możliwy kontakt z nami oraz nie będziesz mógł skorzystać z niektórych naszych serwisów.

Dane osobowe będą przechowywane w sposób uniemożliwiający dostęp osobom trzecim zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r., Nr 101, poz. 926).

W każdej chwili będziesz mógł usunąć te dane. Będziesz mógł to zrobić automatycznie, zgodnie z informacją, którą dostaniesz razem z wiadomością od nas. Możesz też po prostu poprosić o to w e-mailu.

Zapewniamy Ciebie, że Twoje dane nie będą nikomu odstępowane, ani odsprzedawane. Szanujemy Twoją prywatność.

My też nie cierpimy SPAMU. Prosimy więc, abyś tak samo jak my, nie wykorzystywał naszych adresów e-mail do rozsyłania niezamówionej korespondencji.

Pozdrawiamy serdecznie!

Wydawnictwo Sorus

Kontakt

DM Sorus Sp. z o. o.
ul. Bóżnicza 15/6
61-751 Poznań
POLAND


+48 61 653 01 43

(w dni robocze w godz. 8-16)


kontakt@sorus.pl


Szczegółowa Polityka Prywatności

Jakie dane o Tobie zbieramy?

Dane zbierane podczas rejestracji

Abyś mógł skorzystać z niektórych funkcji naszego systemu będziesz musiał się zarejestrować. Podczas rejestracji zapytamy Cię o Twoje imię, Twój adres email oraz hasło jakiego będziesz używał na naszej witrynie.

Dane zbierane podczas transakcji zakupu

Dane zbierane podczas transakcji zakupu będą wykorzystane w celu realizacji transakcji, w tym pobrania od Ciebie pieniędzy oraz wysłania Tobie zamówionego towaru.

Dane zbierane automatycznie

Podczas Twojej wizyty na naszej stronie internetowej, automatycznie zbierane są dane dotyczące Twojej wizyty, np. Twój adres IP, nazwa domeny, typ przeglądarki, typ systemu operacyjnego, itp.

Dane zbierane, gdy kontaktujesz się z nami

Gdy kontaktujesz się z nami za pomocą strony internetowej, telefonu, poczty email, itp. przekazujesz nam swoje dane osobowe, np. imię, nazwisko, adres email, itp.

W jaki sposób rejestrujemy Twoje dane?

Po wpisaniu danych w formularzu wysyłamy do Ciebie email z prośbą o potwierdzenie chęci zapisu. Potwierdzenie zawiera unikalny identyfikator pozwalający potwierdzić wpisanie do bazy podanego przez Ciebie adresu email, a wraz z nim pozostałych podanych w formularzu danych.

Potwierdzenie jest ważne 7 dni. Jeśli w tym czasie nie klikniesz w link w wysłanych od nas emailu, Twoje dane zostaną usunięte.

O ile potwierdzisz swoją chęć zapisania się, wtedy zostajesz zapisany na naszą listę mailingową i możesz otrzymywać z niej pocztę.

List wysyłany w ramach subskrypcji jest skierowany do Ciebie i zawiera Twój adres email w polu “DO:/TO:”.

W jaki sposób wykorzystujemy Twoje dane?

W żadnym wypadku nie będziemy sprzedawali danych zebranych o Tobie podmiotom trzecim.

Dane zbierane podczas rejestracji będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się do naszego systemu. Rejestracja jest obowiązkowa jeżeli chcesz dokonać zakupu.

W celu realizacji umowy sklep internetowy może udostępniać zebrane od Ciebie dane do podmiotów obsługujących płatności, firm przygotowujących wysyłkę, firm dostarczających produkty oraz firm obsługujących reklamacje. W takich przypadkach ilość przekazywanych danych ograniczona jest do wymaganego minimum.

Jeżeli zapisałeś się na naszą listę lub w inny sposób wyraziłeś zgodę na otrzymywanie od nas wiadomości email, wykorzystamy Twoje dane w celu wysłania Ci informacji na email. Dane te mogą być udostępnione firmie obsługującej wysyłki emailowe w celu realizacji wysyłki korespondencji od nas. W każdej chwili przysługuje Ci prawo do cofnięcia swojej zgody na otrzymywanie wiadomości email poprzez kliknięcie w link w emailu i potwierdzenie rezygnacji na wyświetlonej stronie. Rezygnację można też zgłosić za pomocą emaila na adres 

kontakt@sorus.pl

.

