Józef Dygas jako świadek historii w książce „W kręgu komety Halleya”

 05.07.2024 |  

Co mogli pomyśleć mieszkańcy wioski, gdy w 1910 roku nad głowami przeleciała im olbrzymia kula ognia, której blask był silniejszy od światła całego nocnego nieba? Przerażeni ludzie wybiegali ze swoich domów i lękliwie milczeli, obawiając się, że kometa zwiastuje jakieś wielkie nieszczęście. Dziś wiemy, że kometa Halleya nawiedza ziemski nieboskłon w każdym stuleciu, a jej kolejnej wizyty możemy spodziewać się w roku 2061.

Od wiejskiego chłopca po inteligenta w II Rzeczypospolitej

W kręgu komety Halleya to, dosłownie i w przenośni, podróż przez dwudziestowieczne miasta i wsie rozsiane po całej Polsce. Odwiedzamy m.in. Wojkówkę – rodzinną miejscowość autora, Bydgoszcz, Poznań, a nawet Zakopane. Poznajemy realia życia w tamtym okresie zarówno mieszkańców wsi, jak i ludzi zamożnych. Józef Dygas w swojej autobiografii otwiera okno na świat, którego wielu z nas nie poznało, bądź już o nim dawno zapomniało. Autor był świadkiem zarówno pierwszego, jak i drugiego pojawienia się komety Halleya w XX wieku. Jednak to nie kometa jest głównym tematem książki. W rzeczywistości to życie Dygasa, pełne wzlotów i upadków, stanowi sedno tej opowieści.

Książkę W kręgu komety Halleya wzbogacają skany i oryginalne dwudziestowieczne fotografie, w tym rodzinne portrety, listy, mapy i prywatne zapiski.

Kim był Józef Dygas?

Józef Dygas urodził się w 1905 r. we wsi Wojkówka. Ukończył Wyższą Szkołę Handlową w Poznaniu, skąd w okresie okupacji został wysiedlony, po wojnie jednak powrócił do miasta. Spełniał się zawodowo, imając się różnych funkcji, stanowisk i profesji. Był urzędnikiem magistrackim, wykładowcą, oficerem WP i AK, ślusarzem, rolnikiem i sołtysem, dyrektorem, prezesem, księgowym i inspektorem. W kręgu komety Halleya jest jego jedyną książką, wydaną pośmiertnie przez jego syna.

Autobiografia Dygasa to opowieść o zmianach społecznych, politycznych i kulturowych, które miały miejsce na przestrzeni niemalże stu lat. To historia bardzo osobista i wartościowa, idealna dla miłośników historii, szczególnie okresu I i II wojny światowej! Książka dostępna jest w naszej księgarni internetowej w formie drukowanej oraz elektronicznej.

W kręgu komety Halleya

Fascynująca autobiograficzna podróż przez XX wiek, oparta na przeżyciach człowieka, którego życie zatoczyło pełen krąg za sprawą pewnej komety.

Zapisz się do naszego newslettera

Przykładowe e-booki

Pobierz poradnik

10 błędów popełnianych przez autorów zgłaszających książkę do wydawnictwa