Etapy pisania książki

 22.03.2021 |  

Wiemy, jak wymagające może być pisanie książki i że nietrudno pogubić się podczas tego procesu, dlatego przypominamy, o co warto zadbać podczas tworzenia powieści:

Najpierw jest pomysł

Niektórzy autorzy po prostu otwierają plik tekstowy i oczekują na przypływ weny. Jednak znacznie skuteczniejszym sposobem jest stworzenie planu powieści, wymyślenie świata przedstawionego i powołanie do życia postaci przed rozpoczęciem pisania. Jeśli w Twojej głowie powstanie już ciąg najważniejszych wydarzeń, zanotuj go, byś mógł odwoływać się do niego i modyfikować go podczas pisania Twojej książki.

Napisz to!

Czas na etap, który wymaga największego nakładu pracy i kreatywności – pisanie powieści. To podczas tej czynności białe kartki papieru zapełniane są znakami tworzącymi opisywany przez Ciebie świat. Pisanie wiąże się z wysiłkiem i nieustannym przezwyciężaniem trudności, pamiętaj jednak, że na tym etapie sukcesem jest doprowadzenie książki do końca (nie musi być perfekcyjna, ważne by była ukończona).

Czas zmian

Nawet jeśli jesteś bardzo zadowolony ze swojego tekstu, nie powinieneś pomijać tego etapu. Rewizja książki wiąże się z dokonywaniem wielu poprawek – może to być zmiana jakiejś cechy głównej postaci, rozwinięcie ciekawego wątku lub zmiana kolejności rozdziałów. Może przeczytawszy książkę, dojdziesz do wniosku, że należy jednak zmienić zakończenie – zrób to! Nie bój się wprowadzać poprawek: w końcu chcesz napisać świetną książkę, a nie przeciętną, prawda?

Dopracuj swój tekst

Jeśli Twoja książka opowiada ciekawą historię, a na dodatek trzyma w napięciu, czas zadbać o język. Przeczytaj tekst po raz kolejny (prawdopodobnie po raz setny) i postaraj się wyłapać literówki, błędy językowe, składniowe i interpunkcyjne. Twój tekst przejdzie skrupulatną redakcję podczas procesu wydawniczego, jednak warto, abyś poświęcił moment na dopracowanie Twojego indywidualnego stylu na tym etapie.

Wydaj książkę!

Jeśli Twoja powieść jest już napisana, to gratulujemy! Nadszedł czas na jej publikację. Skontaktuj się z nami na pomocą formularza i wydaj książkę!

Warto pamiętać, że w zależności od autora ten proces może wyglądać różnie, dlatego poszukaj najbardziej odpowiadającego sposobu dla Ciebie. W tym artykule zawarliśmy etapy, które często są obecne podczas pracy nad książką, jednak możesz je modyfikować, zmieniać lub pomijać.

Życzymy dobrego pisania!

Zapisz się do naszego newslettera

Przykładowe e-booki

Pobierz poradnik

10 błędów popełnianych przez autorów zgłaszających książkę do wydawnictwa