Dane zbierane automatycznie mogą być użyte do analizy zachowań użytkowników na naszej stronie internetowej, zbierania danych demograficznych o naszych użytkownikach lub do personalizacji zawartości naszych stron internetowych. Dane te są zbierane automatycznie o każdym użytkowniku.

Dane zbierane w trakcie korespondencji pomiędzy Tobą, a naszym serwisem będą wykorzystane wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

W przypadku kontroli Generalnego Inspektoratu Ochrony Danych Osobowych, Twoje dane mogą zostać udostępnione pracownikom Inspektoratu zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych.

W przypadku naruszenia Regulaminu naszego serwisu, naruszenia prawa, lub gdy będą wymagały tego przepisy prawa, podane przez Ciebie informacje mogą zostać udostępnione właściwym organom władzy publicznej,

W jaki sposób będziemy się z Tobą kontaktować?

Jeżeli dokonałeś transakcji zakupu towaru, możesz otrzymać od nas emaile dotyczące Twojej transakcji. Możemy również kontaktować się z Tobą telefonicznie, jeżeli będziemy mieli ważne informacje dotyczące Twojej transakcji.

Jeżeli zapisałeś się na naszą listę lub w inny sposób wyraziłeś zgodę na jej otrzymywanie, będziesz od nas otrzymywać informacje drogą emailową

W jaki sposób możesz zmienić dane lub je usunąć?

Po zalogowaniu się do systemu i wybraniu sekcji “Moje konto” lub kliknięciu w link w emailu, możesz wprowadzić zmiany lub usunąć swoje dane osobowe zbierane podczas rejestracji i używane do zalogowania się do systemu i wysyłki emaili. Z uwagi na pomyłkowe kliknięcia, czasami wymagane jest dodatkowe potwierdzenie wypisania się poprzez kliknięcie w link w drugim emailu, który do Ciebie od razu wtedy wysyłamy.

Przysługuje Tobie prawo do żądania informacji o treści przechowywanych na Twój temat danych, jak również prawo do żądania zmiany, zablokowania lub usunięcia danych, a także prawo do sprostowania błędów, uzupełnienia lub uaktualnienia Twoich danych. Prosimy w tym celu o kontakt pod adresem:

kontakt@sorus.pl

.

Wykorzystanie ciasteczek (“cookies”)

Nasza strona internetowa może wykorzystywać ciasteczka, które służą identyfikacji Twojej przeglądarki podczas korzystania z naszej strony, abyśmy wiedzieli jaką stronę Ci wyświetlić. Ciasteczka nie zawierają żadnych danych osobowych.

Pliki ciasteczek mogą zbierać następujące dane:

  • liczbę odświeżeń oraz zawartości strony internetowej,
  • określenie, jakie reklamy lub informacje produktowe zostały zaprezentowane użytkownikowi wyświetlającemu stronę internetową
  • ustalenie zachowania użytkownika na stronie internetowej, w tym sposobu korzystania przez użytkownika z poszczególnych elementów znajdujących się na stronie.

W jaki sposób zabezpieczamy Twoje dane osobowe?

Komunikacja między Twoim komputerem, gdy zbierane są Twoje dane płatnicze jest zaszyfrowana z użyciem protokołu SSL (Secure Socket Layer). Dodatkowo nasze bazy danych zabezpieczone są przed wglądem osób trzecich.

Zmiany naszej polityki prywatności

Zastrzegamy sobie prawo zmiany powyższej polityki prywatności poprzez opublikowanie nowej polityki prywatności na tej stronie.

Kontakt

Firma przetwarzająca dane:

Kontakt

DM Sorus Sp. z o. o.
ul. Bóżnicza 15/6
61-751 Poznań
POLAND

Usługi wydawnicze, współpraca:

tel. +48 61 653 01 43
(w dni robocze w godz. 8-16)
e-mail: sorus@dmsorus.pl
(w e-mailu podaj swój numer telefonu – oddzwonimy)


Sklep internetowy:

tel. +48 61 653 01 43
(w dni robocze w godz. 8-16)
e-mail: sklep@dmsorus.pl


Usługi marketingowe:

e-mail: handel@dmsorus.pl

Zgłoszenia do pracy przyjmujemy tutaj

Sąd Rejonowy w Poznaniu, Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydział Gospodarczy  Krajowego Rejestru Sądowego
Numer KRS: 0000425140
NIP-UE: PL7822550902
REGON: 302151610
Kapitał zakładowy: 200 000 zł

W razie dodatkowych pytań dotyczących ochrony prywatności, prosimy o kontakt korzystając z formularza kontaktowego.